Spotrebitelia vyzývajú, aby znížili 40 % emisií jedením jedného rastlinného jedla denne – vegkonóm

Tento Svetový deň vegánov, rastlinná značka Zlá kuchyňa vyzýva spotrebiteľov, aby pomáhali planéte každodenným jedením rastlinného jedla.

Podľa spoločnosti by to mohlo znížiť uhlíkovú stopu jednotlivca o viac ako 40%, čo je viac ako ktorákoľvek iná akcia, ako je recyklácia alebo miestny nákup. Mohlo by to tiež zachrániť štyri zvieratá na osobu za rok pred porážkou, čo znamená, že len v USA by sa ročne zachránilo 1,2 miliardy, ak by túto zmenu vykonal každý.

„S každým sústom majú spotrebitelia silu radikálne zmeniť svet, aby sa stal súcitnejším a zdravším miestom,“ povedal Pete Speranza, generálny riaditeľ spoločnosti Wicked Kitchen. „To, čo sa rozhodneme jesť každý deň, môže skutočne pomôcť zmierniť utrpenie ľudí a zvierat, environmentálne krízy a infekčné a chronické choroby. Wicked Kitchen je tu, aby vám pomohla so svojimi ľahko pripraviteľnými 100% rastlinnými produktmi vytvorenými šéfkuchármi, ktorí sú na misii inšpirovať svet, aby jedol viac rastlín.“

Wicked_Shiitake Ramen Broth (produkt z USA a Spojeného kráľovstva)
©Wicked Kitchen

Rastlinná strava a planéta

Početné štúdie preukázali environmentálne výhody rastlinnej stravy. Začiatkom tohto roka výskum zistil, že ak by sa bohaté krajiny odklonili od živočíšnych potravín, emisie skleníkových plynov by sa mohli znížiť o 61 %. Zachránená pôda by sa potom mohla znovu zlikvidovať, sekvestrovať obrovské množstvo uhlíka a poskytnúť „dvojitú klimatickú dividendu“.

Správa z apríla zistila, že prechod z typickej európskej stravy na alternatívne bielkoviny by mohol viesť k úspore emisií uhlíka o viac ako 80 %. Cez leto IPCC podporil dokument vyzývajúci na „globálnu veganizáciu“ a rastlinnú zmluvu.

“Veda je jednoznačná, globálnu klimatickú katastrofu nemožno odvrátiť bez vylúčenia mäsa a mliečnych výrobkov z našej stravy,” povedal odborný recenzent IPCC Dr. Peter Carter.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *