Tekvicový kávový koláč so škoricou Streusel

Tekvicový kávový koláč so škoricou Streusel

Som veľkým fanúšikom všetkých tekvicových pečienok, najmä na jeseň. Som rovnako rád, že začnem deň kúskom Pumpkin Coffee Cake so škoricou Streusel, ako ho ukončím plátkom tekvicového koláča. Kávový koláč je ľahký a nadýchaný, no napriek tomu nabitý príchuťou tekvice a tekvicového korenia. Vždy je to hit a zmizne ešte rýchlejšie ako tekvicový koláč v mojom dome. Upečte si ju na jesenný brunch alebo si jednoducho urobte dávku, ktorú si doprajete, ak ste fanúšikom tekvice, ako ja!

Kávová torta sa skladá z dvoch častí: torta a štrúdle. Koláč sa spojí veľmi rýchlo a používa celú plechovku (15-16oz) tekvicového pyré. Ak veľa pečiete s tekvicou, budete vedieť, že v mnohých receptoch sa nepoužíva celá plechovka, takže vám zostane malé množstvo zvyškov pyré. Tekvicové pyré v skutočnosti nahradí akúkoľvek tekutú mliečnu kašu (kde môžete použiť cmar alebo kyslú smotanu v inom recepte na kávový koláč) a zmení cesto na krásnu oranžovú farbu. V cestíčku je aj veľké množstvo korenia na tekvicový koláč.

Zápražka sa robí v druhej miske po tortovom cestíčku. Spojí sa ešte rýchlejšie, pretože používa rozpustené maslo a ľahko sa zhlukuje, aby sa vytvorila veľmi vizuálne príťažlivá – a veľmi chutná – zápražka. Do zápražky som použila len škoricu, pretože som sa nechcela zblázniť z korenia na tekvicový koláč. Škorica v streusel dopĺňa škoricu v zmesi korenia z koláča, vďaka čomu vynikne bez toho, aby dominovala chuti samotnej tekvice.

Koláč má prekvapivo ľahkú, jemnú striedku a dobre kontrastuje s chrumkavou maslovou kašou na vrchu. Vďaka tekvicovému pyré je koláč pomerne vlhký a po upečení veľmi dobre drží aj pár dní. Kým koláč by mal byť pred krájaním vychladnutý, pred podávaním si rezy rád na pár sekúnd zohrejem v mikrovlnke. Neváhajte primiešať až 1/2 šálky nasekaných orechov alebo nasekaných karamelových kúskov, ak chcete do tohto koláča pridať aj nejaké extra textúry alebo príchute.

Tekvicový kávový koláč so škoricou Streusel
Torta:
2 1/2 šálky univerzálnej múky
1 ČL prášku do pečiva
1 ČL sódy bikarbóny
1/4 ČL soli
1/2 šálky masla, izbovej teploty
1 šálka cukru
2 veľké vajcia
2 ČL vanilkového extraktu
2 ČL korenia na tekvicový koláč
1 15-oz plechovka tekvicového pyré

Streusel:
1/2 šálky univerzálnej múky
1/2 šálky cukru
1/4 šálky tmavohnedého cukru
1/4 ČL soli
1 1/2 ČL mletej škorice
3 lyžice masla, rozpusteného a vychladnutého
1 ČL vanilkového extraktu

Predhrejte rúru na 375 F. Štvorcový 9-palcový plech na pečenie zľahka vymastíme a dno vystelieme pergamenovým papierom.

Urobte cesto na koláč:Â V strednej miske zmiešajte múku, prášok do pečiva, sódu bikarbónu a soľ.
Vo veľkej miske vyšľahajte maslo a cukor, kým nebudú svetlé a nadýchané. Po jednom primiešame vajíčka, potom vanilkový extrakt a korenie na tekvicový koláč.
Do maslovej zmesi vmiešame 1/3 múčnej zmesi a následne polovicu tekvicového pyré. Vmiešajte ďalšiu 1/3 múčnej zmesi a potom zvyšok tekvice. Primiešame zvyšné suché ingrediencie a miešame, kým nebudú viditeľné žiadne pruhy múky. Nalejte do pripravenej panvice a rozložte na rovnomernú vrstvu. Odložte bokom, kým pripravíte zápražku.

Urobte si šúľok:Â Vo veľkej mise zmiešajte múku, cukor, hnedý cukor, soľ a mletú škoricu. Prilejte maslo a vanilku a vidličkou miešajte, kým zmes nebude mať konzistenciu vlhkého piesku. Chyťte štrúdlovú zmes do rúk a stláčaním vytvorte zhluky štrúdlu. Posypte streuselovou zmesou rovnomerne vrch tortového cesta.

Pečte 40 – 45 minút, alebo kým špáradlo zapichnuté do stredu nevyjde čisté a koláč po miernom stlačení nevyskočí späť. Pred krájaním nechajte koláč úplne vychladnúť na panvici. Zvyšky skladujte vo vzduchotesnej nádobe.

Podáva 9-12.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *