Tajomstvo ochutenej kávy

Priemysel ochutenej kávy, ako ho poznáme, vraj začal v roku 1958 s ochutenou instantnou kávou. Koľkí z vás si pamätajú tú malú obdĺžnikovú plechovku od General Foods International Coffee?

Boli to instantné, prídavné zmesi do horúcej vody s názvami ako Swiss Mocha, French Vanilla Café, Café Vienna, Irish Mocha Mint, a keď som ju prvýkrát ochutnal (ako dieťa), miloval som ju. Bolo to ako sofistikovaná horúca čokoláda. Písal sa rok 1975 a mňa to chytilo.

Ak máme byť verní tejto téme, ochutené kávy existujú už stovky rokov, siahajúce až na Arabský polostrov, s pridaním korenín a orechov na zvýraznenie profilu šálky kávy.

Začiatkom 90. rokov sme však boli v druhej vlne špeciálnej kávy a so vzostupom kaviarenského nápojového lístka a variáciami s dekadentnými názvami nápojov ako karamelové macchiatos a vanilkové krémové latté sa myšlienka ochutenia kávy presunula do modernej doby.

V roku 2003 Pumpkin Pie Latte, z ktorého sa vyvinulo Pumpkin Spice Latte, zaznamenal 11% skok v predaji nápojov a stal sa jedným z najpredávanejších ochutených nápojov v histórii. Pre mnohých konzumentov kávy sa káva rovná ochutenej káve.

Teraz okrem hlavných opôr, ako sú lieskové oriešky, vanilkový krém a čokoľvek, máme na trhu také položky, ako je opečený marshmallow, jahodový koláč, glazovaná želé šiška, mätová čokoládová lupienka a (tresím sa pri pomyslení) Pikantná káva Taco.

Jedna vec, ktorú viem z práce v káve, je, že ľudia, ktorí milujú ochutenú kávu, MILUJÚ svoju ochutenú kávu. Vyskúšajte naše ochutená káva Kona ak je to aj tvoja vec.

Ako sa vyrába ochutená káva?

Až na niekoľko výnimiek sa ochutená káva vyrába nasledujúcim spôsobom:

1. Fľaše propylénglykolového sirupu s extrahovanými esenciálnymi olejmi (prírodnými aj umelými) sa objednávajú od spoločnosti, ktorá sa špecializuje na príchute.

2. Po upražení kávy sa sirup pridá k malému množstvu kávy (buď k celému zrnu alebo mletej) a potom sa toto množstvo pridá do väčšej dávky kávy a pomaly sa otáča počas vopred stanoveného intervalu.

3. Propylénglykolový sirup sa spojí so zrnkom a máte ochutenú kávu.

Hoci FDA považuje propylénglykol za „GRAS“ („všeobecne uznávaný ako bezpečný“), každý jednotlivec by si mal skontrolovať, či je kompatibilný s jeho osobnými stravovacími potrebami. Viac informácií nájdete tu

Na farme vyrábame tri ochutené kávy, Makadamiový oriešok, Čokoládový makadamový oriešok a sezónne aj jesenné korenie. Tieto kávy sa vyrábajú rovnakým spôsobom, aký som opísal vyššie a sú veľmi obľúbené u našej zákazníckej základne.

Môžem si ochutiť svoj vlastný?

Aj keď som pravdepodobne purista, pokiaľ ide o moju kávu, existuje veľa spôsobov, ako si kávu ochutiť doma, ak hľadáte trochu chuťového vzrušenia.

Tu je zoznam vecí, ktoré môžete pridať do kávy, ak hľadáte ďalšie príchute:

Zmrzlina
Korenie (škorica, muškátový oriešok, zázvor, klinček, kardamón, korenie)
Maslo
Bailey’s Irish Crème
Soľ (zvyčajne na panvici počas varenia)
Čokoláda
Horúci čokoládový prášok
Javorový sirup
Citrusová kôra (pomaranč, citrón, yuzu)
Kondenzované mlieko
Alkohol (Kalua, Whisky atď.)
Čakanka
Vanilkový extrakt (len pár kvapiek)
Kokosový olej
Badián

Niektoré z nich môžete tiež kombinovať podľa svojich predstáv.

Ak pijete naozaj dobrú kávu, myslím, že zistíte, že prirodzené zložitosti kávy vám samé o sebe dávajú neuveriteľné chute, ale rozmanitosť je korením života a ak potrebujete zmenu, nechajte svojho vnútorného šialeného vedca voľnosť.

Užite si to.

O autorovi
Matt Carter je učiteľ na dôchodku (1989-2018), hudobník na čiastočný úväzok, farmár a v súčasnosti riadi Greenwell Farms Tour a maloobchodné prevádzky.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *