Probat zavádza vodíkovú energiu do pražiacich strojov, rozširuje produkciuDaily Coffee News od Roast Magazine

Testovacie pražičky

Pražiarne kávy vystavené v centrále Probat v nemeckom Emmerichu.

Nemecký gigant zariadení na praženie kávy Dokazuje to vyvinula novú technológiu horákov na ohrev pražiarní kávy pomocou vodíka.

Predstavuje prvé rozsiahle zavedenie vodíkových energetických systémov vo výrobnom priemysle pražiarní kávy, ktorý primárne využíva zemný plyn, čo vedie k vyšším emisiám skleníkových plynov.

Okrem zavedenia vodíka spoločnosť Probat nedávno dokončila približne 40 miliónov EUR (39,8 milióna USD, v čase písania tohto článku) expanziu do výrobného závodu v jeho centrále v Emmerichu v Nemecku na zvýšenie produkcie pražiarov.

Probat výrobný závod Emmerich

Nový výrobný závod Probat v Emmerichu.

Technický riaditeľ spoločnosti Probat Thomas Koziorowski pre Daily Coffee News povedal, že výskum a vývoj praženia poháňaného vodíkom sa v spoločnosti Probat začal zhruba pred dvoma rokmi, zatiaľ čo veľký vývoj za posledných šesť mesiacov poháňal pekáč Probat P05 s vodíkovým pohonom do reality pripravenej na výrobu.

Spoločnosť predviedla svoj inauguračný vodíkový stroj, Probat P05, len na pozvanie Sympózium Connecting Markets v septembri.

„Toto nie je len experiment na overenie koncepcie; P05 je k dispozícii na cenové ponuky a dodanie budúci rok,“ povedal Koziorowski pre Daily Coffee News. „Čoskoro prinesieme na trh pekáreň na vodíkový pohon v iných veľkostiach. V súčasnosti prebiehajú úpravy technológie horákov pre implementáciu do priemyselných pražiarní.“

Vodíkové pražičky Probat P05

Pekáče Probat P05 na vodíkový pohon.

Zavedenie vodíkovej energie prichádza na konci roka, v ktorom sa spoločnosť Probat vrhla po hlave do oblasti elektrických pekáčov. Začiatkom tohto roka spoločnosť rozšírila predaj svojho elektrického pekáča P05 E do Spojených štátov amerických. Približne o tri mesiace neskôr uviedla na trh elektrický 1-kilový model P01, ktorý nahradil plynový model pekáča vzoriek Probatino.

Dodatočné úpravy vodíkových horákov budú čoskoro k dispozícii pre existujúce pekáče typu P05 a cieľom ponuky dodatočných komponentov pre väčšie pece priemyselnej výroby je začiatok budúceho roka.

Pokiaľ ide o využitie vodíkovej energie, Koziorowski povedal, že pražiace spoločnosti by sa mohli obrátiť na existujúce infraštruktúry iných priemyselných odvetví, aby bezpečne získali neviditeľný a vysoko horľavý plyn bez zápachu.

Probat Vodíkové pražiarne

Aj keď vodík vyrobený z nízkouhlíkových alebo obnoviteľných zdrojov energie – známy ako „zelený vodík“ – nie je taký pohodlný alebo ekologický ako elektrina, sa všeobecne považuje za udržateľnejšiu možnosť v porovnaní so zemným plynom alebo propánom.

„Zelená“ elektrina sa stále považuje za najlepšiu možnosť na napájanie pekáča, po ktorej nasleduje „zelený“ vodík, kde priama elektrifikácia nie je možná,“ povedal Koziorowski. „Vodík sa už desaťročia používa v rôznych priemyselných odvetviach, takže existujú bezpečnostné normy. V niektorých krajinách existuje systém dopĺňania vodíkových fliaš, ktorý by sa dal použiť v pekárni. Aj pre priemyselné veľkosti sú k dispozícii rôzne možnosti na získanie a uskladnenie vodíka.

V súčasnosti sa v Emmerichu vyrábajú vodíkové, elektrické a tradičné pražiarne. Nová výstavba vo výrobnom závode zahŕňa približne 21 650 metrov štvorcových (233 038 štvorcových stôp).

Veliteľstvo Probat Nemecko

„Počas výstavby novej výrobnej haly sa práca v existujúcej dielni susediacej s novým areálom nikdy nezastavila,“ povedal Koziorowski. “Teraz je výroba v plnom prúde v oboch halách.”

Okrem pokračujúceho vývoja systémov horákov poháňaných vodíkom pre väčšie pražiče sa Probat naďalej zameriava na rozšírenie svojej softvérovej platformy PILOT 2020 na celé portfólio produktov. Spoločnosť sa tiež riadi „akčným plánom pre klímu“ oznámeným v septembri s cieľom znížiť do roku 2030 svoje emisie oxidu uhličitého na nulu.


Má vaša firma s kávou novinky, o ktoré sa môžete podeliť? Dajte vedieť redaktorom DCN tu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *