Pečené jablká Hasselback {Jednoduchý jesenný dezert!}

Klasické pečené jablká dostávajú zdravú kúru v tomto recepte na jeseň! S hnedým cukrom, orechmi, ovsom a množstvom korenia je tento dezert úžasne chutný. Jednoduché aj na výrobu!

pečené jablko z hasselbacku poliate zmrzlinou, karamelovou omáčkou a orechmi

Ľahko pečené jablká – štýl Hasselback!

Jablká a teplé, príjemné koreniny sa v mojom pečení opakujú každú jeseň. Sú to prvé veci, ktoré mi napadnú, keď si spomeniem na najlepšie príchute sezóny.

A ako lepšie si ich naplno vychutnať ako v týchto jednoduchých pečených jablkách? Zatiaľ čo niektoré pečené jablká zahŕňajú plnenie plnky do jablka bez jadrovníka, tieto jablká sa vyrábajú v štýle hasselback. Sú rozrezané na polovicu, zbavené jadier a potom nakrájané na plátky takmer celú cestu, aby sa trochu rozprestreli. Vďaka tomu sa ľahšie pripravujú a ľahšie sa aj podávajú a konzumujú!

Pridajte k prirodzenej sladkosti jabĺk sladké, maslové, škoricové dobroty a pikantnú, chrumkavú polevu a budete v dezertnom nebi!

Ak hľadáte ľahký dezert zameraný na jeseň, toto je on! Nielenže sú tieto pečené jablká viac ako chutné, ale sú tiež naozaj jednoduché na prípravu. Oveľa lepšie to nebude!

Ak chcete viac jablkových dezertov, vyskúšajte aj klasický jablkový chrumkavý koláč, jablkový koláč s korením a jablkový koláč!

horný pohľad na ingrediencie pre pečené jabĺčka hasselback

Čo budete potrebovať

Nedovoľte, aby dĺžka zoznamu ingrediencií spôsobila váhanie. Polovica tohto zoznamu je len korenie! Posuňte sa nadol na kartu receptov v spodnej časti tohto príspevku, kde nájdete množstvá prísad a úplné pokyny. Tu je niekoľko poznámok o ingredienciách, ktoré budete potrebovať.

 • Jablká – Jablká ošúpeme, rozpolíme a zbavíme jadrovníkov. Použite odkrajovací nôž alebo jadrovník na jablká.
 • Maslo – Časť masla rozpustíte a časť necháte v chlade na polevu. Studené maslo nakrájame na kocky.
 • hnedý cukor – Pevne zabalené. Svetlo alebo tmavo hnedý cukor bude fungovať.
 • Škorica
 • Zázvor
 • Muškátový oriešok
 • Kardamom
 • Nové korenie
 • Soľ
 • Nasekané orechy – Najčastejšie mám po ruke pekanové orechy a tie sú tu skvelé. Môžete použiť aj vlašské orechy, mandle, lieskové orechy alebo iný orech.
 • Ovos – Používajte staromódny ovsené vločky.

Aké jablká sú najlepšie pre pečené jablká?

Vyberte si pevné jablko, ktoré pri pečení dobre vydrží. Pre tento recept uprednostňujem Honeycrisp jablká, pretože sú pekne pevné a zvyčajne dosť veľké. Iné odrody jabĺk ako Pink Lady, Rome, Braeburn a Jonagold sú tiež dobrou voľbou, ale každé pevné, pevné jablko by malo fungovať. Mali by byť zrelé, pevné a bez kazov. (Viac informácií: Najlepšie jablká na pečenie)

horný pohľad na pečené jabĺčka hasselback podávané na bielych tanieroch

Ako vyrobiť pečené jablká

Pripravte sa na pečenie. Predhrejte rúru na 400 °F. Natrite 2-litrovú zapekaciu misu sprejom na varenie.

Nakrájajte jablká. S jadrom nadol, urobte rezy takmer celú cestu cez jablká v asi 1/4-palcových intervaloch. Môžete použiť niečo tenké, ako sú paličky alebo pravítka na oboch stranách jablka, aby ste zabránili krájaniu celého jablka. Dávajte pozor na jadrovú oblasť, pretože nebude taká hrubá ako okraje. Na spodnej strane nechajte asi 1/8 palca neporušené. Na pripravenú panvicu položte jablká (stranou s jadrom nadol).

Urobte polevu z rozpusteného masla. V malej miske rozpustite 1 polievkovú lyžicu masla. Do rozpusteného masla vmiešame 1 lyžicu hnedého cukru a 1/4 lyžičky škorice. Zmesou potrieme jablká.

Pečieme. Zapekaciu misu prikryte hliníkovou fóliou. Pečieme 20 minút, potom necháme asi 10 minút vychladnúť.

Urobte polevu. Zmiešajte 3 lyžice studeného masla na kocky s 3 lyžicami hnedého cukru, múkou, 1/2 lyžičky škorice, zázvoru, muškátového orieška, kardamónu, nového korenia a soli. Miešajte, kým sa nevytvoria malé hrudky. Vmiešame orechy a ovos.

Pridajte polevu k jablkám. Na rozkrojené časti jabĺk použite dve vidličky alebo nože na maslo. (Žiadne hrdinské úsilie, len ich trochu oddeľte.) Jemne lyžičkou naneste polevu na jablká. Naraz použite malé množstvo polevy a trochu z nej jemne zatlačte na miesta nakrájané na plátky.

Dopečte. Vráťte panvicu (nezakrytú) do rúry. Pečieme 15-20 minút, alebo kým nie sú jablká upečené. Mali by ponúkať trochu odporu, ale mali by byť jemné pod povrchom.

pohľad zhora na pečené jablká hasselback v bielom pekáči na drôtenom chladiacom stojane

Návrhy na podávanie

Pridajte svoju obľúbenú polevu alebo skombinujte niekoľko polevy pre dekadentnú pochúťku!

 • Zmrzlina – Veľký kopček vanilkovej zmrzliny na jednom z týchto pečených jabĺk je sakramentsky dokonalý.
 • Karamelová omáčka – Pokvapkajte na jablká alebo na zmrzlinu.
 • javorový sirup – Pridajte mrholenie hustého, bohatého javorového sirupu.
 • Orechy – Na vrch pridajte posypanie opečenými orieškami, aby to trochu chrumkalo.
pohľad zhora na pečené jabĺčko so zmrzlinou, karamelovou omáčkou a orechmi

Tipy na úspech

 • Skontrolujte si korenie. Ak sú v skrini už nejaký čas, dajte im čuchať. Ak ešte nemajú výraznú arómu, je čas ich vymeniť.
 • Chcete zjednodušiť? Môžete vynechať niektoré merania a použiť len škoricu. Alebo skúste zmes korenia, ako je moja jesenná zmes korenia.
 • Prispôsobte si polevu. Páči sa mi kombinácia orechov a ovsa v poleve, ale ak chcete, môžete použiť jedno alebo druhé. Môžete tiež nahradiť niektoré sušené ovocie, ako sú brusnice, ríbezle alebo hrozienka. Len nech je celková suma rovnaká.
tri porcie pečených jabĺk hasselback na bielych tanieroch

Ako skladovať

Tieto pečené jablká budú najlepšie, keď budú čerstvo upečené, no v chladničke sa dajú skladovať až 3 dni. Po úplnom vychladnutí umiestnite všetky zvyšky do vzduchotesnej nádoby. Jednotlivé porcie krátko zohrejte v mikrovlnnej rúre alebo ich na pár minút prehrejte v pekáči v rúre.

Môžu byť pečené jablká zmrazené?

Neodporúčam zmrazovať pečené jablká, pretože textúra sa stáva trochu nepríjemnou. Ak ich chcete skúsiť zmraziť, vložte vychladené jablká do vzduchotesnej a mraziacej nádoby. Mali by vydržať asi mesiac. Rozmrazte cez noc v chladničke a zohrejte podľa vyššie uvedeného návodu.

horný pohľad na pečené jablko z hasselbacku na bielom tanieri so zahryznutím na vidličku

pečené jablko z hasselbacku poliate zmrzlinou, karamelovou omáčkou a orechmi

Ingrediencie

 • 2 veľké jablká, ošúpané, rozpolené a zbavené jadrovníkov*

 • 1/4 šálky (56 g) nesoleného masla, rozdelené

 • 1/4 šálky (50 g) pevne zabaleného svetlého alebo tmavohnedého cukru, rozdeleného

 • 3/4 lyžičky mletej škorice, rozdelené

 • 1/4 lyžičky mletého zázvoru

 • 1/4 lyžičky mletého muškátového orieška

 • 1/8 lyžičky mletého kardamónu

 • 1/8 lyžičky mletého nového korenia

 • štipka soli

 • 2 lyžice nasekaných orechov (ako pekanové, vlašské alebo lieskové orechy)

 • 2 lyžice ovsených vločiek

Inštrukcie

 1. Predhrejte rúru na 400 ° F. Potrite 2-litrový pekáč sprejom na varenie.
 2. S jadrom nadol, urobte rezy takmer celú cestu cez jablká v asi 1/4-palcových intervaloch. V spodnej časti nechajte asi 1/8 palca neporušené. Na pripravenú panvicu položte jablká (stranou s jadrom nadol).
 3. Roztopte 1 lyžicu masla. Vmiešajte 1 polievkovú lyžicu hnedého cukru a 1/4 čajovej lyžičky škorice.
 4. Maslovou zmesou potrieme jablká.
 5. Panvicu prikryte fóliou. Pečieme 20 minút. Potom položte panvicu na mriežku na približne 10 minút vychladnúť.
 6. Zvyšné maslo (studené alebo studené, ale nie zmäknuté) nakrájajte na kocky. Použite mixér na pečivo, vidličku alebo prsty na zmiešanie masla, 3 polievkových lyžíc hnedého cukru, múky, 1/2 čajovej lyžičky škorice, zázvoru, muškátového orieška, kardamónu, nového korenia a soli.
 7. Pomocou dvoch vidličiek alebo nožov na maslo trochu roztiahnite časti jabĺk. (Nič moc, len ich mierne roztiahnite.)
 8. Polevovú zmes opatrne nalejte na jablká, vždy po malých množstvách. Pomocou vidličky alebo noža na maslo roztlačte časť zmesi na plátky.
 9. Pečte 15 až 20 minút, alebo kým nie sú jablká dôkladne upečené, ale nie mäkké. Pri prepichovaní by ste mali cítiť určitý odpor, ale mali by byť zospodu mäkké.
 10. Podávajte teplé. Na servírovanie ozdobte podľa želania.

Poznámky

*Vyberte si pevné jablká ako Honeycrisp, Pink Lady, Rome, Braeburn alebo Jonagold.

Zvyšky skladujte vo vzduchotesnej nádobe v chladničke až 3 dni. Zohrejte v mikrovlnnej rúre alebo rúre.

Odporúčané produkty

Bake or Break je účastníkom programu Amazon Services LLC Associates Program, partnerského reklamného programu, ktorý nám poskytuje prostriedky na zarábanie poplatkov prepojením na Amazon.com a pridružené stránky.

Zdieľajte toto:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *