Nový prieskum odhaľuje, že spotreba mäsa v celej západnej Európe klesá – vegkonóm

A odhaľuje nedávny prieskum že spotrebitelia prechádzajú na alternatívy mäsa a vyberajú si mäso na rastlinnej báze. Medzi najrelevantnejšie zistenia patrili obavy o chov zvierat, životné prostredie a ochota kupovať dopestované mäsové výrobky.

Prieskum sa pýtal 4 096 ľudí v Nemecku, Francúzsku, Taliansku a Španielsku na ich zvyky pri konzumácii mäsa a postoje k udržateľným bielkovinám.

„Je jasné, že v Európe bude pre túto potravinu významný trh. Vlády musia počúvať názory svojich občanov a investovať do potrebného výskumu a infraštruktúry.

Štúdiu zadala spoločnosť GFIpopredná mimovládna organizácia, ktorá propaguje a vzdeláva o alternatívnych proteínoch, s ktorou pracuje OpinionWayprieskumná spoločnosť špecializujúca sa na prieskum trhu, komunikáciu a prieskumy verejnej mienky.

Podľa výsledkov analyzovaných GFI Europe viac ako 50 % spotrebiteľov z Nemecka, Francúzska, Talianska a Španielska uviedlo, že za posledných päť rokov znížili spotrebu mäsa.

Cluster steaky z hlivy ustricovej Wicked Kitchen
©Wicked Kitchen

Viac ako 60 % respondentov z každej krajiny sa domnieva, že by mali byť dostupné alternatívy ku konvenčným živočíšnym produktom, a 57 % Nemcov, 33 % Francúzov, 55 % Talianov a 65 % Španielov odpovedalo, že sú ochotní kúpiť kultivované mäso, ak je dostupné v Európe. Medzi mladšími ľuďmi bolo kultivované mäso ešte populárnejšie.

Carlotte Lucasovámanažér pre korporátnu angažovanosť v Good Food Institute Europe povedal: „Je skvelé vidieť, ako sa mäso rastlinného pôvodu tak silne udomácnilo v strave mnohých ľudí v celej Európe. Spoločnosti teraz musia využiť tento záujem a investovať do vývoja produktov, ktoré môžu chuťou a cenou skutočne konkurovať konvenčnému mäsu, aby poskytli udržateľné možnosti, ktoré Európania požadujú.

Blue Seafood_Cultivated Sashimi_copyright Blue GmbH_Wim Jansen
Bluu Seafood Kultivované sashimi © Bluu GmbH/Wim Jansen

Prieskum tiež odhalil, že vo všetkých krajinách väčšina ľudí spochybňuje vplyv konvenčného živočíšneho poľnohospodárstva na životné prostredie a súhlasí s tým, že na nahradenie živočíšnych bielkovín sú potrebné alternatívy.

60 % ľudí vo Francúzsku a Nemecku, 71 % v Taliansku a 66 % v Španielsku odpovedalo áno na otázku: „Súhlasíte s tým, že sa musia nájsť alternatívy k výrobe a spotrebe živočíšneho mäsa?

Význam rýb rastlinného pôvodu

Začiatkom tohto mesiaca mala Carlotte Lucas (z GFI) príležitosť hovoriť o alternatívach morských plodov na Fish International 2002 a vegconómka tu zverejnila svoj prejav. Alternatívne ryby a morské plody si získavajú pozornosť a prítomnosť rýb rastlinného pôvodu a pestovaných rýb na Fish International je pozitívnym signálom pre toto odvetvie.

Rastlinné ryby sú podľa prieskumu preferovanou potravinou, ktorú sú spotrebitelia ochotní pridať do svojho jedálnička. Po otázke: „Máte v úmysle v najbližších rokoch zvýšiť spotrebu rýb, rastlinného mäsa alebo výrobkov z bieleho mäsa?“ Francúzsko, Taliansko a Španielsko vybrali ryby ako preferované jedlo.

Pestovaná foie gras IntegriCulture
Pestovaná foie gras ©IntegriCulture

Kultivované povedomie o mäse

Podľa prieskumu väčšina krajín počula o pestovanom mäse. Položená otázka znela: „Je možné vyrobiť mäso z buniek odobratých zo živého zvieraťa, ktoré rastú vo fermentoroch namiesto v zvierati? Počuli ste už o tomto jedle?” Prvenstvo zaujalo Nemecko, kde 69 % prieskumníkov odpovedalo áno.

Prostredníctvom svojich odpovedí mnohí účastníci uviedli, že veria, že pestované mäso bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie. Prieskum zistil, že 38 % vo Francúzsku, 56 % v Nemecku, 58 % v Taliansku a 68 % v Španielsku chce, aby vlády podporili tento nový spôsob výroby mäsa.

„A s takouto rastúcou podporou pestovaného mäsa je jasné, že v Európe bude pre túto potravinu významný trh. Vlády si musia vypočuť názory svojich občanov a investovať do výskumu a infraštruktúry potrebnej na zabezpečenie toho, aby kultivované mäso mohlo priniesť environmentálne výhody, ktoré mnohí ľudia chcú vidieť,“ dodala Carlotte Lucas.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *