Môžete si pripraviť studený nápoj s jemne mletou kávou? Odpovedané!

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, že by ste si doma pripravili vlastnú studenú kávu? V skutočnosti je to naozaj jednoduché a je to skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze, pretože si to nebudete musieť kupovať v kaviarni ako ľadovú kávu.

Mnoho ľudí sa však pýta, či môžu použiť jemne mletú kávu na varenie za studena. Koniec koncov, väčšina receptov na varenie za studena vyžaduje stredne/hrubú alebo stredne/jemne mletú kávu.

Takže dnes budeme pozrite sa, či môžete alebo nemôžete použiť jemne mletú kávu na varenie za studena. Dáme vám tiež niekoľko tipov, ako pripraviť ten najlepší studený nápoj!

Ako ovplyvňuje veľkosť jemného mletia Cold Brew?

Môžete si pripraviť studený nápoj s jemne mletou kávou

Veľkosť mletia vašich kávových zŕn bude mať veľký vplyv na chuť a kvalitu vašej studenej kávy.

Keď pomeliete zrná, uvoľníte v podstate všetky oleje a príchute vo vnútri kávového zrna. Čím menšia je veľkosť mletia, tým väčšia plocha zrna je odkrytá a tým viac chuti dostanete do šálky.

Ak však zrnká pomeliete príliš najemno, v niektorých prípadoch zaznamenáte vo svojej káve adstringentnú alebo horkosť. Pre cold brew to nie je ďaleko od pravdy.

Ak na prípravu za studena použijete jemné mletie, pravdepodobne si všimnete, že káva je horkejšia, ako keby ste použili hrubšie mletie, a pretože sa za studena lúhuje približne 12 hodín, horkosť sa zosilní.

Takže zatiaľ čo technicky môžete použiť jemné mletie na studenú kávu, neodporúča sa to, pretože skončíte so šálkou, ktorá je príliš horká a nie veľmi príjemná. Ale ak chcete experimentovať, choďte do toho! Len vedzte, že s výsledkami nemusíte byť spokojní.

Ako môžete použiť jemne mletú kávu na varenie za studena?

Na prípravu za studena používajte jemne mletú kávu

Ak teraz chcete použiť jemne mletú kávu na prípravu za studena, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste vyrovnali potenciálnu horkosť.

Najprv skúste použiť vyšší pomer kávy a vody. Štandardný recept na varenie za studena je 1:16, ale ak použijete jemnejšie mletie, možno budete chcieť vyskúšať pomer 1:12 alebo dokonca 1:8. Vďaka tomu bude váš studený nápoj koncentrovanejší, a teda menej zriedený a menej horký.

Môžete tiež skúsiť variť studený nápoj na kratšiu dobu. Nenechávajte kávu lúhovať 24 hodín, robte len 12-16. Vďaka tomu bude váš studený nápoj koncentrovanejší a menej horký.

Ďalším nápadom je varenie za studena vo francúzskom lise. To vám poskytne väčšiu kontrolu nad veľkosťou mletia a piest pomôže odfiltrovať časť mletia.

Chutí to dobre?

Veľmi záleží na vašom vkuse. Mnoho ľudí v skutočnosti uprednostňuje chuť studeného nápoja vyrobeného z jemne mletej kávy, pretože má intenzívnejšiu chuť. Všetko závisí od vody, ktorú použijete, od typu kávy, ktorý si vyberiete, a od času varenia.

Recept na jemné mletie za studena

Recept na jemné mletie za studena

Recept na varenie za studena je o pomere kávy a vody. Môžete ho použiť kdekoľvek od 1:12 do 1:16.

Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť kávu za studena s nastavením jemného mletia, ale všetky sa spoliehajú na jeden jednoduchý princíp – čas. Čím dlhšie ju necháte lúhovať, tým bude vaša káva chutnejšia a menej kyslá.

Tu je môj obľúbený spôsob, ako to urobiť:

  • Začnite s pomerom kávy a vody 1:12 a potom nechajte cez noc odležať. Pre mňa je to 30g kávovej usadeniny na 420g vody.
  • Potom kávu zvyčajne rozdelím do dvoch pohárov – jeden na 8 hodín a druhý na 16.
  • Po lúhovaní použite papierový kávový filter (alebo gázu), aby ste z nálevu dostali všetku usadeninu.

Skvelé na tomto recepte je, že si môžete vybrať, ktorý z nich vám viac vyhovuje, alebo ak máte radi oboje, môžete ich striedať.

Výsledná káva je veľmi silná a chutí menej kyslo ako za horúca, má však aj horkastú pachuť. Môžete ho zredukovať pridaním trochy vody a cukru. Ak ho chcete osladiť bez zníženia chuti, použite hnedý alebo demerara cukor.

Káva za studena sa hodí k mlieku, ale stráca sa v nej chuť. Môžete pridať trochu vanilky alebo melasy, aby sa leskla.

často kladené otázky

Môžete si pripraviť studený nápoj s jemne mletou kávou - často kladené otázky

Kde kúpiť hrubomletú kávu na studené varenie?

Ak si chcete kúpiť hrubú mletú kávu na cold brew, nájdete ju vo väčšine obchodov s potravinami. Najlepším riešením je nájsť miestnu kaviareň, ktorá predáva celé zrná, a nakupovať od nich. Ak nájdete špecializované kaviarne, budú mať na výber rozmanitejší výber zŕn.

Ako filtrovať jemnú kávovú usadeninu na varenie za studena?

Keďže jemne mletá káva s väčšou pravdepodobnosťou upchá kávový filter, možno budete chcieť použiť iný spôsob filtrovania. Jednou z možností, ako sme už diskutovali, je použiť French Press. Ďalšou možnosťou je použiť kávový kornútok s filtračným papierom.

Smutnou realitou je, že z koncentrátu za studena nemôžete odfiltrovať každý kúsok kávy. Preto na prípravu cold brew odporúčame použiť French press. Sieťový filter na francúzskom lise odvádza obdivuhodnú prácu pri zadržiavaní kávovej usadeniny z vášho konečného produktu.

Ako mlieť kávu na studené varenie?

Ak máte mlynček na otrepy, môžete si kávové zrná pomlieť na jemné mletie. Ak nemáte brúsku na otrepy, môžete použiť čepeľovú brúsku. Len nezabudnite pulzovať mlynček, aby ste to neprehnali. Keď sú fazule pomleté, vložte ich do filtra a uvarte podľa svojho receptu na studené varenie.

Ak nemáte žiadny typ mlynčeka, môžete použiť predmletú kávu. Len sa uistite, že dostanete kávu, ktorá je označená ako „jemná“ alebo dokonca „extra jemná“.

Môžem použiť kávu Espresso na jemné mletie za studena?

Toto je otázka, ktorá v skutočnosti dáva veľký zmysel. Koniec koncov, espresso používa veľmi jemné mletie. Môžete teda použiť kávu espresso na varenie za studena?

Odpoveď je áno, ale musíte byť opatrní. Káva Espresso je určená na varenie pod tlakom. Keď ho používate na varenie za studena, musíte si byť istí, že použijete menej kávy. Ak to neurobíte, váš studený nápoj bude veľmi silný a horký.

Odporúčame použiť asi o 1/3 menej kávy espresso, ako by ste použili pri bežnom recepte za studena. Takže, ak váš recept vyžaduje 3 šálky kávy, použite 2 šálky espressa.

Posledné myšlienky

Takže tu to máte – môžete si pripraviť cold brew s jemne mletou kávou. Nie je to ideálny spôsob, ako to urobiť, ale ak je to všetko, čo máte po ruke, bude to fungovať v núdzi. Len sa uistite, že ste použili viac kávovej usadeniny, ako by ste použili na odkvapkávanie alebo horúce varenie, a nechajte jej dostatok času na lúhovanie.

Nezabudnite si vziať naše cheat veľkosti drviť zadarmo aby ste sa uistili, že používate správne mletie pre váš spôsob prípravy kávy.

Šťastné varenie!

Evelína

Evelina vášeň pre kávu sa nikdy nedala skryť. Keďže pracovala ako baristka, spoznala skutočnú hodnotu kávových zŕn a ich tajomstvá. Ako sa ďalej rozvíjala ako baristka, tak sa zväčšovali aj jej znalosti, techniky prípravy rôznych kávových zmesí a predovšetkým to, ako ovládať každý druh zariadenia, pokiaľ ide o kávu. Vyštudovaná biomedicína a baristka jej umožňuje poskytnúť našej komunite hlboké znalosti týkajúce sa tém kávy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *