Remeselná verzus špeciálna káva: vysvetlené hlavné rozdiely

remeselná káva verzus špeciálna káva

Ako kávičkár ste už pravdepodobne počuli o remeselnej káve a špeciálnej káve. Pravdepodobne ste však nepočuli o rozdieloch medzi týmito dvoma alebo o tom, či existujú nejaké rozdiely.

Najprv musíte poznať definície remesla a špeciality. Remeslo je podľa definície niečo, čo je vytvorené ručne. To dáva zmysel, pretože baristi vytvárajú hrnčeky na kávu rukami.

Za špeciálnu kávu sa považuje káva, ktorá sa často označuje ako najvyššia dostupná káva. V čom sa to teda líši od láskyplnej výroby hrnčeka kávy? Remeselná káva je definovaná remeselnou zručnosťou, čo znamená, že sa vyrába pomocou presných ručných metód. Špeciálna káva je kávové zrná najvyššej triedy, pestované vo vysokej nadmorskej výške v optimálnych podmienkach a spĺňajúce náročné štandardy kvality.

O týchto kávách a hlavných rozdieloch budeme diskutovať v nižšie uvedenej príručke.

rozdeľovač 6

Prehľad remeselnej kávy:

kávové zrná arabica
Obrazový kredit: Ri_Ya, Pixabay

Aby bola značka považovaná za remeselnú kávu, musí byť pripravená pomocou presného manuálneho úsilia vykonávaného s profesionálnymi zručnosťami. A to aj počas procesu pestovania a prípravy. Nižšie uvádzame základy remeselného procesu prípravy kávy.

Môžete si pripraviť remeselnú kávu doma a mnohí Američania si z výroby a predaja tohto produktu urobili prosperujúci biznis. Skrátka, remeselnú kávu nájdete v každom obchode s potravinami.

Pros

 • Jednoduché varenie doma
 • Dá sa zmeniť na biznis
 • Dá sa nájsť v každom obchode s potravinami

Zápory

 • Na každom kroku sa musí pripraviť ručne

rozdeľovač 3

Prehľad špeciálnych káv:

muž, ktorý držal čerstvo praženú špeciálnu kávu
Obrazový kredit: SerhiyHorobets, Shutterstock

Aj keď by ste si mysleli, že špeciálna káva bude tiež ako remeselná káva, odborníci tvrdia, že to tak nie je. Ako sme už spomenuli, špeciálna káva je často považovaná za najvyššiu dostupnú kávu. Má mať chuťové vlastnosti, bohatú farbu a živú arómu.

Pojem špecialita pochádza zo zelených kávových zŕn bez chýb, alebo aspoň veľmi málo, a káva musí mať vysoké cupping skóre. Špeciálne kávy musia byť pred odoslaním do pražiarne ohodnotené certifikovaným triedičom Q alebo odborníkom na kávu.

Pre vynikajúcu špeciálnu kávu je potrebné, aby sa počas procesu stalo niekoľko vecí. Toto nie je typ kávy, ktorú si môžete pripraviť doma a predávať online. Väčšinu prémiovej kávy je možné zakúpiť iba v špecializovanom obchode.

 • Vyžaduje vynikajúce podmienky na pestovanie
 • Je potrebné pestovať vo vysokých nadmorských výškach
 • Je potrebné dodržiavať uznávané poľnohospodárske postupy
 • Potreba prejsť testami kvality

Pros

 • Najvyššia dostupná káva
 • Veľmi chutné
 • Veľmi aromatický

Zápory

 • Môže mať veľmi málo defektov
 • Musí mať vysoké pohárové skóre
 • Musí byť ohodnotené klasifikátorom Q

Aké sú rozdiely medzi remeselnou a špeciálnou kávou?

Existuje určitá diskusia o významných rozdieloch medzi remeselnou a špeciálnou kávou. Niektorí odborníci tvrdia, že remeselná káva je to isté ako komoditná káva, čo je káva, ktorú nájdete v každom obchode. Primárnych rozdielov, ktoré sme medzi nimi našli, bolo veľmi málo.

Špeciálna káva je najvyššia dostupná káva, zatiaľ čo remeselnú kávu možno nájsť takmer v každom obchode s potravinami. Dokonca sa našlo niekoľko ľudí, ktorí sami vyvinuli a predávali remeselnú kávu; niečo, čo nemôžete robiť so špeciálnou kávou.

Špeciálna káva tiež musí mať málo alebo žiadne chyby v zrnách a pred odoslaním do pražiarní musí mať vysoké skóre v cuppingu, ktoré jej udelil expert Q grader. Má výraznú robustnú chuť a voňavú vôňu, ktorej sa remeselná káva nevyrovná.

Aj keď sa nezdá, že by medzi týmito dvoma kávami bolo veľa zásadných rozdielov, je ich dosť na to, aby sa dali rozlíšiť.

rozdeľovač 4

Záver

Aj keď medzi remeselnou a špeciálnou kávou nie je veľa rozdielov, niekoľko stojí za zmienku. Odborníci a kávičkári silne diskutujú o tom, či sú remeselné a špeciálne kávy odlišné. Oboje si vyžaduje starostlivé pestovanie a prípravu na výrobu tej voňavej šálky kávy, ktorú pijete každé ráno, a čo viac si môžete priať?


Kredit za obrázok: Vľavo – Vietnamese_coffee, Pixabay | Vpravo – Nong2, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *