Prečo sa účasť na kávových súťažiach oplatí

Porotcovia sa zhromaždili okolo stola na kávovej súťaži.  Muž drží schránku.

Ísť mimo svoju zónu pohodlia, či už súťažiť, pozorovať alebo dobrovoľníčiť, je skvelý spôsob, ako vybudovať komunitu a rozšíriť svoje znalosti o káve.

TANYA NANETTI
SENIOR ONLINE KORESPONDENT

Autor fotografií @CoffeeAndLucas/ myMediaStudio okrem uvedených prípadov

Vzostup špeciálnej-kávovej scény so sebou priniesol rast kávových súťaží. Od zábavných podujatí, ako je zhadzovanie latte art cez špecifické súťaže značiek (ako sú súťaže AeroPress a Comandante) až po vysoko profesionálne majstrovstvá, ako sú tie, ktoré organizuje Asociácia špeciálnej kávy alebo slávny Kávoví majstrivždy je tu nejaká skvelá udalosť, ktorej sa môže milovník kávy zúčastniť.

Aké sú však dobré dôvody na účasť v kávovej súťaži? A je tam nesprávny dôvod?

Gian Zanioltaliansky šampión pohára pivovarov z roku 2017, sídli v Berlíne od roku 2011. Je baristom, nadšencom pre kávu, trénerom a (samozrejme) tak trochu kávičkár. Gian zdieľa svoj príbeh a dôvody, prečo sa rozhodol zúčastniť súťaže v káve.

„Tu v Berlíne som zistil, aká skvelá môže byť káva a koľko toho táto oblasť ponúka. Môj drahý priateľ (vtedy aj môj šéf), Nora Šmahelovádonútila ma súťažiť a nemôžem jej dostatočne poďakovať. Úprimne, nemal som veľmi rád súťažiť a odhaľovať sa, ale vtedy som si povedal, že by to mohla byť dobrá príležitosť dozvedieť sa viac o káve [and] seba a spoznať nových ľudí.”

Gian Zaniol predstavuje na kávovej súťaži zalievanú kávu V60
Gian ppohoršuje nad prelievaním V60 na súťaži.

Zistite viac a zdokonaľte svoje zručnosti

„Rozhodnutie súťažiť bolo jedno z najlepších [decisions] Robil som nielen preto, že som vyhral, ​​ale hlavne kvôli ceste do súťaže. Úplne prvýkrát som trénoval štyri mesiace každý deň, ráno som šiel do kaviarne a zvyšok dňa som trénoval v suteréne. Prvá kapitola. To obdobie bolo pre mňa jednoducho čarovné: s Norou, ktorá bola aj mojou trénerkou, sme robili veľa experimentov a skúšali rôzne druhy kávy, vody [types]a recepty. Za tie štyri mesiace som sa naučil viac ako všetky predchádzajúce roky dokopy.“

Otvorené dvere pre príležitosti

„Po tom, čo som vyhral svoju úplne prvú súťaž,“ pokračuje Gian, „mám oveľa viac príležitostí súvisiacich s mojou prácou. Prišiel som do kontaktu s novými spoločnosťami (s niektorými stále spolupracujem), rozšíril som si svoje zručnosti aj súkromné ​​podnikanie, začal som svoju cestu stať sa lepším baristom a spoznal toľko skvelých ľudí, že aj dnes môžem volať priateľom .“

Učenie sa novým zručnostiam, získavanie priateľov a otváranie dverí pre budúce príležitosti sú podľa Giana výhody účasti na kávových súťažiach.

Súťažný barista zdvihne ruku do vzduchu, druhú ruku na hruď, ako sa na jeho prezentácii nazýva čas.
Súťaže vám pomôžu zdokonaliť vaše kávové zručnosti, aby ste mohli priniesť na stôl to najlepšie.

Udržujte to v perspektíve

Sú teda tieto potenciálne ocenenia hlavným dôvodom, prečo by mal niekto chcieť súťažiť?

„V prvom rade,“ hovorí Gian, „je dôležité povedať, že víťazstvo v súťaži je východiskovým bodom a nie konečným cieľom. Súťaženie musí byť niečo, čo pre seba robíte, aby ste sa stali lepším baristom, aby ste sa dozvedeli viac o káve a práci, ktorú si vyberáme, aby ste rozšírili svoju sieť a zlepšili svoje zručnosti. Viditeľnosť je dočasná; schopnosti a vedomosti sú večné. Myslím si, že jedným z najhorších dôvodov, prečo súťažiť, je upokojiť svoje ego alebo dokázať svoju hodnotu niekomu inému.“

Roukiat Delrue je certifikovaný rozhodca a WCE reprezentant na svetových podujatiach a bývalý súťažný dobrovoľník, pôvodom z Belgicka a momentálne žijúci v Guatemale. Roukiat súhlasí s Gianom v prvom dôvode, prečo sa zúčastniť kávovej súťaže: dozvedieť sa viac.

„Dôrazne odporúčam, aby ste sa v prvom rade zúčastnili súťaže, bez ohľadu na rolu, ktorú ste si vybrali – súťažiaci, porotca, dobrovoľník – aby ste sa naučili. Naučiť sa robiť lepšie, naučiť sa trendy v odvetví, byť vystavení rôznym kávám a metódam spracovania, dozvedieť sa o lokálnom aj globálnom priemysle.“

Budujte priateľstvá a nadväzujte kontakty

Účasťou na súťažiach sa môžete stať súčasťou miestnej kávovej komunity a spoznať nových priateľov a zdieľať skúsenosti.

Roukiat pokračuje: „(Toto) podporuje silný zmysel pre komunitu a odhodlanie v tomto odvetví a pre to, že sme spolu „niečo“, opäť bez ohľadu na rolu, o ktorú ide. Napokon (je tu) zmysel pre komunitu, ktorý je s tým takmer prirodzený, a faktor priateľstva.“

Dlhovlasý barista v ručne vyrobenej zástere pripravuje svoj kávový vozík na prezentáciu.  Jedným z plastových vozíkov sú váhy, šálky na kávu, lyžice a ďalšie baristické nástroje pre úspešnú prezentáciu kávy.
David Ellis z Crema Coffee sa minulý mesiac pripravuje na USCC Prelims v Sweet Bloom Coffee Roasters v Denveri. Dávid sa umiestnil na druhom mieste v kategórii Barista. Foto J. Carlan.

Existuje teda nesprávny dôvod súťažiť na kávovom podujatí? Roukiatove presvedčenie je podobné Gianovmu: „Je to súťaž, takže do nej, samozrejme, nikto otvorene nejde bez toho, aby chcel vyhrať – ako konkurent by však váš cieľ mal byť väčší.

Podporte komunitu kávy

Roukiat pridáva iný uhol pohľadu a pripomína nám, že aj keď sa zúčastňujete súťaže – nie ako súťažiaci, ale ako porotca alebo dobrovoľník – je dôležité, aby ste tak urobili zo správneho dôvodu.

„Ak sa rozhodnete zúčastniť sa ako dobrovoľník alebo ak sa stanete certifikovaným porotcom,“ uzatvára Roukiat, „nemyslite len na seba a svoju úlohu, ale – ako dúfame všetci – pamätajte, že ste tu na to, aby ste podporili organizácie a súťažiacich.”

O AUTOROVI

Opýtajte sa Nanetti (ona/ona) je špeciálny kávový barista, cestovateľ a snílek. Keď nestojí za kávovarom (alebo nenavštevuje nejaký skrytý kút sveta), má plné ruky práce s písaním Kávové povstaniewebovú stránku o špeciálnej káve, ktorú vytvára spolu so svojím priateľom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *