Talianska kávová kultúra: tradície, obľúbené nápoje a ďalšie!

Talianska vlajka s kávou na stole

Pokiaľ ide o kávovú kultúru, Taliansko má svetovú špičku. V skutočnosti je káva tak prepojená s Talianskom, že značná časť jazyka, ktorým hovoríme o káve, je taliančina. Od roku 1500, kedy boli kávové zrná prvýkrát predstavené v krajine, existuje talianska kávová kultúra. A ako všetky kultúry, aj talianska kávová kultúra má svoje vlastné zložité rituály.

Väčšina z nás sú milovníci kávy, ktorí potrebujú svoju kofeínovú nápravu hneď, ako vstaneme z postele, ale v Taliansku ľudia pijú kávu celý deň (najmä ako prestávku v práci). Nie je nezvyčajné počuť niekoho povedať: “Ci prendiamo un caffè?” kedykoľvek počas dňa ako signál, že je čas na prestávku na kávu. A pitie kávy je v Taliansku spoločenská udalosť, ktorá sa koná s rodinou a priateľmi.

Takže, čo robí taliansku kávovú kultúru tým, čím je? Súčasťou sú pravidlá, ktorými sa to riadi, napríklad kde piť kávu, kedy ju piť a ako. A súčasťou toho je obrovské množstvo kávových nápojov, ktoré Taliani dotiahli k dokonalosti. Ak chcete napodobniť taliansku kávovú kultúru (alebo len zapadnúť pri ďalšej návšteve), tento sprievodca vám to umožní!

rozdeľovač 3

Talianska kávová kultúra: pravidlá

Talianska kávová kultúra obsahuje množstvo pravidiel a rituálov, o ktorých by ste mali vedieť. Tu je návod, ako funguje talianska kávová kultúra, od správnych časov na pitie určitých druhov kávy, cez miesto, kde ju piť, až po to, ako ju piť.

Kedy piť kávu

Taliani začínajú svoj deň cappuccinom alebo iným mliečnym kávovým nápojom, ako je latte macchiato alebo caffé latte. Nikdy by ste si však jeden z týchto nápojov nemali objednávať po 11:00, pretože by sa to považovalo za faux pas. Prečo sa cappuccino a mliečne kávy nedajú objednať neskôr ako raňajky? V skutočnosti je na to dobrý dôvod. Mlieko v týchto nápojoch zasýti, takže pitie pred väčším jedlom ako raňajkami by vám pokazilo chuť do jedla (taliani naňho zamračené). Navyše pitie mlieka neskôr počas dňa môže spôsobiť tráviace ťažkosti.

To však neznamená, že po raňajkách nemôžete konzumovať viac kofeínu! Cappuccino, latte macchiatos a caffé latte nemusia byť prijateľné, ale káva počas dňa v iných formách je to, čo by ste mali robiť. Pitie kávy takmer každú hodinu dňa je v Taliansku prijateľné, ak to robíte správne. Táto káva sa často pije pitím espressa počas dňa – hoci ak je čisté espresso príliš silné, caffé macchiato je prijateľné. Prečo je caffé macchiato prijateľné aj napriek mlieku? Je to preto, že má len šplech.

Ak vám dávka (alebo dva či tri) espressa nesadne, môžete si objednať caffé lungo, ktoré espresso spestrí kvapkou horúcej vody a je o niečo väčšie a menej intenzívne.

Kedy inokedy okrem ranného cappuccina a espressa počas dňa je vhodné piť kávu? Jedným z najdôležitejších kávových rituálov v Taliansku je káva po jedle, buď espresso alebo caffé corretto (káva obsahujúca štipku alkoholu).

vonkajšia kaviareň v Ríme v Taliansku
Obrazový kredit: Gabriella Clare Marino, Unsplash

Kde piť kávu

Keď budete piť kávu v Taliansku, budete v a bar. Nie je to však bar, ktorý predáva alkohol. Kaviarne v Taliansku sú podobné vášmu miestnemu susedskému baru (aspoň čo sa týka vibrácií), ale namiesto toho majú kávu. V skutočnosti sa mnohé z týchto miest nazývajú len „Bar“ a mimo obchodu nebudú mať žiadne meno.

Keď prídete do baru, objednáte si kávu. Ale nezoberiete si to so sebou (v Taliansku nič také neexistuje) a nebudete chcieť sedieť pri stole (toto môže zdvojnásobiť cenu vášho nápoja a je to skutočne len prípad, ktorý sa vyskytuje v turistických oblastiach ). Namiesto toho budete stáť pri pulte s ostatnými, popíjať espresso a nájsť si čas na neuspěchaný moment a dobrý rozhovor.

Pitie kávy v Taliansku je rituál, ktorý vám umožní vychutnať si menšie chvíle v živote.

Ako piť kávu

Pokiaľ ide o to, ako by ste mali piť kávu v Taliansku, existuje množstvo pravidiel.

Na začiatok by ste si mali pred pitím kávy vždy dať dúšok alebo dva vody. prečo? Pretože tak čistí podnebie a umožní vám plne oceniť vôňu a chuť vašej kávy. Príležitostne vám baristi podajú malý pohár vody, ale je pravdepodobnejšie, že si budete musieť objednať vodu pre seba. Stojí to len pár eur navyše a oplatí sa vychutnať si zážitok z kávy naplno.

Káva sa podáva s malou kávovou lyžičkou (aj keď káva v Taliansku neobsahuje cukor a ľudia v nej nepoužívajú smotanu). Aj to má však svoj dôvod. Aj keď do nápoja nedáte cukor alebo smotanu, mali by ste ho stále miešať. Aby ste to urobili správne, budete musieť namiesto krúživého pohybu pohybovať lyžičkou veľmi ľahko zhora nadol (a neudierajte do strán šálky kávy, pretože hluk je považovaný za nepríjemný). Prečo si miešať kávu, ak ste nič nepridali? Je to spôsobené tým, že distribuuje vôňu a chuť, čím zvyšuje zážitok z pitia kávy.

Nakoniec je tu dvojminútové pravidlo o pití kávy. Ak si chcete vychutnať espresso, kým je v celej svojej kráse, je potrebné ho skonzumovať maximálne po jeho príprave (v priebehu týchto dvoch minút sa chuť očividne zníži o 50 %). Tiež si nedávajte čas na fúkanie kávy, aby ste ju schladili, pretože sa to považuje za neslušné správanie.

rozdeľovač 6

16 najlepších talianskych kávových nápojov:

Teraz, keď viete, ako piť kávu ako Talian, je čas dozvedieť sa o mnohých talianskych kávových nápojoch, ktoré môžete vyskúšať! Niektoré poznáte, ale niektoré budú úplne nové, takže tu možno nájdete svoj ďalší obľúbený kávový nápoj.

1. Jedna káva (espresso / normálna káva / krátka čierna)

Toto je jednoducho espresso a druh kávy, ktorý si počas dňa najviac vychutnáte.

2. Dvojité espresso

Ak potrebujete trochu viac kofeínového hitu, môžete si túto kávu objednať s dvoma dávkami espressa. Objednávanie je však oveľa menej bežné ako jednoduché zastavenie v kaviarni niekoľkokrát denne.

3. Studená káva alebo studené cappuccino

Tento kávový nápoj je jednoducho ľadová čierna káva, ktorá je zvyčajne vopred zmiešaná s cukrom a vychladená (hoci ak nechcete verziu s cukrom, môžete požiadať o „non zuccherato“). A vyslovuje sa to fray-doh, a nie ako meno Fred.

4. Macchiato

A je len espresso s kvapkou teplého mlieka.

macchiato
Obrazový kredit: Alexas_Photos, Pixabay

5. Pretrepaná káva

Ak máte radi ľadovú kávu, budete milovať caffé shakerato! Je to presne to, čo názov napovedá – pretrepaná káva (espresso, pretrepané s ľadom, aby som bol presný). Zvyčajne sa dá nájsť len počas teplejších mesiacov roka, takže ak chcete využiť túto výhodu, budete musieť navštíviť Taliansko v lete. Získajte to s trochou cukru alebo štipkou Amaro Averna za autentický taliansky zážitok.

6. Letná káva

Názov tejto kávy v doslovnom preklade znamená „letná káva“, takže si viete predstaviť najlepší čas na jej pitie! V podstate je to espresso so smotanou (con panna) a množstvom peny.

7. Káva s alkoholom

Tento názov v preklade znamená „upravená káva“. Ako to opravujete? Pridaním štipky alkoholu! môže byť akýkoľvek druh kávy s akýmkoľvek druhom alkoholu (najčastejšie však brandy, grappa, anízovka alebo rum).

8. Ženšenová káva

Táto talianska káva môže byť vaša obľúbená, ak máte radi kávu aj čaj. Táto káva je vyrobená z espressa a extraktu z koreňa ženšenu pre jedinečnú orieškovú príchuť, ktorú budete milovať alebo nenávidieť.

9. Cappuccino

Tento kávový nápoj vyrobený z espressa, mliečnej peny a duseného mlieka by ste mali poznať. Existuje niekoľko rôznych odrôd, ktoré nájdete v , medzi ktoré patrí cappuccino secco vyrobené len z napeneného mlieka, cappuccino chiaro vyrobené s menšou penou a väčším množstvom mlieka a cappuccino scuro vyrobené s väčším množstvom kávy a menej mlieka.

cappuccino na stole v kaviarni
Obrazový kredit: jordaneil, Shutterstock

10. Marocká káva (tiež známa ako Espressino alebo Mocaccino)

Tento kávový nápoj je skôr dezertná káva. Marocchio, ktoré obsahuje espresso shot, vrstvu peny a trochu kakaového prášku, vyzerá a chutí vynikajúco! Môžete vyskúšať aj niekoľko variácií tohto nápoja, nahraďte kakaový prášok škoricou, Nutellou alebo práškovou horkou čokoládou.

11. Caffè Con Panna (espresso so šľahačkou)

Ak milujete sladké, tento nápoj si zamilujete! Tento kávový nápoj vyrobený z espressa a domácej šľahačky je zábavný a lahodný.

12. Mlieko s kávou

Opakom caffé macchiato je zohriate mlieko s kvapkou espressa.

13. Káva s mliekom

Ak chcete latte v Taliansku, uistite sa, že si objednáte caffé latte – ak si objednáte latte, dostanete šálku mlieka a pravdepodobne budete vyzerať zvláštne. Za zmienku tiež stojí, že caffé latte bude menšie, než na aké ste v Amerike zvyknutí.

14. Káva Ristretto

Ak vám jednoduchá kaviareň neprekáža, dajte si z tohto nápoja. Používa rovnaké množstvo kávových zŕn, ale vyrába sa s polovičným množstvom vody.

úzky pohľad zhora
Image Credit: CC0 Public Domain, Pxhere

15. Jačmenná káva

Tento kávový nápoj v skutočnosti kávu neobsahuje. Vyrába sa skôr z jačmeňa (v Taliansku sa občas používa ako náhrada kávy) a často ho pijú deti.

16. Dlhá káva (dlhé espresso)

Tento kávový nápoj nepatrí v Taliansku medzi najobľúbenejšie a je len silnejšou verziou caffé americano. Ale tam, kde americano obsahuje na konci kvapku horúcej vody, tento nápoj obsahuje vodu, ktorá pretiekla kávovou usadeninou.


Regionálne kávové nápoje

Každý región Talianska má tiež svoje vlastné kávové nápoje – nižšie je len niekoľko, s ktorými sa stretnete.

1. Bicerin (Piemont)

Pochádza z Turína a je vyrobený z Talianska čokoláda na pitieespresso a mlieko a prichádza vrstvené v pohári.

2. Káva ‘Allo Zabaione (Bologna)

Tento kávový nápoj pochádza z Bologne a spája espresso s zabaglione (sladký vínny krém).

3. Anisette Coffee (Le Marche)

Caffé anisette pochádza z regiónu Le Marche a je verziou caffé corretto, pretože sa vyrába z espressa a anízového likéru.

Bicerin taliansky kávový nápoj
Obrazový kredit: Kcuxen, Shutterstock

4. Caffè D’un Parrinu (Sicília)

Tento nápoj podobný cappuccinu sa nachádza na Sicílii a obsahuje klinček, kakao a škoricu.

5. Káva Granita (Sicília)

Tento sicílsky kávový nápoj je v podstate kaša pozostávajúca z espressa, granity (podobná sorbetu), sirupu a šľahačky. Často si to užíva s Brioche col Tuppo.

6. Moretta Di Fano (The Marches)

Najčastejšie sa podáva ako nápoj po večeri, Moretta di Fano je verziou caffé corretto v tom, že obsahuje štipku alkoholu. Je tiež ochutený cukrom a citrónovou kôrou a podávaný v pohári, kde môžete vidieť vrstvy alkoholu a kávy.

7. Patavina (Benátsko)

Patavina je zmiešaná s mätovým sirupom a obsahuje náznaky smotany, kakaa a espressa. Vznikol v 19. storočí a kedysi si ho užívali politici a intelektuáli.

rozdeľovač 2

Záverečné myšlienky

Talianska kávová kultúra môže byť trochu komplikovaná so svojimi nevyslovenými pravidlami a rituálmi, ale s týmto sprievodcom by ste mali byť schopní piť ako Taliani okamžite. Len si zapamätajte všetky pravidlá o tom, kedy, kde a ako piť kávu, aby ste neurobili žiadne začiatočnícke chyby. A využite všetky druhy kávových nápojov, ktoré Taliansko ponúka!


Poďakovanie za obrázok: gmstockstudio, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *