Porttia Portis hovorí o svojich plánoch po programe NKG PACE

NKG Pace Partner Porttia Portis stojí s úsmevom pred policami plnými krabíc.  Porttia má vrkoče a okuliare, nosí čierne nohavice a džínsovú bundu cez hnedý top.
Porttia Portis je jedným z troch partnerov NKG Pace Partners, ktorí sa tento rok učia známku Q.

Od baristu po vychovávateľku kávy: Porttia Portis hovorí o svojich plánoch po programe NKG PACE.

VASILIA FANARIOTI
SENIOR ONLINE KORESPONDENT

Fotografie s láskavým dovolením Porttia Portis

NKG PACE je školiaci program kontroly kvality navrhnutý tak, aby vytvoril príležitosti pre černochov a zvýšil rozmanitosť v kávovom priemysle. Program, spolupráca medzi Kávová skupina Neumann a Kávová koalícia za rasovú rovnosťspustený vlani v máji. (Viac o NKG Pace si môžete prečítať v tlačenom vydaní z októbra a novembra 2022 Časopis Barista tu.)

V tomto exkluzívnom rozhovore si sadneme Portia Portis (ona/jej), účastníka programu NKG PACE, aby prediskutovala svoje skúsenosti v kávovom priemysle a plány po skončení programu.

BMag: Takže, Porttia, prečo si sa chcel prihlásiť do programu NKG PACE?

Portia Portis: Počas leta 2020 som bol pripravený prestať pracovať v káve napriek tomu, ako veľmi som ju miloval. Bola som vyčerpaná nielen z námahy byť nevyhnutnou pracovníčkou počas vrcholu pandémie, ale aj z existencie v prevažne bielych kaviarňach, ktoré ma odmietali potvrdiť ako černošku. Na program NKG PACE som narazil po tom, čo som konečne našiel ďalších kávových profesionálov BIPOC, ktorí sa zaviazali zvyšovať rozmanitosť a inkluzívnosť kávy, a myslel som si, že moje tiché modlitby boli vypočuté. Odvtedy je to jazda.

Aké boli doterajšie skúsenosti?

Skúsenosť bola viac potvrdená, ako som očakával. V desaťročí, čo som pracoval v kávovom priemysle, sa so mnou vždy zaobchádzalo ako s odľahlým, ako keby to bol šok, že môžem byť o káve tak informovaný. Počas prvého týždňa programu sa o to postarali inštruktori ostatní dvaja zúčastnení Partneri a vedel som, že sme tam boli z nejakého dôvodu, že naše skúsenosti neboli márne.

Porttia je novinárka, ktorá sa stala profesionálkou v oblasti kávy z Dallasu cez Dayton, Ohio.

Bolo to prvýkrát, čo som sa skutočne cítil videný pri práci v kávovom priemysle. Bolo overujúce stretnúť sa s ďalšími profesionálmi v oblasti čiernej kávy s odlišnými, no v konečnom dôsledku podobnými skúsenosťami, keď sa na každom kroku stretávali s odporom. Všetci sme boli tvrdohlavo oddaní našej kariére v káve, aby sme vytvorili priestor pre iných, ako sme my, a zdalo sa mi, že som konečne dostal podporu na inštitucionálnej úrovni ako veľkú váhu z mojich pliec.

Čo bola najnáročnejšia časť vášho prechodu do kávového priemyslu?

Doslova byť černoškou. Neustále som si musel dokazovať tie najzákladnejšie veci. Nemôžem spočítať, koľkokrát mi klamali a o mne, volali z môjho mena, vyhrážali sa mi prepustením a všetky moje skúsenosti boli odmietnuté, pretože som bol jediný černoch v miestnosti. Ľudia vždy hľadajú v kávovom priemysle makro prejavy rasizmu, no niektoré z najzákernejších foriem rasizmu a diskriminácie sú mikroagresie.

Snažím sa uznať, aké privilégium mám v týchto situáciách, pretože mám svetlejšiu pleť, vďaka čomu sa belosi cítia, akoby som bol v ich tesnej blízkosti, pretože predpokladajú, že som zmiešaný s bielou. V druhom zistia, že nie som, ich správanie sa zmení a ku mne sa správa inak. Naučil som sa používať tieto skúsenosti ako indikátor, komu môžem a nemôžem dôverovať, ale aj ako spôsob, ako obhajovať ostatné BIPOC tak urputne, ako len môžem. Ak ma pustia do týchto „exkluzívnych“ priestorov, mohol by som tiež využiť toto údajné privilégium na boj za spravodlivosť.

Porttia využíva svoje novinárske skúsenosti na vyjadrenie nedostatku rozmanitosti a rovnosti v káve.

Veríte, že tento program vám otvorí ďalšie dvere do kávového priemyslu?

Určite verím, že tento program mi otvorí ďalšie dvere do kávového priemyslu. Kávový priemysel si cení skúsenosti a akreditáciu rovnako ako ktorýkoľvek iný priemysel a program NKG PACE odvádza skvelú prácu pri učení partnerov a mňa o všetkých aspektoch kávy. Mám pocit, že vzdelanie, ktoré dostávam, sa dá uplatniť v mnohých rôznych prípadoch.

Chápem, že ste sa presťahovali do Seattlu za prácou Dovozcovia kávy Atlas na účely programu – aká bola vaša doterajšia obľúbená časť práce?

Mojou obľúbenou časťou práce je spojenie medzi baňkami v laboratóriu kontroly kvality a asistenciou pri výstupnom systéme odberu vzoriek. Milujem cupping s oddelením kontroly kvality, pretože sa veľa učím o senzorických aspektoch kávy, keďže neustále rozoberáme rozdiely medzi ochutnávaním a pitím kávy.

Tiež sa dobre bavíme, keď si to sekáme o živote. Na druhej strane rád pomáham pri odbere vzoriek, pretože sa dozviem viac o káve v jej zelenej fáze a v konečnom dôsledku je uspokojujúce dokončiť úlohu od začiatku do konca. Poškriabe to zvláštnu časť môjho mozgu, ktorá sa cíti produktívna len vtedy, keď vidím výsledok svojej práce.

Porttia pózuje pred kamerou, jedna noha pokrčená, pred policami so suchým tovarom.  V popredí je stropné svietidlo.
Porttia plánuje využiť zručnosti, ktoré sa naučila ako partnerka NKG PACE, na pomoc pri vzdelávaní a pozdvihnutí ďalších BIPOC v kávovom priemysle.

Aké sú vaše ciele súvisiace s kávovým priemyslom po dokončení programu?

Mojím cieľom je stať sa kávovým pedagógom/inštruktorom, pretože chcem naučiť BIPOC viac o všetkom, čo sa týka kávy, či už chcú pokračovať v kariére v tomto odvetví, alebo len chcú vedieť viac o káve, ktorú pijú. O káve som mal toľko rozhovorov s ľuďmi zo všetkých oblastí života a bol som skutočne prekvapený, ako veľmi sa o nej ľudia chcú dozvedieť viac.

Kedysi som si myslel, že sú to len baristi, ktorí posadajú kávu, ale vďaka týmto rozhovorom som si uvedomil, že viac ľudí by sa ochotne dozvedelo, keby boli informácie pre nich dostupnejšie. Teší ma, keď sa ľudia dozvedia o špecifických chuťových atribútoch, ktoré ich priťahujú ku káve, alebo keď si detskí baristi uvedomia, že z kávy by mohli skutočne urobiť kariéru a nepozerať sa na ne. Myslím si, že baristi budúcnosti by mohli byť rovnako rešpektovaní ako somelieri a ciceroni a dúfam, že budem súčasťou tohto sveta.

Čo by ste poradili niekomu, kto uvažuje o prihlásení sa do programu PACE?

UROB TO! Ako som už spomenul, bol som pripravený skončiť kávu úplne pred vstupom do programu NKG PACE. Urobil by som doslova čokoľvek iné, aby som nepocítil hlboko zakorenený odpor, ktorý som vtedy cítil, ale nejaký malý otravný hlas v mojej hlave mi povedal, aby som ďalej tlačil. Čoskoro sa ten dotieravý hlas v mojej hlave stal vonkajším hlasom ostatných, ktorí rozpoznali, koľko zo svojho srdca a duše som vložil nielen do svojej práce, ale aj do ostatných baristov okolo mňa a komunity, ktorej sme slúžili.

Keď som prvýkrát povedal ľuďom vo svojom živote, že uvažujem o prihláške, VŠETCI mi okamžite povedali, že to dostanem. Bolo pre mňa ťažké prijať, ako veľmi vo mňa verili, pretože som bojoval so syndrómom podvodníka, ale nakoniec som rád, že som počúval. Posledná dekáda práce v káve bola pre mňa dlhá, dlhá cesta, ale zapojenie sa do programu NKG PACE mi pomohlo vidieť les pre stromy.

O AUTOROVI

Vasileia Fanarioti (ona/jej) je senior online korešpondent pre Časopis Baristaa copywriter a editor na voľnej nohe s primárnym zameraním na kávovom výklenku. Bola tiež dobrovoľnou copywriterkou NIE SOM BARISTA NPO, ktorá poskytuje obsah, ktorý pomáha vzdelávať ľudí o baristoch a ich práci. Jej dobrodružstvá môžete sledovať na thewanderingbean.net.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *