Vegánske brioškové buchty – Lazy Cat Kitchen

vegánske brioškové buchty

Mal som túžbu po francúzsky toast (francúzsky toast) a domáce hamburgery v poslednej dobe, takže som sa rozhodol, že si najskôr urobím nejaké ‘maslové’ vegánske briošky. Nie je ťažké ich vyrobiť a sú naozaj chutné – lepšie ako čokoľvek, čo by ste si mohli kúpiť na väčšine miest – pokiaľ nemáte to šťastie, že bývate v blízkosti remeselnej vegánskej pekárne.

Tradičné cesto na briošky je v podstate chlebové cesto obohatené o hojné množstvo vajec a masla. Keďže oboje je pre mňa zakázané, použil som vegánske maslo namiesto mliečneho masla a sójového mlieka a trochu viac droždia a sójového mlieka, aby som napodobnil účinky vajec. Výsledkom je nadýchaná a zhovievavá žemľa, ktorá je dokonalým základom pre vegánske hamburgery alebo, raz trochu zatuchnuté, francúzske toasty.

Ak vlastníte elegantný stojanový mixér alebo kuchynský robot s funkciou prípravy cesta na chlieb, toto cesto vám nespôsobí žiadne problémy, ale ak nie, nezúfajte. Ja osobne ich vyrábam ručne a postup som zdokumentoval najlepšie, ako som vedel, pričom som sa snažil, aby sa všetko moje počítačové a fotografické vybavenie nezlepilo 😉 . Nižšie sú uvedené podrobné fotografie krok za krokom, ktoré vám pomôžu urobiť ich s istotou. Užite si to!

VIAC O ZLOŽKÁCH

vegánske brioškové buchty ingrediencie rozložené

MÚKA: Môžete pripraviť briošky zo 100% univerzálnej múky alebo zo zmesi univerzálnej a chlebovej múky. Chlebová múka obsahuje viac lepku, vďaka čomu sú trochu žuvačky, zatiaľ čo univerzálna múka ich udržiava mäkké. Z tohto dôvodu rád používam zmes týchto dvoch múk, ale ak hľadáte super mäkkú štruktúru, použite 100% univerzálnu múku.

CUKOR: malé množstvo superjemného (v Spojenom kráľovstve známe ako caster) sa používa na osladenie cesta, v závislosti od toho, ako plánujete použiť tieto buchty, môžete znížiť alebo zvýšiť množstvo cukru približne o polievkovú lyžicu.

KVASOK: droždie dáva týmto buchtám kysnutie a krásnu, nadýchanú textúru. Dôležité je použiť správny druh kvásku a správne ho aktivovať. Mám tendenciu používať instantné droždie, čo je druh práškového droždia, ktoré možno pridať priamo do múky a nevyžaduje žiadnu predchádzajúcu aktiváciu. Ak by ste použili to, čo je označené ako aktívne sušené droždie, musíte ho najskôr aktivovať v niektorej tekutine pridelenej pre tento recept a až potom pridať do suchých prísad.

SOĽ: ak používate nesolené vegánske maslo, pridajte do cesta čokoľvek medzi štvrť a pol lyžičky soli (klasický chlieb forumla používa 1 ČL soli na pol kilogramu / 4 šálky múky). Ak používate slané maslo, možno budete chcieť pridať štipku, podľa chuti a pri prvom pokuse postupujte opatrne.

VEGÁNSKE MASLO: brioška je typ obohateného chleba, čo znamená, že ide o základné chlebové cesto s veľkou dávkou vajec a tuhého tuku (tradične masla), čo mu dodáva oveľa lepší pocit v ústach. Pokiaľ ide o prípravu vegánskej verzie, môžete jednoducho použiť blok vegánskeho masla (Naturli je môj obľúbený) alebo kokosový olej (Rád používam túto verziu bez vône), ktorý zostáva pevný pri nízkych teplotách. Ja osobne uprednostňujem to prvé najmä pri ručnom zapracovaní tuku, ktorý sa môže veľmi zamotať a kokosový olej, ktorý sa začne topiť od tepla rúk, to ešte viac umocní. Pokiaľ ide o náhradu vajec, používam sójové mlieko, pretože je rovnako ako vajcia bohaté na bielkoviny, ale rovnako dobre fungujú aj iné rastlinné mlieka.

RASTLINNÉ MLIEKO: Rád používam sójové mlieko v takomto recepte, pretože je bohaté na bielkoviny a tradičné cesto na briošky obsahuje vajcia bohaté na bielkoviny, ale poslúži aj akékoľvek riedke rastlinné mlieko (alebo dokonca voda). Množstvo je uvedené ako orientačné, pretože rôzne múky majú rôzne úrovne nasiakavosti. Keď do múky pridáte väčšinu tekutiny, postupujte opatrne – zvyšok pridajte podľa potreby po jednej čajovej lyžičke.

vegánske brioškové buchty zmiešaním ingrediencií

V miske zmiešame obe múky, instantné droždie, cukor a soľ. Po spojení nakvapkajte do rastlinného mlieka a najskôr ho lyžičkou vmiešajte do suchých ingrediencií. Dvakrát skontrolujte, či máte správny typ droždia, ak vaše droždie nie je instantné, budete ho musieť najskôr aktivovať v časti tekutiny pridelenej tomuto receptu a až potom pridať aktivované droždie k suchým ingredienciám.

vegánske brioškové buchty prvé miesenie

Keď sa vytvorí strúhané cesto, vyprázdnite obsah misky na pult. Miesime, kým nebude elastické a hladké, pri ručnom miesení asi 8 minút (cesto by malo byť mäkké a mierne lepkavé, ale dá sa zvládnuť) alebo 3 minúty pri strednej rýchlosti v stojacom mixéri. Pri ručnom miesení dbajte na to, aby ste cesto napínali vo všetkých smeroch – jeden koniec cesta uchopte pätou nedominantnej ruky a druhý koniec natiahnite dominantnou rukou. Zložte cesto do gule, otočte guľou o 30 stupňov a opakujte.

vegánske briošky s pridaním masla

Keď je cesto hladké, vytvarujte ho do plochého kotúča. Do stredu kotúča položte pár kociek vegánskeho masla a okraje kotúča preložte cez maslo. Pokračujte v miesení a postupne (to je dôležité) pridávajte viac masla. Je to veľa masla, takže sa to zamotá, ale pri trpezlivom miesení sa maslo vstrebe a cesto sa opäť spojí. V tejto fáze príde vhod škrabka na lavicu alebo stará (čistá) banková karta.

vegánske brioškové buchty druhé miesenie

Zistil som, že od chvíle, keď som začal pridávať tuk, cesto potrebovalo 20-25 minút intenzívneho miesenia, aby bolo opäť hladké a vláčne. Nenechajte sa v tomto momente zlákať k pridávaniu múky, cesto sa opäť spojí, buďte trpezliví. Vpravo je to, ako moja guľa z cesta vyzerala po 25 minútach dôsledného miesenia.

vegan brioche buchty long proof

Keď sa cesto opäť stane vláčnym a lesklým, vložte ho do mierne naolejovanej misy prikrytej kuchynskou utierkou a odložte na kysnutie. Môžete ho kysnúť cez noc v chladničke alebo pri okolitej teplote (2-3 hodiny), kým sa zhruba nezdvojnásobí. Na začiatok mi pomáha odfotiť si cesto telefónom.

vegánske brioškové žemle delenie

Vykysnuté cesto prepichnite päsťou, aby sa vyfúklo. Vyberte ho z misy, vytvarujte guľu a položte na dosku. Cesto rozdeľte na 4 (alebo 8) rovnakých častí – na to odporúčam použiť kuchynskú váhu.

vegánske tvarovanie brioškových buchiet

Z každej porcie najskôr vytvarujte vrecúško na peniaze tak, že cesto potiahnete po obvode každej gule a zospodu ho nazbierate. Umiestnite loptičku na šev nadol a gúľajte ju proti pultu dlaňou (netlačte nadol), kým sa povrch lopty nenapne a nebude hladký.

vegánske brioškové buchty pred upečením

Vytvarované buchty poukladáme na pripravený plech, prikryjeme kuchynskou utierkou a necháme opäť kysnúť. Mali by vyzerať nafúknuté a asi o 20% väčšie (čo v závislosti od teploty bude trvať asi 1 hodinu). Po vykysnutí žemle glazujte, posypte semienkami (ak chcete) a upečte.

vegánska strana briošky

vegánska brioška žemľa prierez

4 veľké buchty

 • 125 g / 1 šálka chlebovej (silnej) múky*
 • 125 g / 1 šálka hladkej múky plus navyše na posypanie
 • ½ ČL jemnej soli*
 • 25 g / 2 lyžice kryštálového cukru alebo javorového sirupu
 • 6 g / 2 ČL instantného sušeného droždia*
 • 180 ml / ¾ šálky vlažného rastlinného mlieka (najlepšie sójové)
 • 60 g / 2,1 oz vegánske maslo (použil som Naturli), nakrájané na kocky

8 veľkých buchiet

 • 250 g / 2 šálky chlebovej (silnej) múky*
 • 250 g / 2 šálky hladkej múky plus navyše na posypanie
 • 1 ČL jemnej soli*
 • 50 g / ¼ šálky práškového cukru alebo javorového sirupu
 • 12 g / 4 ČL instantného sušeného droždia*
 • 360 ml / 1½ šálky vlažného rastlinného mlieka (najlepšie sójové)
 • 120 g / 4,2 oz vegánske maslo (použil som Naturli), nakrájané na kocky

GLAZA A PLESY

 • 10 ml / 2 ČL javorového sirupu alebo cukru
 • 45 ml / 3 polievkové lyžice rastlinného mlieka
 • 5 ml / 1 lyžička viacúčelovej sójovej omáčky
 • sezamové semienka alebo mak (voliteľné)

METÓDA

 1. Do veľkej misy dáme obe múky, soľ, cukor a instantné droždie. Dobre premiešajte. Ak používate javorový sirup, zmiešajte ho so 150 ml (½ šálky + 2 polievkové lyžice) rastlinného mlieka a pridajte v ďalšom kroku. Namiesto ručnej výroby môžete použiť stojaci mixér s hákom na cesto.
 2. Pridajte rastlinné mlieko. Dobre premiešajte lyžičkou a potom rukami. Ak sa cesto nelepí a sú tam suché kúsky, pridajte trochu viac rastlinného mlieka, lyžičku po lyžičke. Ak používate mixér, pridávajte mlieko postupne, zatiaľ čo mixér beží na najnižšej rýchlosti, kým sa cesto nespojí.
 3. Keď sa cesto zlepí, vyklopte ho na pracovnú dosku a mieste, kým nebude elastické a hladké – asi 8 minút ručne alebo 3 minúty na strednom stupni, ak používate mixér. Toto cesto má byť mäkké a trochu lepkavé, ale zvládnuteľné. Táto prvá fáza miesenia je dôležitá, pretože umožňuje vývoj lepku pred pridaním tuku, ktorý bráni rozvoju lepku.
 4. Cesto vytvarujte do plochého kotúča a naň naukladajte časť vegánskeho masla, zatvorte cesto nad maslom a začnite miesiť a pridávajte postupne ďalšie kocky masla. Ak používate mixér, maslo pridávajte postupne, zatiaľ čo spracovávate na najnižšej rýchlosti. Občas možno budete musieť zoškrabať misku a premiestniť cesto.
 5. V tomto bode bude cesto veľmi klzké a strapaté a bude vyzerať ako zničené (pozri fotografie). Opäť sa spojí, ale treba ho trpezlivo miesiť asi 20-25 minút pri ručnom miesení alebo asi 10 minút pri použití mixéra.
 6. Keď je cesto opäť hladké, elastické a lesklé, vložte ho do mierne naolejovanej misy (olejom namažte aj vrch gule), prikryte potravinovou fóliou a nechajte cez noc alebo na teplom mieste kysnúť v chladničke, kým nezdvojnásobí svoj objem. (asi 2-3 hodiny). Považujem za užitočné odfotiť cesto v tomto bode, aby som mohol odhadnúť, či je dostatočne vykysnuté.
 7. Keď cesto vykysne, vytlačte z neho vzduch. Odvážte guľu cesta a rozdeľte ju na 4 (alebo 8) rovnakých kusov. Môžete tiež urobiť 5 (alebo 10) menších žemlí, ak chcete.
 8. Každú časť cesta vytvarujte do vrecka na peniaze. Položte ho švom nadol na jemne pomúčenú dosku. Zakryte ho hrnčekovou hlavičkou a rolujte po povrchu asi 30-60 sekúnd, kým nezačnete cítiť, že sa povrch žemle napína.
 9. Vytvarované žemle poukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie a uistite sa, že okolo každého žemle je dostatok miesta. Ak robíte väčšie množstvo, použite dva plechy a pečte ich jeden po druhom.
 10. Žemle prikryte kuchynskou utierkou a nechajte ich druhýkrát kysnúť. Mali by vyzerať nafúknuté a asi o 20 % väčšie, čo v závislosti od teploty okolia bude trvať približne 1 hodinu.
 11. Predhrejte rúru na 200 ° C / 390 ° F a naplňte malú nádobu na pečenie 240 ml / 1 šálku vody.
 12. Zmiešajte cukor s rastlinným mliekom a sójovou omáčkou, kým sa nerozpustí. Žemle glazujte a posypte semienkami (ak používate).
 13. Na dno rúry položíme pekáč s vodou, žemle pečieme odkryté asi 15 minút, potom voľne prikryjeme alobalom a pečieme ďalších 10 minút.
 14. Pred krájaním nechajte žemle úplne vychladnúť (najlepšie funguje zúbkovaný nôž na chlieb). Skladujte mimo vlhkosti po dobu až 3 dní alebo zmrazte na 2-3 mesiace, hoci sú najlepšie v deň, keď boli vyrobené.

POZNÁMKY

*MÚKA: môžete ich pripraviť zo 100% univerzálnej múky, ak túžite po super jemnom výsledku. Preferujem zmes univerzálnej a chlebovej múky. Ak používate iba jeden druh múky, možno budete musieť upraviť množstvo tekutiny, pretože rôzne múky majú rôzne úrovne nasiakavosti.

*SOĽ: ak vaše vegánske maslo obsahuje soľ, možno budete chcieť nepridávať soľ alebo použiť menej ako polovicu uvedeného množstva. Pri prvom vytváraní buďte opatrní.

*KVÁSNICE: uistite sa, že používate správny typ droždia a aby ste ich správne aktivovali (ak je to potrebné). používam instantné droždiektorý nevyžaduje žiadnu predchádzajúcu aktiváciu a pridáva sa priamo do múky. Ak používate aktívne suché droždiemusíte ho aktivovať v tekutine (použite časť tekutiny pridelenú receptu) PRED pridaním k suchým prísadám. Pre istotu si prečítajte pokyny na obale.

Tento recept pripraví 4 alebo 8 buchiet s priemerom približne 9 cm / 3,5 palca v najširšom bode.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *