Tri skvelé kaviarne na návštevu v Hamburgu

Hamburg bol po stáročia dôležitou súčasťou sveta kávy; tu sú tri obchody, ktoré ukazujú, ako história formovala scénu špeciálnej kávy v meste.

TANYA NANETTI
SENIOR ONLINE KORESPONDENT

Autor titulnej fotky Patrik Ruženec cez Unsplash

Hamburg je jedným z hlavných miest severného Nemecka; založené v deviatom storočí a už od stredoveku je známe ako jedno z najdôležitejších obchodných centier Európy. Hamburg má dlhý vzťah ku káve a je ľahké nájsť to dôkaz v histórii mesta a jeho štvrtí.

Historické väzby

Po stáročia sa tu káva prepravuje, skladuje a praží. V roku 1677 bola v meste otvorená prvá kaviareň, len dve desaťročia po otvorení prvej kaviarne v Európe (ktorá bola v Benátkach). Hamburg Coffee Exchange bola založená v roku 1887, ktorá sa čoskoro stala meradlom svetového trhu s kávou, a tak je to už dlhé roky.

Hamburg je už dlho centrálnym centrom obchodu s kávou.
Foto Tanya Nanetti.

V roku 2023 si pripomenieme sté výročie založenia Múzeum kávy Burgv sklade z 19. storočia skladový obvod okres. Múzeum má rozsiahlu zbierku kávových artefaktov, ktoré sledujú históriu kávy.

Od otvorenia prvej kaviarne sa veľa zmenilo. V súčasnosti sú špecializované kaviarne na každom rohu a vôňu čerstvo praženej kávy môžete objaviť na tých najneočakávanejších miestach.

Tu sú tri fantastické pražiarne špeciálnej kávy, ktoré môžete objaviť v Hamburgu.

Pražiareň vo výklade v pražiarni kávy Nord Coast. Foto s láskavým dovolením Severného pobrežia.

Pražiareň kávy na severnom pobreží

V meste s toľkými vodnými cestami, mostmi a historickým prístavom je ľahké pochopiť, prečo je jedno z najlepších miest na umiestnenie kaviarne blízko pri vode. The Pražiareň kávy na severnom pobreží bola založená v roku 2015 Jörnom a Paulou Gorzollovými. Jeho prvé umiestnenie v Deichstraße sa nachádza na najstaršej zostávajúcej ulici v historickom starom meste Hamburgu, Altstadt. Severné pobrežie je v uličke plnej útulných reštaurácií a butikov; zadné okná majú výhľad na Nikolaifleet, malebný kanál.

Tehlové budovy so špicatými strechami sa týčia nad vodou Nikolaifleet, kanála v Hamburgu.  Budovy idú až po okraj vody.
Zadný pohľad na severné pobrežie s výhľadom na Nikolaifleet. Foto s láskavým dovolením Severného pobrežia.

Severné pobrežie sa zrodilo so snom ponúkať špeciálne kávy pražené na najvyššej úrovni kvality. Chceli však uprednostniť aj udržateľné pestovanie a spravodlivý obchod. Ich prístup k praženiu a príprave špeciálnej kávy spája inovácie a historický vzťah kávy s prístavom Hamburg.

Je to ideálne miesto na zastavenie na kávu a raňajky s vafľami, sendvičmi a zdravými jedlami vyrobenými z regionálnych a miestnych surovín. Severné pobrežie je tiež ideálnym miestom pre romantickú prestávku; požiadajte o stôl vzadu pri okne. Nebudete ľutovať!

Pražiarne kávy Manufact

Aj keď sa Manufact Coffee Roasters zrodila len pred niekoľkými rokmi, jej príbeh veľa napovie o vzťahu Hamburgu a špeciálnej kávy.

V roku 2012, Menej politickéjedna z prvých špeciálnych kaviarní v meste otvorila svoje brány v štvrti Schanze. Je to len kúsok od St. Pauli, hamburskej štvrte červených svetiel a domova svetoznámeho futbalového klubu (Hamburger Sport-Verein) a stoviek barov a reštaurácií.

Blízkosť Hamburgu k rieke Labe z neho robí centrálny prístav európskeho obchodu.
Foto Tanya Nanetti.

Kaviareň s viacerými pražiarňami sa nachádzala v priemyselnej lokalite, v ktorej kedysi sídlili kancelárie neďalekého bitúnku. Ponúkali dobrú kávu v chladnom graffitovanom priestore, ktorý bol umelecký aj vyslovene nespolitizovaný.

Potom, v polovici roku 2018, Less Political zmenil svoj koncept a stal sa Hermetické pražiarne kávyzačína pražiť svoju vlastnú kávu so zvedavou a otvorenou mysľou. Príbeh však pokračuje. Začiatkom apríla 2020, uprostred pandémie, sa Hermetic opäť vyvinul a prenechal svoje bývalé sídlo novým nájomcom. Manufact Coffee Roasters prevzali kaviareň a začali svoju vlastnú cestu. Otvorenie kaviarne v týchto neistých časoch znamenalo dosť pomalý začiatok, ale našťastie bývalí fanúšikovia Hermetic a noví štamgasti udržali Manufact v chode. Zachovali si svojho rebelského ducha a ponúkali rovnako kvalitnú kávu, ktorú pražili aj ich kamaráti v Hermetic Coffee.

Vľavo je biele kávové vrecko od Hermetic Coffee Roasters s označením "Kávový filter do stroja." Má viacfarebné koliesko chutí, ktoré hodnotí úroveň rôznych chutí v káve.  Na pravej strane je označená hnedá papierová škatuľka s kávovými zrnami Playground Coffee "Filter King Kongo." Vyznačuje sa obrazom jedného červeného oka na čiernom pozadí s tmavozelenými listami okolo.
Výber kávy z Manufact a Playground. Foto Tanya Nanetti.

Detská káva

Priamo v srdci St. Pauli stojí Detská káva. Zrodený ako jednoduchý pult v miestnej burgerovej reštaurácii, od roku 2014 začali chlapci v Playground robiť to, čo milujú: pražiť kávu s láskou a vášňou.

Ihrisko je od začiatku pandémie otvorené len na jedlo s malým vonkajším posedením, kde si môžete užiť (niekoľko) slnečných dní v meste. Napriek tomu zhromaždili stále rastúcu komunitu milovníkov kávy, a to vďaka úžasnej trojici za malým kávovým pultom.

Playground vyrába spravodlivý obchod, udržateľné nápoje a ponúka tovar podľa vlastného výberu.
Foto Tanya Nanetti.

Veljko je chlapík, ktorý prišiel s nápadom Playground a bol dosť šialený, aby to zrealizoval a stal sa pražiarom aj baristom. Matze praží a ťahá panáky, ale stará sa aj o back office. A Haina je tretí úžasný barista, dekoratér a dizajnér. Títo traja dokázali vyvinúť nielen kvalitnú kávu, ale aj vynikajúci branding.

Od dizajnu inšpirovaného komiksom a ilustrácií na sériách obalov kávy a plagátov až po malé, ale neustále sa vyvíjajúce limitované módna značka ktorý zahŕňa tričká, svetre a šály, Playground je ideálnou destináciou pre niečo cool (a súvisiace s kávou).

O AUTOROVI

spýtal sa Nanetti (ona/ona) je špeciálny kávový barista, cestovateľ a snílek. Keď nestojí za kávovarom (alebo nenavštevuje nejaký skrytý kút sveta), má plné ruky práce s písaním Kávové povstaniewebovú stránku o špeciálnej káve, ktorú vytvára spolu so svojím priateľom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *