Pomarančový pekanový šachový koláč – pečenie kúskov

Pomarančový pekanový šachový koláč
Šachový koláč je ľahko pripraviteľný pudingový koláč, ktorý je južnou klasikou a je obľúbený u mňa doma. Koláč je nielen chutný, ale jeho príprava je výnimočne jednoduchá. Pre mňa to znamená, že si ju môžem pripraviť v relatívne krátkom čase a ľahko sa pohrať s rôznymi príchuťami v mojich koláčoch. Tento konkrétny koláč je Orange Pecan Chess Pie, variácia na šachový koláč a pekanový koláč, ktorý je podľa mňa úžasným sviatočným dezertom.

Plnka tohto koláča je vyrobená z cukru, vajec, kukuričnej múčky a mlieka, s vanilkovým extraktom a čerstvou pomarančovou kôrou pridanou pre chuť. Kukuričná múka sa môže zdať ako neočakávaná prísada do koláčovej náplne, ale pomáha zahustiť puding a dodáva plnke trochu extra telo. Pomarančová kôra je hviezdou pudingu, pretože čerstvá kôra – a budete potrebovať iba kôru z 1 celého pomaranča – prináša do koláča jasnú citrusovú chuť a skutočne sa výnimočne hodí k pekanovým orechom. Pomarančový extrakt tu nie je dobrou náhradou, takže určite použite čerstvý pomaranč!

Pekanové orechy vmiešame do plnky po zmiešaní ostatných ingrediencií. Používam pražené a solené pekanové orechy, ktoré dobre kontrastujú so sladkou plnkou a prinesú fantastickú chrumkavosť na polevu koláča, keď skaramelizuje v rúre. Celé pekanové orechy dodajú vášmu koláču ten najlepší hotový vzhľad, namiesto toho však môžete použiť nahrubo nasekané pekanové orechy, ak ich máte po ruke.

Množstvo orechov v tomto koláči je veľmi štedré, a hoci väčšinou vyplávajú na povrch, keď je koláč v rúre, zistíte, že sa čudný orech zachytí v náplni, aby pri servírovaní prekvapivo chrumkal. Nie je to zlé prekvapenie, ak máte radi orieškový dezert!

Koláč je krémový, chrumkavý, sladký a orechový. Pomaranč, vanilku a pekanové orechy môžete ochutnať v každom súste a sú také dobré, že sa možno už nikdy nebudete chcieť vrátiť k tradičnému pekanovému koláču! Tento koláč sa najlepšie podáva mierne vychladený a dá sa pripraviť deň vopred, keď ho plánujete podávať. Pred podávaním koláč prerežte zúbkovaným nožom, aby ste získali úhľadné plátky.

Pomarančový pekanový šachový koláč
1 3/4 šálky cukru
4 veľké vajcia
1 veľký vaječný žĺtok
2 lyžice kukuričnej múky
1/4 ČL soli
2 ČL vanilkového extraktu
1 lyžica pomarančovej kôry
3 lyžice masla, rozpusteného a vychladnutého
2/3 šálky mlieka (akéhokoľvek druhu)
1 1/2 šálky celých alebo nahrubo nasekaných opečených pekanových orechov (prednostne opečených a osolených)
predpečená 9-palcová koláčová kôra

Predhrejte rúru na 350 F.
Vo veľkej mise vyšľaháme cukor, vajcia, žĺtok, maizenu, soľ, vanilkový extrakt a pomarančovú kôru. Prišľaháme rozpustené maslo a následne mlieko, kým sa ingrediencie dobre nespoja. Vmiešame pekanové orechy. Nalejte náplň do predpečenej 9-palcovej koláčovej kôry.
Pečte 45 – 50 minút, kým koláč nestuhne a pri poklepaní o panvicu sa len veľmi mierne chveje. Nechajte koláč vychladnúť na izbovú teplotu. Koláč môžeme podávať pri izbovej teplote alebo ho pred podávaním vychladiť.

Podáva 8-10.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *