Mrkvový brusnicový šalát – južné sústo

Tento recept na mrkvový brusnicový šalát vymieňa klasické hrozienka za sušené brusnice a pridáva ananás, opekané pekanové orechy a citrón pre jasnú, sviežu a chrumkavú stranu, ktorú si vaša rodina zamiluje!

Mrkvový brusnicový šalát v modrej miske

Ok, priznám sa. Nie som fanúšikom hrozienok. Vlastne, to je povedané celkom mierne. Mám k veciam dosť silné pohŕdanie. Ale milujem mrkvu. Takže keď sa ma raz niekto spýtal, či mám rád mrkvovo-hrozienkový šalát, povedal som: “Nie, nemám rád hrozienka.” Ale hlavou mi prebehla myšlienka, že by som mohol vymeniť hrozienka za sušené brusnice. Robila som to aj v iných receptoch, ako je ľadový koláč mojej babičky, tak prečo nie tu?

Mrkvový brusnicový šalát v modrej miske

Vzal som teda klasický mrkvovo-hrozienkový šalát, tie hrozienka som vymenil, trochu upravil dresing a do zmesi som pridal ananás a opekané pekanové orechy. Výsledkom je chrumkavý, svieži, chrumkavý šalát s príchuťou sladkosti a pikantnosti, ktorý naozaj milujem.

Mrkvový brusnicový šalát v modrej miske

Najväčšou výzvou pri príprave tohto šalátu je strúhanie mrkvy. Je to trochu časovo náročné a vyžaduje si trochu mastnoty na lakte, ak používate staré školské strúhadlo. Používanie strúhacieho nástavca na kuchynskom robote alebo mixéri vám ušetrí veľa času.

Môžete tiež použiť 10-uncové vrecko mrkvy, aby bol proces ešte jednoduchší, ale zistil som, že textúra je dosť odlišná a nie úplne taká, akú som chcel. Napriek tomu, ak máte málo času alebo nemáte spôsob, ako ich nastrúhať, mrkva zo zápalky bude fungovať.

Mrkvový brusnicový šalát v modrej miske

Je potrebné poznamenať niekoľko vecí:

Recept vyžaduje asi 6 stredne veľkých mrkiev. Zistil som, že je to približne 1 libra mrkvy. Keď sú nastrúhané, budete potrebovať 3 1/2 až 4 šálky.

Rozhodla som sa namočiť brusnice do scedenej ananásovej šťavy a trochy horúcej vody (len toľko, aby ich zakryla), aby nakysli, ale nie je to podmienkou.

Áno, v tomto recepte môžete použiť hrozienka – obyčajné alebo dokonca zlaté.

Pokiaľ ide o pekanové orechy, ich opekanie dodáva hlbokú pikantnosť a zintenzívňuje chuť. Vložte ich do rúry vyhriatej na 350 °C asi na 5 minút, ak sú na kúsky, alebo na 7 až 8 minút, ak sú polovice. Stačí ich vybrať, keď budú voňavé. Pred pridaním do šalátu ich tiež musíte nechať úplne vychladnúť.

Ak sa nenávidíte, môžete vymeniť majonézu za grécky jogurt. (Samozrejme, len žartujem – možno. 😆)

Pokiaľ ide o šúpanie tej mrkvy, je to vec preferencií. Ak sú dobre vydrhnuté, nie je nič zlé na zjedení šupky. Niektorí ľudia hovoria, že majú „zemitú“ príchuť, takže ak chcete, určite ich môžete olúpať.

Karta receptov

Mrkvový brusnicový šalát

Poznámky

*V prípade potreby môžete strúhanú mrkvu vymeniť za 1 (10 uncový) sáčok mrkvy. Textúra je trochu iná, ale stále je to chutné.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *