Tabuľky extrakcie espressa: Ako získať najlepší záber!

stroj na espresso

Iste ste už počuli, aké ťažké je natiahnuť dokonalé espresso. Dokonca aj tí najmilovanejší a najtalentovanejší baristi môžu mať pri tejto práci ťažkosti. Zvládnutie espressa je, žiaľ, hlavnou súčasťou byť znalcom kávy. Espresso je predsa vo väčšine našich obľúbených kávových nápojov. Zatiaľ čo získanie najlepšieho espressa vyžaduje čas a prax, existuje niekoľko krokov, ktoré môžete vykonať, aby ste dosiahli svoj cieľ rýchlejšie. Pozorným dodržiavaním nižšie uvedených krokov zvládnete prípravu espressa a pripravíte si chutné kávové nápoje v pohodlí svojho domova.

Ak sa ponáhľate, pokojne preskočte na naše užitočné tabuľky extrakcie espressa. Inak, poďme sa učiť o espresse!

rozdeľovač 6

Čo je espresso?

Predtým, ako prejdeme kroky k dokonalému záberu espressa, prejdime si, čo je to espresso. Mnohí kávičkári majú nápoje, ktoré radi kupujú v miestnom obchode, ale nie sú si istí, čo v nich je. Väčšina z tých, ktoré máte radi, má pravdepodobne ako základ espresso. Espresso si však môžete vychutnať aj samotné. V tomto prípade sa zvyčajne podávajú ako panák alebo dvojitý panák.

Väčšina espressa je vyrobená z espresso stroja. Je možné pripraviť espresso aj bez prístroja, ale priznajme si, že prístroje veci značne uľahčujú. Tieto plné príchute sa vyrábajú pretláčaním horúcej vody pod tlakom cez jemne mletú kávu. Toto je známe ako ťahanie strely. Keď je váš záber v šálke, všimnete si vrstvu krému na vrchu.

Teraz, keď už viete, čo je to espresso, poďme sa naučiť, ako pripraviť ten najlepší.

bohaté espresso shot so smotanou v šálke s dvojitou stenou

Pod Extrahované Mierne pod vyťažené Perfektné Mierne extrahované Nadmerne extrahované
Príchuť Rastlinné Kyslé Sladké Horký Spálený
čas < 25 sekúnd 25-35 sekúnd > 35 sekúnd

1-5 bar 6-9 bar 10-12 bar >12 bar
> 45 sekúnd Použite väčší tlak Brúsiť na hrubšie Brúsiť na hrubšie Zahoďte dôvody a začnite odznova
30-45 sekúnd Jemnejšie brúsiť Perfektné espresso Brúsiť na hrubšie Zahoďte dôvody a začnite odznova
<30 sekúnd Jemnejšie brúsiť Jemnejšie brúsiť Použite menší tlak Zahoďte dôvody a začnite odznova
horúci espresso shot
Obrazový kredit: Vassamon Anansukkasem, Shutterstock

Ako vytiahnuť dokonalú dávku espressa:

Ako všetko, aj príprava dokonalého espressa si vyžaduje správne vybavenie a ingrediencie. Tu je to, čo by ste mali zhromaždiť skôr, ako začnete:

  • Espresso stroj
  • Brúska
  • Váhy
  • Portafilter
  • Tamper
  • Filtrovaná voda
  • pohár
  • Čerstvá, kvalitná káva
  • Časovač

1. Predhrievanie

Predtým, ako budete môcť začať s natáčaním, je potrebné predhriať váš portafilter, šálku a kávovar na espresso. Urobíte to vytiahnutím prázdneho výstrelu. Ak to chcete urobiť, jednoducho pustite vodu cez zariadenie a do šálky bez použitia kávy. Majte však na pamäti, že každý prístroj na espresso je iný, čo znamená, že sa nemusí zohriať tak rýchlo ako ostatné.


2. Pomeľte si fazuľu

Kľúčom ku každej skvelej káve sú čerstvé, kvalitné zrná. To je dôvod, prečo je najlepšie pomlieť zrná tesne pred tým, ako si pripravíte espresso. Pri vytváraní záberu je rozhodujúca textúra povrchu fazule. Ak je vaša fazuľa príliš jemná, váš záber bude príliš extrahovaný a bude mať horkú chuť. Na druhej strane, ak je vaša pôda príliš hrubá, váš záber bude príliš vodnatý a bude chutiť trochu kyslo. Väčšina porovnáva dokonalú konzistenciu mletia s kryštálovým cukrom.


3. Dávka

Dávka je množstvo kávy, ktoré umiestnite do filtra, aby ste si pripravili svoj záber. Normálne ľudia radšej vytiahnu dvojzápal. Ak je to to, čo ťaháte, 14 – 18 gramov je dobré množstvo.

espresso prášok v portafiltri
Obrazový kredit: Devin Avery, Unsplash

4. Podbíjanie

Podbíjanie je, keď ovládate extrakciu balením a vyrovnávaním zeme vo vašom portafiltri. To zaisťuje, že voda je neustále pretláčaná cez kávu. Ak to chcete urobiť, umiestnite filter na rovnú plochu, ako je napríklad počítadlo, a vyvíjajte tlak, kým nebude vaša káva vyzerať vyleštená a rovnomerná.


5. Brew

Teraz je čas umiestniť portafilter do stroja. Keď je na mieste, umiestnite predhriatu šálku pod ňu. Začnite ťahať a využite čas a sledujte svoj výstrel. Mali by ste vidieť, že váš nápoj začne tmavnúť a potom sa zmení na zlatú farbu. Penová zmes by sa mala nalievať do šálky tenkým, nelámavým prúdom. Dvojitý výstrel meria 2 unce. Keď váš výstrel dosiahne túto úroveň, pozrite sa na časovač. Pre dokonalý ťah tam, kde je rozomletie, dávka a utlačenie dokonalé, by malo prejsť 20 až 30 sekúnd.

varenie espresso kávy
Obrazový kredit: Mokup, Pixabay

Vaše výsledky

Teraz, ako sme už spomenuli, natiahnutie toho najlepšieho espressa si vyžaduje cvik. Ak veci nešli dobre, možno bude potrebné vykonať niekoľko úprav. Pracujte s dávkou, utláčajte a brúste, kým neuvidíte, že váš ťah dôsledne vychádza, s bohatou, hustou krémou navrchu. Akonáhle sa to stane, máte dokonalé espresso.

rozdeľovač 4

Záverečné myšlienky

Aj keď sa kroky na získanie dokonalého espressa môžu zdať ťažké, s trochou pokusov a omylov môžete byť rovnako dobrí ako váš obľúbený barista. Keď si osvojíte túto techniku, môžete začať pripravovať všetky svoje obľúbené kávové nápoje, kedykoľvek budete mať chuť.


Kredit za obrázok: sonerkose, Pixabay

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *