PETA ponúka 1 milión dolárov pre trhovo pripravenú alternatívu vegánskej vlny – vegconóm

Organizácia za práva zvierat PETA spustený cena 1 milión $ Vegan Wool Challenge tento týždeň za nájdenie prvého jednotlivca, skupiny alebo spoločnosti ktorý vytvára materiál z vegánskej vlny „vizuálne, textúrne a funkčne podobný alebo lepší ako ovčia vlna“.

Víťazná vlna bez zvierat musí byť biomateriál, ktorý je biologicky odbúrateľný alebo recyklovateľný a má tradičné výhody vlny, ako je udržiavanie telesnej teploty, neutralizácia dverí a odpudzovanie vlhkosti. Okrem iného pravidlá vstupu pre vlnu PETA vyžaduje, aby účastníci preukázali komerčnú životaschopnosť inovatívneho materiálu.

čierne s červenými kvetmi vegánske hodvábne niluu kimono
© v meste

Alternatívy k materiálom získaným zo zvierat

Táto cena za vegánsku vlnu prichádza v čase, keď sa darí inováciám v kategórii kože bez zvierat, s kožou vyrobenou z upcyklovaných tamarindových strukov a kaktusovej kože používanej na výrobu topánok, rukavíc a hodiniek. Vegánsky hodváb sa objavuje aj na módnych prehliadkach so startupmi ako napr v Luu, spoločnosť so sídlom v Miami, ktorá v spolupráci s PETA uviedla na trh nový rad vegánskych hodvábnych rób.

Vegánske kože získané z mycélia zaznamenávajú významný vývoj, pričom spoločnosti ako Ecovative a Bolt Threads vytvárajú materiály novej generácie pre módne a automobilové trhy.

jahniatka na farme
© PETA

Vlnený priemysel

S touto iniciatívou sa PETA naďalej zameriava na vlnársky priemysel a tvrdí, že ovce sú považované za stroje na výrobu vlny, pretože existuje trh pre ich rúno a kožu. Skupina kampane tiež zdôrazňuje, že vlnársky priemysel produkuje obrovské množstvo metánu, eroduje pôdu a kontaminuje vodné toky.

„Medzi zvieratami sú ovce na druhom mieste za kravami, pokiaľ ide o produkciu skleníkového plynu metánu. Obrovské stáda oviec chovaných vo vlnárskom priemysle produkujú obrovské množstvo hnoja, ktorý znečisťuje vodu, pôdu a vzduch. Chov oviec môže mať škodlivé účinky na okolité ekosystémy. Štúdie ukázali, že ovčí „dip“, toxická chemikália používaná na zbavenie oviec vonkajších parazitov, môže otráviť blízke vodné toky a zabiť ryby, hovorí PETA.

Žiadosti o cenu 1 milión $ Vegan Wool Challenge Award sa otvorili 17. novembra, pričom vstup je obmedzený na každého jednotlivca, skupinu alebo spoločnosť s ročným príjmom nižším ako 30 miliónov $.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *