Správa hovorí, že nahradenie mäsa rastlinami by mohlo znížiť emisie metánu z poľnohospodárstva v Spojenom kráľovstve – vegconóm

Nezávislý think tank Green Alliance zverejnil a správa načrtáva, ako by Spojené kráľovstvo mohlo do konca desaťročia znížiť emisie metánu o 42 %.

Toto číslo je podstatne vyššie ako 30-percentný záväzok, ktorý Spojené kráľovstvo a ďalšie krajiny prijali na minuloročnom samite COP26. Jeho dosiahnutie by čiastočne záviselo od nahradenia mäsa a mliečnych výrobkov udržateľnejšími alternatívami, ako sú rastlinné bielkoviny, čo je krok, ktorý by mohol znížiť emisie metánu v poľnohospodárstve o 8 %. Posun smerom k zdravšiemu stravovaciemu režimu s menším množstvom bielkovín a väčším množstvom čerstvých produktov by viedol k ďalšiemu zníženiu o 8 %.

„So správnou investíciou by sa Spojené kráľovstvo mohlo ľahko stať svetovým lídrom v tejto rastúcej oblasti“

Správa tiež načrtáva ďalšie spôsoby zníženia produkcie metánu v oblasti poľnohospodárstva, energetiky a odpadu. Drastické zníženie je nevyhnutné, pretože metán má 80-krát väčší potenciál otepľovania ako CO2 počas 20 rokov po jeho vypustení.

Sezamové semienka Sabra field hummus
©PRNewsfoto/Sabra Dipping Company, LLC

“Nepripravený na prechod”

Minulý rok správa investorskej siete FAIRR vyvolala obavy, že odvetvie živočíšnej výroby nie je pripravené na prechod na udržateľnejší potravinový systém. Organizácia poukázala na to, že len 18 % hodnotených spoločností zaoberajúcich sa živočíšnymi bielkovinami sledovalo akékoľvek svoje emisie metánu, pričom tieto čísla sú často len čiastočné.

Údaje z OSN však odhaľujú, že 30 % ľudí na celom svete podporuje presadzovanie rastlinnej stravy ako klimatickej politiky, pričom toto číslo v niektorých regiónoch stúplo až na 42 %.

“Toto [methane] Správa ukazuje, že vytvorenie prosperujúceho udržateľného proteínového priemyslu by bolo kľúčovým krokom nielen pri plnení našich cieľov, ale aj pri upevňovaní statusu Spojeného kráľovstva ako klimatického šampióna,“ povedal Linus Pardoe, manažér pre politiku Spojeného kráľovstva z Good Food Institute Europe. „So správnymi investíciami by sa Spojené kráľovstvo mohlo ľahko stať svetovým lídrom v tejto rastúcej oblasti a poskytovať vzrušujúce príležitosti pre zelený rast, dopĺňať to najlepšie z britského poľnohospodárstva a vytvárať kvalitné pracovné miesta. Teraz však musíme vidieť ambiciózne a koordinované opatrenia, aby sme sa uistili, že Spojené kráľovstvo nezaostáva za inými krajinami, ako sú Izrael a Spojené štáty.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *