Prečo moja káva chutí spálená?

Spravil som niekoľko špeciálnych kaviarní, takže o čerstvej jave niečo viem. Ale ak s prípravou kávy začínate, ten odvážny pocit v ústach môže byť extra zadymený.

Už vás nebaví pýtať sa, prečo má moja káva spálenú chuť? Diagnostikovať horkú kávu je ťažké – dokonca aj pre skúseného kávičkára.

Ešte sa nevzdávajte! V tomto článku vám vysvetlím, ako môže praženie, teplota varenia, varné platne a veľkosť mletia spôsobiť spálenú chuť vašej kávy.

pripálená káva

Prečo káva chutí spálená

Je to prepečené

Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže vaša káva chutiť ako pripálená. Ten najjednoduchší? Spálená káva niekedy pochádza zo zŕn, ktoré boli doslova spálené.

Proces praženia využíva vysoké teploty na rozvoj lahodných chutí a vôní kávových zŕn.

Ale zlé praženie môže rýchlo viesť k zlej káve. Nedostatočne pražená fazuľa môže vytvárať slabé trávnaté zápary. A príliš pražené zrná môžu spôsobiť, že chuť kávy bude spálená.

Vyvážené stredné praženie je najbezpečnejšia možnosť. Odporučil by som stredne praženú fazuľu zo Strednej Ameriky. Tieto zrná zvyčajne nemajú žiadnu spálenú alebo horkú chuť kávy.

Znamená to, že musíte vyhodiť do koša tú tmavú praženú zmes? Nie. Určite existujú úžasné tmavé pražené kávy, ktoré dodávajú bohaté čokoládové tóny bez spálenej chuti.

Ak sa však chcete vyhnúť akejkoľvek možnosti spálenej chuti kávy, skúste ľahšie praženie.

Začínate s ľahkými pečienkami? Vyskúšajte vrecúško jednopôvodných východoafrických bôbov. Africké kávy majú tendenciu mať kyslejšie a ovocnejšie chuťové profily ako kávy iného pôvodu, takže majú tendenciu vytvárať vynikajúce ľahké praženia.

Nekonzistentná pečienka môže tiež spôsobiť trochu horkej chuti. Ak sú niektoré fazule nedostatočne pražené, zatiaľ čo iné sú prepražené, nedosiahnete rovnomernú extrakciu.

A ako vysvetlím v ďalšej časti, príliš extrahovaná kávová usadenina môže chutiť ako spálená.

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť nadmerne praženej káve, je nákup zŕn od renomovanej pražiarne. Skúsení pražiari upravujú teplotu praženia s ohľadom na pôvod fazule, odrodu a spôsob spracovania.

nad praženými fazuľkami

Teplota záparu je príliš vysoká

Aj keď použijete dokonale pražené kávové zrná, môžete mať spálenú chuť kávy, pretože teplota varenia je príliš vysoká.

Káva vyžaduje špecifickú teplotu vody počas procesu varenia. Vo všeobecnosti by teplota varenia mala byť medzi 195-205 F.

Každý spôsob varenia má ideálnu teplotu na prípravu tej najlepšej kávy. Našťastie metódy prelievania a ponorenia vám umožňujú kontrolovať teplotu vody. S automatickým kávovarom to nie je také jednoduché.

Kávovar na odkvapkávanie môže počas procesu varenia zohriať vodu na teploty nad 200 F. To je na vyššom konci toho, čo chcete, aby sa na vašej pôde varilo, takže to nie je úplne ideálne.

Pri french press je ideálna teplota varenia okolo 190-195 F. To umožňuje, aby káva správne rozkvitla. A pôda uvoľňuje všetky spálené chuťové plyny.

Priemerné prelievanie je najlepšie, keď má voda 200 F. Táto teplota opäť napomáha rozkvetu kávy. Zobrazuje sladké cukry, ktoré fazuľa prirodzene produkuje.

Keď k tomu pridáte nadmorskú výšku, veci sa zmenia. Vo vyšších nadmorských výškach je bod varu vody nižší v dôsledku rozdielu v atmosférickom tlaku.

Ak ste v nadmorskej výške, môžete prevariť vodu, čo by nadmerne vyťažilo pôdu. Skúste znížiť teplotu, aby ste sa zbavili chuti spálenej kávy.

Voda pri správnej teplote extrahuje prírodné tuky, cukry a oleje z kávy… a zabráni tak nepríjemnej spálenej chuti.

Káva sa predsa vyrába z ovocia. Ak ovocie prevaríte, pripáli sa. To isté s varením kávy pri príliš vysokej teplote.

Teplota vody nie je jediná vec, ktorú treba zvážiť. Pôda sa rozširuje a zmršťuje v závislosti od okolitej teploty. Neúmyselná zmena veľkosti mletia zvyšuje riziko extrakcie spálenej chuti kávy. Udržujte tieto dôvody pri izbovej teplote.

pripálená káva

Varnú dosku ste nechali zapnutú

Ak na prípravu filtrovanej kávy používate starý kávovar Mr. Coffee, dajte si pozor na varnú dosku.

Väčšina automatických kávovarov má zabudované varné platne, ktoré pomáhajú udržiavať teplý nápoj. Ak ale necháte hrniec na horúcej platni, rýchlo budete mať prehriatu kávu.

Kávovary so vstavanými varnými platňami sú fantastické pre ľudí, ktorí chcú horúcu kávu a nevadia im pripálené príchute.

Nechápte ma zle. Nemám nič proti automatickým kávovarom. Ale ponechanie ranného hrnca Joe na horúcej platni môže ľahko viesť k spálenej chuti kávy. (Popoludní budete mať pravdepodobne aj zatuchnutú kávu.)

Ak nechcete, aby váš zápar chutil pripálene, nemusíte rezignovať na kávu izbovej teploty.

Namiesto toho uložte svoj nápoj do termokarafy. Termoska nielenže udrží teplo, ale táto vzduchotesná nádoba zníži aj riziko starnutia kávy.

Používate nesprávne brúsenie

Stále si kladiete otázku, prečo má moja káva spálenú chuť? Možno používate nesprávne mletie.

Veľkosť mletia priamo ovplyvňuje čas extrakcie. Ak je vaše mletie príliš jemné, môžete skončiť s príliš extrahovanou šálkou kávy. A nadmerne extrahovaný joe má často spálenú chuť.

Predstavte si, ako by sa voda mohla pohybovať cez pohár skál oproti poháru piesku.

Priestor medzi kameňmi je väčší ako priestor medzi zrnkami piesku. Voda tak tečie ľahšie a trvá kratší čas, kým dosiahne dno pohára.

Zrnká piesku sú kompaktnejšie. Takže vode trvá dlhšie, kým dosiahne svoj konečný cieľ.

Hrubá kávová usadenina je ako kamene. Jemná pôda je ako piesok.

Ak je mletie príliš hrubé, voda preteká kávou príliš rýchlo. Tento nedostatočne extrahovaný vývar bude mať vodnatú a trávnatú chuť

Ak je však mletie príliš jemné, vaša káva môže byť nadmerne extrahovaná. A príliš extrahovaná šálka kávy môže mať pripálenú, horkú a celkovo nepríjemnú pachuť.

Ak chcete napraviť túto horkú chuť, začnite proces s celými zrnkami namiesto predmletej kávy. Potom použite mlynček na kávu na mletie týchto zŕn, aby vyhovovali vašej metóde varenia.

Stredné mletie je štandardom pre predmleté ​​fazule. Táto veľkosť mletia však môže byť príliš jemná pre metódy ponorného varenia, ako je francúzsky lis alebo studené varenie.

Ak nemáte prístup k mlynčeku, vezmite si vrecko čerstvých zŕn z miestnej kaviarne. Potom ich požiadajte, aby pomleli kávové zrná tak, aby vyhovovali vašej metóde varenia.

Niekedy neodoláte vymoženosti vopred pomletej fazule. Chápem, dobrá káva by nemala byť fuška.

Ale ak obmedzujete, hrajte na istotu. Uvarte predmleté ​​zrná pomocou štandardného kávovaru, aby ste sa vyhli spálenej chuti.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *