Môžete si pripraviť ľadovú kávu s horúcou kávou? Tipy na varenie piva!

zblízka ľadovú kávu na pohári

Mnohí ľudia radi pijú ľadovú kávu, najmä počas teplých letných mesiacov. Ak ste si však už pripravovali horúcu kávu, možno by vás zaujímalo, či je možné ju premeniť na osviežujúcu šálku ľadovej kávy.

Aj keď si niektorí ľudia myslia, že na prípravu ľadovej kávy potrebujete špeciálny druh kávy alebo spôsob varenia, nie je to pravda. Áno, svoju horúcu kávu môžete premeniť na chutnú ľadovú kávu, a ďalšie podrobnosti o tom poskytneme v našom článku.

rozdeľovač 3

Ingrediencie v ľadovej káve

Aj keď sa môže zdať, že ľadová káva obsahuje viac ingrediencií ako horúca káva, je to len horúca káva zmiešaná s ľadom. Samozrejme, môžete sa hrať s príchuťami a pridať ďalšie prvky, ako je smotana, mlieko a cukor podľa vašich predstáv.

Mali by ste však vedieť, že ľadová káva nie je to isté ako studená káva, takže ak máte chuť, budete musieť prejsť na úplne iný spôsob prípravy.

nalievanie ľadu uvarenej kávy
Obrazový kredit: Kaffee Meister, Unsplash

Ľadová káva vs Cold Brew

Hoci ich veľa ľudí považuje za rovnaké, ľadová káva je iná ako cold brew, no obe sú obľúbenými kávovými nápojmi. Zatiaľ čo ľadovú kávu môžete pripraviť pridaním ľadu do horúcej kávy, varenie za studena vyžaduje včasný proces.

Všetko je to skôr o spôsobe prípravy než len o teplote kávy. Ak chcete piť studený nápoj, musíte kávové zrná pomlieť a lúhovať ich dlhší čas pri izbovej teplote. Získanie studenej kanvice kávy s rovnomernou a hladkou chuťou zvyčajne trvá 12 až 16 hodín.

Na druhej strane, ak chcete premeniť svoju horúcu šálku kávy na ľadovú kávu, môžete si uvariť horúcu kávu podľa svojich predstáv a pridať ľad na ochladenie nápoja a mierne rozriedenie chuti bez toho, aby ste odstránili chuť kávy.

Môžete premeniť horúcu kávu na ľadovú kávu?

Na prípravu ľadovej kávy môžete použiť horúcu kávu a konečný produkt by mal byť celkom dobrý. Ak je však horúca káva príliš horúca alebo ak pridáte príliš veľa ľadu, môže sa rýchlo roztopiť a váš nápoj sa premení na zriedenú kávu, ktorá môže byť neuspokojivá.

Napriek tomu, ak poznáte najvýznamnejšie rozdiely medzi ľadovou a horúcou kávou a niekoľko tipov a metód na premenu horúcej kávy na ľadovú, váš nápoj bude veľmi chutný.

ako vyrobiť kávové kocky ľadu

Ľadová káva vs horúca káva

Jedným z najvýraznejších rozdielov medzi ľadovou a horúcou kávou je ich teplota. Sú však aj iné veci, ktoré odlišujú tieto dva kávové nápoje.

 • Ľadová káva môže byť vodnatá: Urobiť perfektnú ľadovú kávu môže byť zložité, pretože môže byť vodnatá kvôli ľadu. Keď zdokonalíte svoju metódu varenia, mala by odstrániť vodnatú chuť.
 • Ľadová káva môže chutiť horko: Hoci horúcu kávu meníte na ľadovú, nebudú chutiť rovnako. Mnoho ľudí má pocit, že ľadová káva môže chutiť mierne horkasto. Nie je to však skutočná horkosť, ale nedostatok kyslosti, ktorý bežne pociťujete v horúcej káve.

Tipy na prípravu najlepšej ľadovej kávy

Ak chcete vedieť, ako pripraviť dokonalú šálku ľadovej kávy, je užitočné poznať niekoľko tipov, ktoré zvýraznia jej chuť. Predtým, ako vám poskytneme niekoľko spôsobov prípravy ľadovej kávy z horúcej kávy, vyskúšajte tieto rýchle triky, aby vaša ľadová káva chutila úžasne.

 • Pridajte mlieko: Aj keď nie ste fanúšikom mlieka v horúcej káve, jeho pridanie do ľadovej kávy môže výrazne zlepšiť jej chuť. Mlieko odstráni mierne horkú chuť, ktorú môžete získať pri pití ľadovej kávy, a dodá nápoju krémovosť.
 • Urobte to silnejšie: Ďalším užitočným spôsobom, ako zlepšiť chuť vašej ľadovej kávy, je pripraviť si horúcu kávu oveľa silnejšiu, než by ste zvyčajne robili. Týmto spôsobom, aj keď vaša káva po pridaní ľadu klesne, zostane dostatočne silná a nestratí svoju chuť.
 • Nechajte kávu vychladnúť: Je tiež užitočné nechať horúcu kávu pred pridaním ľadu chvíľu vychladnúť. Aj keď ju necháte na pulte alebo v chladničke 20 až 30 minút, vychladne dostatočne na to, aby sa ľad rýchlo neroztopil a vaša ľadová káva bude menej zriedená.
 • Pripravte si kocky ľadu z kávy: Ak chcete často piť ľadovú kávu, je dobré pripraviť si kávové kocky ľadu, ktoré si pridáte do horúcej kávy. Vďaka tomu ich budete mať vždy nablízku a ak ich pridáte do horúcej šálky kávy, vychladnú bez riedenia a jej chuť zostane takmer rovnaká.

rozdeľovač 6

Ako pripraviť ľadovú kávu pomocou horúcej kávy

Zatiaľ čo niektoré kávovary majú možnosť ľadovej kávy, nie je to niečo, čo má každý kávovar. Ak vám takáto možnosť chýba a chcete piť ľadovú kávu, môžete si pripraviť svoju bežnú horúcu kávu a premeniť ju na ľadovú kávu. Nižšie sú uvedené niektoré z najlepších spôsobov prípravy ľadovej kávy v závislosti od typu stroja, ktorý vlastníte.

Šľahaná ľadová instantná káva

instantná káva v prášku 3v1
Obrazový kredit: Alp Aksoy, Shutterstock

Pri príprave instantnej kávy nepotrebujete veľa horúcej vody, takže sa ľad neroztopí tak rýchlo ako v iných horúcich kávových nápojoch. Ak chcete premeniť kávu na šľahanú instantnú ľadovú kávu, pridajte do šálky ľad a mlieko a na vrch nápoja položte trochu mliečnej peny. Pena sa pomaly rozplynie v nápoji, vďaka čomu bude silný a krémový a vy si vypijete príjemnú šálku chutnej ľadovej kávy.


Kávovar na espresso

Nespresso káva
Obrazový kredit: Helena Yankovska, Unsplash

Kávovar na espresso je vynikajúci nástroj na prípravu ľadovej kávy. Príprava espressa nebude taká horúca ako bežná uvarená káva a bude chutiť silnejšie, čo vám prospeje pri príprave ľadovej kávy. Toto je jedna z najrýchlejších techník, ako premeniť vašu horúcu kávu na osviežujúci ľadový kávový nápoj.

Ak máte stroj na espresso, postupujte podľa týchto krokov a premeňte svoje espresso na ľadovú kávu:

 1. Pripravte si dávku espressa a v prípade potreby pridajte sladidlo.
 2. Vezmite šejker a nalejte espresso.
 3. Pretrepávajte, kým vaše espresso nevychladne.
 4. Nalejte mlieko do pohára a pridajte ľad podľa chuti.
 5. Nalejte espresso do pohára a premiešajte.

Je to skvelý a jednoduchý spôsob, ako si pripraviť fantastickú šálku ľadovej kávy, ktorá bude silná a krémová.


Kávovar na odkvapkávanie

kvapkanie kávy do kanvice na kávu
Obrazový kredit: Vasin Hirunwiwatwong, Shutterstock

Na prípravu ľadovej kávy môžete použiť aj kávovar na prekvapkávanú kávu, hoci táto metóda má určité výhody a nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť skôr, ako začnete. Najprv musíte počkať, kým sa zápar dostatočne zohreje, kým potom vychladne.

Pozitívom je, že varenie kávy v kávovare zlepší chuť kávy a vaše sladidlo alebo cukor sa ľahko roztopia. Ak vám to vyhovuje, tu je návod, ako pripraviť ľadovú kávu z horúcej kávy vyrobenej v prekvapkávacom kávovare.

 1. Zapnite kávovar a pripravte si kávu. Ak chcete silnejšiu chuť, môžete namiesto jedného varenia pripraviť dvojitý nápoj.
 2. Po dokončení varenia pridajte cukor alebo sladidlo, kým je káva ešte horúca. To mu umožní rýchlejšie sa rozpustiť a dodať vášmu nápoju viac sladkosti.
 3. Potom pridajte mlieko podľa vlastného uváženia a nalejte do viacerých pohárov, aby nápoj rýchlejšie vychladol.
 4. Keď má vaša káva izbovú teplotu, pridajte ľad podľa svojej chuti.

rozdeľovač 5

Záverečné slová

Aby som to zhrnul, ak chcete vedieť, či si môžete pripraviť ľadovú kávu s horúcou kávou, odpoveď je áno. Existujú rôzne metódy, ktoré môžete použiť, takže je najlepšie vyskúšať ich čo najviac, aby ste zistili, ktorá je pre vás najlepšia. Či tak alebo onak, žiadna z metód nie je náročná a finálna ľadová káva bude mať uspokojivú, osviežujúcu chuť, ktorá vám pomôže ochladiť sa.


Kredit odporúčaného obrázka: K8, Unsplash

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *