Umývaný proces na obrázkoch – PT’s Coffee

Väčšina kávy spotrebovanej na celom svete sa vyrába prostredníctvom premytý procesktorá zahŕňa fermentáciu kávových zŕn vo vode pred ich umytím, aby sa odstránili zvyšky plodov kávovej čerešne. Premývaný proces poskytuje konzistentnejšie výsledky ako prirodzené/suché spracovanie, mokré lúpanie alebo experimentálne procesy.

Nižšie nájdete hlavné kroky procesu od čerstvo natrhaných čerešní po sušenú pergamenovú kávu. Ďakujeme našej produkčnej pražiarni Lara Prahm, ktorá urobila tieto fotografie počas svojej cesty do Lietadlá Finca Los v Salvádore posledná zima!

~ ~ ~

Vyberanie

Zrelé čerešne sa oberajú a zbierajú. Farba by mala byť jednotná, ako na fotografii nižšie, bez akéhokoľvek žltého alebo zeleného sfarbenia na koncoch čerešní, čo naznačuje nezrelé ovocie.

Zberateľstvo

Čerešne sa presúvajú do zbernej nádrže vyloženej dlaždicami.

Odvláknenie

Odtiaľ sa čerešne posielajú cez rozvlákňovač, ktorý odstraňuje šupku a ovocie obklopujúce vnútorné semeno.

Triedenie

Po výstupe z rozvlákňovača sa čerešne triedia podľa veľkosti. Fazuľa, ktorá je nezvyčajne veľká alebo nie je úplne zbavená dužiny, sa oddelí od zvyšku, aby sa zabezpečilo, že hotová dávka bude konzistentná.

Fermentácia

Po odstránení dužiny a vytriedení sa káva zhromaždí v keramickej nádobe, aby sa namočila do čerstvej vody.

Umývanie

V tomto bode je na pergamenu stále prilepená vrstva slizu (ochranná vrstva, ktorá obaluje semeno). Typicky fazuľa fermentuje až 18 hodín vo vode a potom sa premyje čerstvou vodou, aby sa odstránil zvyšný sliz a zastavila sa fermentácia.

Sušenie

Po umytí sa pergamenová káva rozloží na vyvýšené postele alebo terasy, aby sa vysušila.

Hulling

Po týždni alebo dvoch sušenia, vrátane opakovaného otáčania, aby sa zabezpečilo, že všetka káva schne rovnakou rýchlosťou, sa zelené kávové zrno stiahne z ochrannej pergamenovej vrstvy. Lúpač odstráni pergamen predtým, ako sa zelená káva zhromaždí do vrecúšok, aby tam dva až tri mesiace pred vývozom odpočívala.

Ak sa chcete podrobnejšie pozrieť na metódy spracovania kávy, prečítajte si článok Spracovanie kávy: Úvod alebo Experimentálne metódy spracovania kávy, vysvetlené na našom blogu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *