Recept na kukuricu s čiernou fazuľou a epazotom – Rancho Gordo

Tlačiť

Šaláty

Strany

Vegetariánska

V mrazničke som mal pol kila mrazenej kukurice a snažím sa čo najlepšie využiť to, čo tam je. Som veľmi dobrý v ukladaní vecí do mraziaceho priestoru, ale nie som taký talentovaný na ich skutočné používanie. Neznášam plytvanie jedlom, takže napriek tomu, že kukurica prichádza na farmárske trhy a do obchodov, použila som mrazenú.

Bolo to skvelé jedlo a plánujem ho robiť znova a znova. Vďaka jadrám kukuričného popu a fazuli pôsobí krémovo a pôžitkársky. Použil som epazot, nádhernú burinu, ktorá je väčšinou známa na ochutenie čiernej fazule v Oaxace, ale je to prirodzený partner pre kukuricu, huby a quesadilly. Pestujem ju, ale často ju vidím na mexických trhoch a popri železničných tratiach. Ak nemáte prístup k čerstvému, nepoužívajte sušené. Je to bezcenné. Môžete nahradiť koriandrom alebo petržlenovou vňaťou a nebudem vás súdiť, ak nebudete súdiť mňa za to, že som v júli použil mrazenú kukuricu.

  • 1 libra mrazenej kukurice
  • 1/2 cibule, nasekaná
  • 2 strúčiky cesnaku, mleté
  • 2 lyžice olivového oleja
  • 1 šálka uvarených, scedených bôbov Rancho Gordo Midnight Black, Ayocote Negro alebo Santanero Negro Delgado
  • 1/4 šálky voľne baleného čerstvého epazota, nasekaného
  • Soľ a korenie

Podáva 2 až 4

  1. Vložte kukuricu do hrnca s asi pol palcom vody a priveďte do varu. Pokračujte vo varení, kým sa kukurica neoddelí a už nie je zmrazená, ale nie úplne uvarená, asi 3 minúty. Sceďte a odložte kukuricu, vodu vylejte.
  2. Na panvici opečte cibuľu a cesnak na olivovom oleji na strednom ohni, kým sa neuvaria, asi 5 až 8 minút. Pridajte fazuľu a odloženú kukuricu a prehrejte. Dochutíme soľou a korením. Jemne premiešajte s epazotom a podávajte.
  3. Môže sa podávať aj pri izbovej teplote a dokonca aj za studena ako šalát.


← Starší príspevok

Novší príspevok →

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *