Vegánske pudingové torty s muškátovým orieškom

vegánske pudingové torty muškátový oriešok zblízka

Už je tu pevne jeseň. Vo vzduchu je zreteľný chlad, listy žltnú, oranžujú a červenajú a šuštia pod nohami. A k úbohej mačacej hrôze tu a tam zaznie zvláštny výbuch ohňostroja v očakávaní Dňa Guya Fawkesa 5. novembra.

Je sezóna byť útulná, však? Večer sa tiahnem ku svojej prikrývke, pohovka a mačka sa ku mne priťahujú a útulne sa k sebe túlime, zatiaľ čo Duncan sa mláti na kajaku v mrazivej waleskej rieke (miestna rieka Wye, kam chodieval, bola zničená odpadová voda, ktorá vaječné farmy z „voľného chovu“ do nej beztrestne chrlia). Aspoň my sme to boli minulý týždeň. Aj keď ho nesmierne obdivujem, som skutočne šťastný, že v tomto ročnom období nie som nikde blízko studenej rieky. Je smiešne, ako sú naše merače teploty navzájom v rozpore 😉 .

Pečenie patrí medzi moje obľúbené jesenné obdobia a tak som tento týždeň vymyslela nový dezert, ktorý vám dúfam bude chutiť. Na tomto blogu som už robila pudingové tortičky (portugalský pastel de nata), ale ešte som neurobila ich britské ekvivalenty, takže som sa rozhodla, že si ich pustím tento týždeň. Britské pudingové torty sú zabalené v krehkej paste a namiesto škorice, ktorá je súčasťou portugalských kysnutých tortičiek, dostanú výdatnú posýpku muškátového orieška.

Ako všetko pudingové, aj tieto torty sa tradične vyrábajú s vajíčkami, ale nebojte sa, moja vegánska verzia neobsahuje žiadne (obv.) a je to rovnako chutné. Ak vám nie je výroba pečiva neznáma, je ich príprava celkom jednoduchá a obsahujú iba množstvo priamočiarych a ľahko dostupných ingrediencií. Moji dvaja chuťoví testeri, Duncan a moja kamarátka Shelley ich prijali s nadšením, takže dúfam, že sa trafia aj u vás.

VIAC O ZLOŽKÁCH

Aj keď sa to môže zdať neintuitívne – keďže toto tradičné pečivo sa vo veľkej miere spolieha na vajcia – moja vegánska verzia nevyžaduje veľa alebo žiadne špeciálne vegánske ingrediencie. Všetko je to veľmi jednoduché a dostupné vo väčšom supermarkete.

vegánske pudingové torty ingrediencie pudingu

AP MÚKA: pečivo je vyrobené z univerzálnej (známej aj ako hladká) biela múka. Ak by ste ich chceli pripraviť bez lepku, použite dobre vyváženú zmes bezlepkovej múky a malé množstvo xantámovej gumy, aby pečivo zostalo pohromade.

PRÁŠKOVÝ CUKOR: práškový cukor, v USA známy ako cukrársky cukor, som používal na osladenie pečiva, pretože sa ľahko rozpúšťa. V jeho neprítomnosti môžete použiť 3 polievkové lyžice kryštálového (alebo superjemného) cukru.

VEGÁNSKE MASLO: vegánske maslo, tiež známe ako vegan block, robí to najlepšie pečivo. Veľmi sa mi páči dánska značka Naturli, ktorá je dostupná v mnohých britských supermarketoch. Naturli je nesolené, takže ak by ste použili vegánske maslo, ktoré obsahuje soľ, možno budete chcieť do pečiva pridať menej soli alebo žiadnu soľ. Ak je vegánske maslo mimo váš dosah, použite radšej kokosový olej. Moje odporúčanie je použiť upravenú verziu ako toto aby výsledný produkt nemal chuť kokosu. Do pudingu som na záver pridala aj malé množstvo vegánskeho masla, aby som nahradila tuk, ktorý tradičnej verzii pridávajú žĺtky.

OVSENÉ MLIEKO: Na prípravu pudingovej plnky som použila Oatly barista, bohaté ovsené mlieko. Akékoľvek bohaté (husté, nezalievané) mlieko vám poskytne bohatý rastlinný krém. Moje obľúbené sú ovsené, sójové a kešu mlieko.

MRIEČKOVÝ CUKOR: cukor sa používa na osladenie pudingu a možno použiť akýkoľvek cukor, ale ja som sa rozhodol použiť práškový cukor, pretože sa rýchlo rozpúšťa.

KUKURIČNÁ MÚKA / KUKURIČNÝ ŠKROB: kukuričná múka (v USA známa ako kukuričný škrob) sa používa na zahustenie rastlinného mlieka namiesto vajec.

VANILKA: puding a vanilka sú nerozlučné duo, použite tú najlepšiu vanilku, akú si môžete dovoliť a buďte štedrí, vanilka je to, čo dáva tomuto pudingu jemnejšiu chuť.

SOĽ: dobrá štipka soli ponúka pekný protipól k sladkosti každého dezertu. Použil som bežnú kuchynskú soľ a štipku kala namaku, bežne známeho ako vaječná soľ, pretože chutí ako vajcia kvôli vysokému obsahu síry.

KURKUMA: jemnú štipku mletej kurkumy je pekné pridať pre tú teplú, ktorá pripomína pudingovú farbu, ale je úplne voliteľná, ak žiadnu nemáte po ruke.

NUT ME: tieto vegánske pudingové torty sú doplnené bohatým strúhaným muškátovým orieškom pre ten útulný pocit. Získajte celý muškátový oriešok v miestnom obchode na rohu a nastrúhajte ho na puding, bešamel, boloňský oriešok – čerstvo pomletý muškátový oriešok je oveľa aromatickejší ako jeho mletý náprotivok.

vegan bakewell černicové pečivo výroba

vegánske pudingové torty z rolovacieho cesta

vegánske pudingové torty pečivo surové

vegan custard tarts custard

náplň do vegánskych pudingových koláčikov

vegánske pudingové torty zhora nadol

prierez vegánskymi pudingovými tortami

vegánske pudingové torty zoradené

PEČIVO

 • 210 g / 1¾ šálky bielej univerzálnej múky alebo GF zmes hladkej múky
 • 35 g / ¼ šálky práškového cukru
 • ½ ČL jemnej morskej soli
 • ½ lyžičky xantámová guma (iba ak používate múku GF)
 • 100 g / ½ šálky tuhého vegánskeho masla alebo rafinovaný kokosový olej
 • 45-60 ml / 3-4 lyžice ľadovej vody

PUČINKOVÁ PLNKA

 • 300 ml / 1¼ šálky hustého ovseného mlieka* (použil som Oatly barista), rozdeleného
 • 40 g/málo ¼ šálky práškového cukru
 • 25 g / 3 malé lyžice kukuričnej múky / kukuričného škrobu
 • 1½ lyžičky vanilkový extrakt
 • 3 štipky jemnej soli*
 • 25 g / 2 ČL vegánskeho masla (použila som Naturli) príp rafinovaný kokosový olej
 • 1 muškátový oriešok

METÓDA

PEČIVO

 1. Zmiešajte múku, práškový cukor, soľ a xantánovú gumu (ak pripravujete pečivo GF) v miske kuchynského robota. Prípadne môžete pečivo vyrobiť ručne – pozri fotografie tu.
 2. Vegánske maslo (alebo kokosový olej) nakrájame na malé kúsky a pridáme k suchým ingredienciám. Niekoľkokrát potiahnite stroj, aby sa tuk rozrezal na múku.
 3. Počas pulzovania zmesou postupne prikvapkávajte 3-4 polievkové lyžice ľadovej vody, zastavte, keď zmes začne pripomínať strúhanku a pri stláčaní sa vám v ruke zhlukuje – chcete pridať čo najmenej vody.
 4. Cesto presuňte z kuchynského robota. Cesto rukami jemne roztlačte na tanier, ale nemiesime – manipulujte s ním čo najmenej, inak bude vaše pečivo tuhé.
 5. Cesto zabaľte do potravinovej fólie a nechajte 30 minút stuhnúť v chladničke. Počas čakania začnite pudingom.
 6. Cesto vyberte z chladničky, rozrežte ho na 4 časti a každú časť rozvaľkajte na pomúčenej doske, kým nebude mať cesto hrúbku asi 2-3 mm.
 7. Predhrejte rúru na 180 ° C / 355 ° F.
 8. Pomocou veľkého vykrajovača na sušienky (môj bol 9 cm / 3,5 palca) vyrežte 3 kruhy z každej pastovitej časti.
 9. Každý kruh na pečivo položte na hornú časť otvoru na muffiny a veľmi jemne a pomaly každý kruh vtlačte do otvoru, pomocou prstov vyložte spodok otvoru na muffiny. Pokračujte, kým nevystriete všetky otvory na muffiny.
 10. Dno formičiek párkrát prepichnite vidličkou, každé vyložte malým štvorčekom pokrčeného papiera na pečenie a naplňte guľôčkami na pečenie (ryža alebo suchá fazuľa).
 11. Pečte 10 minút s guľôčkami na pečenie, potom odstráňte papier a guľôčky a pečte ďalších 5-10 minút, kým spodné časti už nevyzerajú surové. Potom vyberte pečivo z rúry a znížte teplotu rúry na 150 ° C / 300 ° F.

PUČINKOVÁ PLNKA

 1. Vložte kukuričný škrob do malej misky, za stáleho miešania pomaly nakvapkajte do 60 ml / ¼ šálky ovseného mlieka. Dobre premiešajte, kým sa kukuričný škrob úplne nerozpustí a nezostanú žiadne hrudky.
 2. Odmerajte cukor a vegánske maslo.
 3. Zvyšných 240 ml / 1 šálka ovseného mlieka vložte do stredne veľkého hrnca na miernom ohni.
 4. Pred zašľahaním cukru nechajte mlieko takmer uvariť.
 5. Keď sa cukor rozpustí, pomaly prilievajte kašu z kukuričného škrobu, ktorú ste vytvorili v kroku 1, pričom po celú dobu šľahajte, niekoľko sekúnd povarte, aby sa kukuričný škrob aktivoval a zmes zhustla.
 6. Teraz zašľaháme soľ (pridala som malú štipku vaječnej soli: kala namak popri bežnej soli), vanilku a najmenšiu štipku kurkumy, ak si želáte (len pre farbu). Odstráňte teplo.
 7. Pridajte hrudku vegánskeho masla a zašľahajte ho, aby sa zapracovalo. Váš vegánsky puding by mal byť v tomto bode hladký a lesklý. Ak je hrudkovitý, môžete ho pretlačiť cez jemné sitko.

ZHROMAŽDENIE

 1. Naplňte každý obal na pečivo pudingom (budete potrebovať asi polievkovú lyžicu na obal), navrch nastrúhajte čerstvý muškátový oriešok.
 2. Pečte v rúre vyhriatej na 150 °C asi 15 minút, kým puding ledva stuhne. Pred konzumáciou nechajte vychladnúť – najlepšie cez deň, pretože pečivo má tendenciu sa rozmočiť od plnky.

POZNÁMKY

*OVSENÉ MLIEKO: bude fungovať každé bohaté rastlinné mlieko, ale tento recept som vyvinul s použitím ovseného mlieka, takže viem, že to určite funguje.

*SOĽ: Použil som obyčajnú soľ a štipku kala namaku známej aj ako vaječná soľ, ktorá vďaka vysokému obsahu síry chutí ako vajcia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *