Usporiadajte si šálku kávy doma

Drevený stolík s porcelánovými šálkami položenými pred vrecúškami na kávu. Každé vrecúška predstavuje inú kávu, ktorá sa bude ochutnávať.

Organizovanie cuppingu kávy s priateľmi a rodinou môže byť perfektným spôsobom, ako sa začať učiť viac o káve a zároveň sa zabávať (a samozrejme piť veľa kávy).

TANYA NANETTI
SENIOR ONLINE KORESPONDENT

Titulná fotka od Tanya Nanetti

Vďaka jednoduchému a opakovateľnému postupu je cupping doma skvelým spôsobom, ako vyskúšať nové kávy a porovnať ich, začať spoznávať nové chute a nové vlastnosti a ponoriť sa do úžasne zložitého sveta kávy.

Na organizáciu cuppingu nepotrebujete veľa nástrojov; ak ste už kávičkár, pravdepodobne ich máte po ruke veľa!

Čo budete potrebovať

 • Kanvica (ak máte s reguláciou teploty, ešte lepšia)
 • Váha
 • Mlynček na kávu
 • Šálky alebo misky (toľko, koľko je káv na vyskúšanie, všetky rovnakej veľkosti a tvaru, približne 200/220 ml)
 • Lyžice (jedna na osobu)
 • Časovač
 • Dva alebo tri poháre plné horúcej vody (na opláchnutie lyžíc)
 • Nejaké pľuvajúce poháre
 • Pitná voda a poháre
 • Aromatizačné koliesko (voliteľné)
 • Káva, toľko vrecúšok, koľko chcete vyskúšať – asi päť až sedem káv rôzneho pôvodu, prípadne inak spracovaných, je dobrým východiskovým bodom
Kávové šálky s mletou kávou, označené papierikmi. Čakajú na zaliatie vo vriacej vode, aby sa uvarili.
Označenie šálok kávy vám pomôže udržať si prehľad o tom, čo ste ochutnali. Foto Tanya Nanetti.

Začíname

Začnite tým, že si pripravíte v jednej línii toľko šálok, koľko chcete použiť na šálkovanie, jednu na každú kávu. Označte dno, aby ste mali istotu, že ak sa niečo stane a šálky sa pomiešajú, stále budete vedieť, ktorá káva bola v ktorej šálke.

Kávy pomelte o niečo hrubšie, ako je vaša klasická veľkosť prelievania (okolo 25 kliknutí na Comandante by malo byť v poriadku), vložte každú kávu do vlastnej šálky a privoňajte.

Medzitým zohrejte vodu. Ak má vaša kanvica ovládanie teploty, 92 °C (198 °F) je perfektná. V opačnom prípade nechajte vodu zovrieť a potom pred nalievaním počkajte dve minúty, aby trochu vychladla.

Ruka nalieva horúcu vodu z kanvice s husím krkom na kávovú usadeninu do pohárov z číreho skla.
Kanvica s husím krkom vám pomôže naliať rovnomerný prúd vody. Foto Nuno Alexandre.

Nalievanie

Spustite časovač a začnite nalievať vodu na prvú kávu, postupujte smerom nadol a nalievajte vodu vždy rovnakým spôsobom. Každý naplňte vodou a kávou v pomere 17:1. Všimnite si, že ak máte veľa kávy, jedna kanvica s vodou vám nebude stačiť, takže buďte pripravení požiadať niekoho, aby vám zohrial trochu vody navyše, keď začnete nalievať.

Osoba používa dve lyžice na rozbitie kôry kávovej usadeniny na vrchu bielej porcelánovej šálky kávy počas cuppingu.
Rozbitie kôry usadeniny uvoľňuje plyny v pohári. Foto Nuno Alexandre.

Breaking the Crust

Keď časovač dosiahne štyri minúty, zlomte kôrku na vrchu šálok zadnou stranou lyžice: keď sa kôrka zlomí, káva uvoľní plyny. Nezabudnite ovoňať, snažte sa zachytiť nejaké arómy. Potom pomocou druhej lyžice odstráňte kôru. Urobte to isté pre každú kávu podľa riadku.

Ochutnávka

Keď časovač dosiahne 10 minút, je konečne čas začať ochutnávať. Vezmite si lyžicu prvej kávy a rýchlo usrknite: Pomôže to lepšie rozložiť kávu v ústach, takže budete cítiť viac vôní a chutí. Opakujte pre všetky šálky po línii, pričom nezabudnite opláchnuť lyžicu po každom ochutnaní.

Každú kávu niekoľkokrát ochutnajte, kým nevychladne; týmto spôsobom si budete môcť všimnúť, ako sa káva líši, keď vychladne. Počas cesty nezabudnite, že sa vždy hydratujete pitím dostatočného množstva vody. A ak už kávy začne byť priveľa, nehanbite sa po ochutnaní použiť na vypľutie šálku.

Rovnaký drevený stôl, porcelánové šálky a kávové vrecká. Muž sa skláňa nad kávou, aby voňal, ako sa varí v šálke, pripravuje sa na ochutnanie.
Privoňanie kávy vám pomôže pripraviť sa na ochutnanie prítomných chutí. Foto Tanya Nanetti.

Vychutnajte si príchute

Čo by ste mali hľadať? Začnite so základnými charakteristikami: kyslosť, horkosť a sladkosť. Myslite na telo: Je tenké? Má zamatový pocit v ústach? Zvážte praženie a dochuť. (Zostáva? Je to horké alebo sladké?)

Po ceste si začnite všímať akúkoľvek príchuť, ktorú poznáte: Mať po ruke jednu z mnohých verzií Flavour Wheel, ktoré sú ľahko dostupné online ako ten, ktorý navrhuje Counter Culture Coffeemôže skutočne pomôcť.

Začnite od stredu a skúste kategorizovať akúkoľvek chuť, ktorú môžete ochutnať. Je to niečo, čo vám pripomína čokoládu? Alebo možno viac nejakého druhu ovocia?

Potom, keď zistíte kategóriu makier, skúste byť konkrétnejší. Možno, že ovocná príchuť, ktorú ste objavili, naozaj chutí ako tropické ovocie. Môže to byť mango? Alebo možno kokos?

A tak ďalej.

Toto je len základná procedúra bankovania – ideálna na strávenie niekoľkých hodín s priateľmi a rodinou zábavou a učením sa o káve – ale existuje mnoho rôznych spôsobov, ako „upgradovať“ zážitok z pohárovania.

Niektoré variácie

Vyskúšajte dve šálky každej kávy, porovnajte ich a zistite, či sa nejakým spôsobom líšia. Alebo skúste slepé cupping (pri ktorom neviete, akú kávu práve ochutnávate, pretože ste si šálky pomiešali na stole). Môže to byť zábavný spôsob, ako sa ponoriť hlbšie do chutí, keď sa pokúsite uhádnuť, ktorá káva je ktorá.

Ďalšia možnosť: Vyskúšajte profesionálnu metódu, kávu ochutnávajte pri vypĺňaní degustačného formulára. Použite a formulár chuťového profilu alebo úradníka formulár SCAA; existuje veľa rôznych verzií, ktoré vám môžu pomôcť usporiadať si myšlienky a poskytnúť vám jasnejšiu predstavu o tom, čo cupitáte.

Čím viac budete cupitať, tým viac sa naučíte. Nezabúdajte však, že to, čo robíte, nie je súťaž, len príjemný spôsob, ako sa dozvedieť viac o káve a samozrejme sa zabaviť s priateľmi!

O AUTOROVI

Opýtajte sa Nanetti (ona/ona) je špeciálny kávový barista, cestovateľ a snílek. Keď nestojí za kávovarom (alebo nenavštevuje nejaký skrytý kút sveta), má plné ruky práce s písaním Kávové povstaniewebovú stránku o špeciálnej káve, ktorú vytvára spolu so svojím priateľom.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *