Test Drive: The Graycano – Barista Magazine Online

Nový dripper vás pozýva na vstup do kávového cyklu.

VASILIA FANARIOTI
ŠPECIÁLNY ONLINE KORESPONDENT

Fotografie s láskavým dovolením Vasileia Fanarioti

The Graycano je nový kovový dripper, na ktorom sa pracuje posledné dva roky. Graycano, navrhnutý v Nemecku Nicole Chabot a Felix Brügmann, bol uvedený na trh vo februári minulého roka a už robí vlny v globálnej kávovej komunite.

V skutočnosti dripper nedávno cestoval až do Melbourne v Austrálii. Majster nemeckého Brewers Cupu Nicole Battefeld-Montgomery a víťaz rakúskeho pivovarníckeho pohára Martin Wölfl použili Graycano na varenie kávy na World Brewers Cup 2022. Keď sme videli nápadný dizajn a jedinečné vlastnosti modelu Graycano, našu zvedavosť sme vzbudili a rozhodli sme sa ho otestovať.

Hlavné vlastnosti Graycano

Meno pivovaru je inšpirované sopkami – a Graycano má niekoľko funkcií, vďaka ktorým zodpovedá svojmu menu. Po prvé, štruktúra pivovaru v tvare V je navrhnutá tak, aby napodobňovala lávové rebrá, ktoré sa často nachádzajú v sopkách. Jeho kužeľovitý tvar a vnútorná štruktúra skutočne vyzerajú ako sopka; má symbolizovať erupciu chuti, ktorú vytvára.

Graycano je kompaktný, bezpečný pre potraviny, odolný voči poškriabaniu a ľahko sa čistí.

Graycano je vyrobený s hliníkovým jadrom a špičkovým, keramikou zosilneným povrchom švajčiarskej technológie. Je bezpečný pre potraviny, ľahko sa čistí, je odolný voči oderu a poškriabaniu a zároveň ponúka elegantný vzhľad. Vďaka unikátnej kombinácii materiálov je odolná a teplotne stabilná bez ovplyvnenia chuti kávy. A vďaka kompaktným rozmerom je použitie praktické.

Bol som zvedavý na funkciu Lava Ribs (a ich špirálové umiestnenie), pretože je to niečo, čo som predtým na kávovom dripperi nevidel. Lávové rebrá Graycano sú navrhnuté tak, aby poskytovali rovnomerne rozložený tok vody. Pomáhajú tiež prevzdušňovať kávovú usadeninu, čo vedie k rovnomernejšej extrakcii.

Sládok je dodávaný s ručne vyrobeným korkovým puzdrom pre bezpečnú manipuláciu, pretože hliníkové telo Graycano sa počas varenia zahrieva. Na výber sú tri farby: čierna, surový korok a červená.

Graycano sa dodáva s piatimi inštruktážnymi kartami.

Varenie s Graycano

Súčasťou balenia je brožúra s podrobnosťami o sládkovi a filozofii jeho vytvorenia. Priložený sprievodca varením poukazuje na premenné, ktoré je potrebné zvážiť pri varení filtrovanej kávy, ako je teplota vody, veľkosť mletia a pomer kávy a vody. Neobsahuje návrh receptu, ktorý umožňuje užívateľovi experimentovať a nájsť si svoj vlastný dokonalý pohár hneď od začiatku.

použil som káva s jedným pôvodom z Jayuya, Portoriko, pražená Baraka Coffeeso stredne svetlom praženým profilom. Fazuľu som pomlela na stredne hrubo s mojou veliteľ a rozhodli sa pre pomer kávy a vody 1:16. Podľa brožúry s pokynmi bol odporúčaný rozsah teploty vody 90 °C – 96 °C, preto som sa rozhodol pre 92 °C (197,6 °F) a lúhoval som 2:30 minúty. Počas varenia som si všimol, aký stabilný je dripper Graycano. Päť stien, ktoré tvoria štruktúru v tvare V, je hrubých a robustných, čo znamená, že dripper sa ľahko neprevráti a perfektne sedí na serveri.

Graycano sa perfektne hodí na môj server aj na moje hrnčeky na kávu.

Výsledky

Počas testovacej jazdy sa mi podarilo vyrobiť šálku kávy s čistým profilom. Prirodzené, kontrolované premiešavanie zo špirálovitého umiestnenia lávových rebier v Graycano viedlo k rovnomernej extrakcii bez kanálov. Návar mal hladkú chuť a sladkú chuť s tónmi čokolády a karamelu. Bol som zvedavý, či korkový návlek bude vydávať nejaké nežiaduce arómy, kým sa varič zahrieva, ale pri varení kávy som si nič nevšimol.

Jedna vec, ktorú treba mať na pamäti, je, že kombinácia materiálov Graycano má vlastnosti zadržiavania tepla. To znamená, že ak chcete dosiahnuť konzistentnú šálku, môže byť najlepšie zvoliť teplotu, ktorá je na spodnej hranici odporúčaného rozsahu. Pomôže to extrahovať všetky arómy a chute kávy bez nadmerného extrahovania.

Graycano je navrhnutý tak, aby poskytoval rovnomernú extrakciu jemným miešaním kávy, keď krúži cez špirálovité lávové rebrá vo vnútri kužeľa.

Korkový návlek je skvelý na ochranu rúk pred teplom a poskytuje dobrý úchop. Celkovo som bol s Graycano spokojný. Odvtedy som to niekoľkokrát použil a zmenil som premenné varenia. Odporučil by som to každému, kto hľadá ľahko použiteľný a dobre navrhnutý manuálny odkvapkávač kávy.

Zapojenie sa do cyklu kávy

Nicole a Felix nechceli vyrábať len ďalší kávovar; chceli vytvoriť produkt s určitým účelom. Preto keď si kúpite Graycano, automaticky si adoptujete kávovník z tímovej plantáže, Fazenda Jacarezal v Minas Gerais v Brazílii. Zákazníci si môžu vybrať názov stromu a znamenie je ručne vyrobené a umiestnené blízko neho.

Každý rok zákazníci dostanú aktuálne informácie o tom, ako sa darí ich stromu a plantáži, vrátane akýchkoľvek problémov, ktorým čelí farmár a jeho tím, a ako ich prekonávajú. Táto jedinečná iniciatíva umožňuje konzumentom kávy prehĺbiť svoje chápanie kávového cyklu a pomáha výrobcom vybudovať udržateľnejší obchodný model. Ak sa vám páči myšlienka adoptovať kávovník a uvariť si kávu s Graycano, môžete si jeden kúpiť tu.

O AUTOROVI

Vasileia Fanarioti (ona/jej) je senior online korešpondent pre Časopis Baristaa copywriter a editor na voľnej nohe s primárnym zameraním na kávovom výklenku. Bola tiež dobrovoľnou copywriterkou NIE SOM BARISTA NPO, ktorá poskytuje obsah, ktorý pomáha vzdelávať ľudí o baristoch a ich práci. Jej dobrodružstvá môžete sledovať na thewanderingbean.net.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *