Môžu ľudia s IBS alebo syndrómom dráždivého čreva piť kávu a ak áno

Dnes si položíme otázku:

Môžu ľudia s IBS alebo syndrómom dráždivého čreva piť kávu a ak máte diétu FODMAP, môžete piť kávu?

V posledných rokoch veľa ľudí začalo hovoriť o diéte FODMAP a o tom, ako môže zlepšiť a zmierniť príznaky syndrómu dráždivého čreva alebo IBS, ako je nadúvanie a bolesti brucha.

Po prvé, čo je diéta FODMAP?

Diéta FODMAP bola vytvorená v Austrálii a je čoraz viac známa po celom svete ako účinná diéta na zvládanie symptómov IBS a údajne je účinná okolo 70 %, pretože diéta FODMAP zlepšuje črevné symptómy.

Diéta FODMAP je komplexný diétny plán, preto je dôležité, aby ste dostali kvalitné rady o tom, ako správne vykonávať diétu FODMAP – najlepšie od registrovaného dietológa.

Napríklad zložky s vysokým obsahom FODMAP sú často skryté v balených potravinách, takže sa budete musieť naučiť čítať zložky potravín a naučiť sa robiť rozumné rozhodnutia pri jedle v reštauráciách.

Môžu teda ľudia s IBS alebo syndrómom dráždivého čreva piť kávu?

No, zlou správou je, že bežná káva s kofeínom nie je dobrá pri syndróme dráždivého čreva a všeobecne sa neodporúča. Je známe, že kofeín ovplyvňuje črevá u väčšiny ľudí, ale účinok má tendenciu byť horší u tých, ktorí majú IBS, takže je dobrý nápad vylúčiť kofeín, ktorý pijete v káve, čaji a iných nápojoch.

Je teda bežná kofeínová káva súčasťou diéty FODMAP?

Nie je prekvapením, že bežná kofeínová káva nepatrí do diéty FODMAP.

Káva je technicky semienko a neodporúča sa na eliminačnú fázu autoimunitného protokolu, ktorý je súčasťou diéty FODMAP.

Takže, ak ste na FODMAP diéte a dodržiavate prísny autoimunitný protokol, bolo by rozumné vzdať sa pravidelnej kofeínovej kávy počas trvania eliminácie.

Skutočne, ak máte celiakiu alebo neznášanlivosť lepku, mali by ste preskúmať možnosť, že káva je jednou z najbežnejších skrížene reagujúcich potravín na lepok.

Spojenie medzi kofeínom a nadobličkami spočíva v tom, že ich často nadmerne stimuluje, čo vedie k ďalšej únave.

Je teda ľahké osvojiť si návyk neustáleho užívania kofeínu na udržanie vysokej hladiny energie, čo môže dočasne fungovať, ale môže viesť k symptómom nadobličiek, ako je únava a problémy s ranným vstávaním.

Je však káva bez kofeínu vhodná pri diéte FODMAP?

Káva bez kofeínu je vhodná pre väčšinu ľudí, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva, pretože neobsahuje takmer žiadny kofeín.

Tu na DecadentDecaf.com odporúčame švajčiarsky vodný proces dekofeinácie, ktorý používa vodu (bez chemikálií) na zbavenie kofeínu z kávových zŕn a je z 99,9 % bez kofeínu.

Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte stránku decadentdecaf alebo si pozrite náš kanál youtube, kde nájdete ďalšie videá na témy bez kofeínu, kofeínu a kávy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *