Vegánsky tahini banánový chlieb – Lazy Cat Kitchen

vegánska tahini doska na banánový chlieb

Jeseň je na pečenie a hoci som stále na dovolenke a užívam si voľnosť, trošku mi chýba rúra. Ak máte pocit, že si tento víkend dáte ten svoj, čo tak vegánsky tahini banánový chlieb voliteľne posiaty kúskami tmavej čokolády?

Tento bezolejový banánový chlieb je naozaj jednoduchý na prípravu a naozaj sa hodí. Na to, aby sa všetko spojilo, potrebuje len hrsť základných ingrediencií a jednu veľkú misku. Tu sú kľúčové ingrediencie na prvý pohľad.

VIAC O ZLOŽKÁCH

BANÁNY: prezreté banány je najlepšie použiť do takéhoto koláča. Dodajú tomuto jednoduchému bochníkovi, samozrejme, vlhkosť, sladkosť a banánovú príchuť. Môžete použiť čerstvé alebo mrazené (najskôr ich rozmrazte pri izbovej teplote) zrelé banány, ale pamätajte na skutočnosť, že zmrazené môžu vyžadovať trochu dlhší čas pečenia (5-10 minút), pretože po zmrazení uvoľňujú viac vlhkosti.

JAVOROVÝ SIRUP: javorový sirup alebo akékoľvek iné tekuté sladidlo dodáva tomuto koláču extra potrebnú sladkosť a trochu viac vlhkosti. Tento recept som najskôr testoval so 120 ml / ½ šálky javorového sirupu, ale myslím si, že vzhľadom na to, že tahini je prirodzene horké, nezdalo sa mi dostatočne sladké.

TAHINI: tahini dodáva tomuto koláču chuť a prispieva k jeho jemnej textúre. Tu odporúčam použiť svetlé tahini, pretože tmavé tahini (vyrobené z nelúpaných sezamových semienok) dodá oveľa viac horkosti a výraznejšiu chuť. Pred použitím tahini dobre premiešajte.

KYSELINA: dotyk kyseliny je užitočný na to, aby pomohol vegánskemu pečivu narásť. Kyselina reaguje so sódou bikarbónou a táto reakcia pomáha vytvárať ľahkú a nadýchanú strúhanku.

MÚKA: Na prípravu tohto vegánskeho banánového chleba tahini som použila bielu univerzálnu múku. Mám podozrenie, že dobre poslúži aj celozrnná múka, ale zvýšil by som množstvo roztlačených banánov na 2 šálky (450 g / 16 oz), keďže celozrnná múka je viac smädná. Dobrá bezlepková zmes, obsahujúca škroby alebo gumy, funguje dobre, ak túžite po bezlepkovej verzii.

PROSTRIEDKY NA PEČENIE: keďže tento vegánsky tahini banánový chlieb neobsahuje vajíčka (samozrejme), pri kysnutí mu podávam pomocnú ruku s použitím starostlivo kalibrovanej kombinácie sódy bikarbóny a prášku do pečiva.

prísady na vegánsky tahini banánový chlieb

vegan tahini banánový chlieb banány sladidlo

Zrelé banány poriadne rozdrvte pomocou mačkača na zemiaky alebo vidličkou. Keď je dobre rozmačkané, pridajte javorový sirup a citrónovú šťavu, aby narástli.

vegánsky tahini banánový chlieb tahini múka

Ďalej vmiešame dobre premiešané svetlé tahini a dobre premiešame, kým sa všetko dobre nespojí. Keď sú všetky mokré ingrediencie vložené, jemne vmiešame múku v (zhruba) dvoch dávkach. Do druhej dávky múky pridajte prostriedky na pečenie a korenie.

veganské tahini cesto na banánový chlieb nevarené

Pred prenesením cesta do pripravenej formy na pečenie, zdobením a pečením vmiešajte kúsky čokolády, ak používate.

vegánska tahini strana s banánovým chlebom

MOKRÉ PRÍSADY

SUCHÉ INGREDIENCIE

 • 180 g / 1½ šálky univerzálnej pšeničnej múky alebo testovanej zmesi múky GF (ja používam toto)
 • 1½ ČL prášku do pečiva
 • ¾ lyžičky prášok na pečenie
 • 1 ČL škorice + ¼ ČL kardamónu
 • ¼ lyžičky jemnej soli

VOLITEĽNÉ DOPLNKY

 • 70 g / 2,5 oz čokoládových kúskov alebo lupienkov
 • malý banán na ozdobu
 • sezamové semienka – akejkoľvek farby, na ozdobu

METÓDA

 1. Predhrejte rúru na 175 °C / 350 °F (bežné nastavenie, nie nastavenie ventilátora) a vyložte tortovú formu s hmotnosťou 900 g / 2 lb papierom na pečenie. Posuňte rošt zo strednej polohy o stupeň nižšie.
 2. Vo veľkej mise zmiešajte roztlačené banány, javorový sirup a citrónovú šťavu.
 3. Pred odmeraním tahini sa uistite, že je naozaj dobre premiešané, namiesto toho, aby sa hrubšia časť usadila na dne nádoby. Pridajte tahini k mokrým ingredienciám a miešajte, kým sa dobre nespoja.
 4. Jemne vmiešajte múku v dvoch dávkach a pridajte všetky zvyšné suché prísady spolu s druhou dávkou.
 5. Ak používate, vmiešajte kúsky čokolády.
 6. Cesto preložíme do pripravenej formy na pečenie. Na vrch koláča dáme banán prekrojený na polovice a posypeme sezamom.
 7. Pečte, kým špáradlo nevyjde celkom čisté, asi 50 – 55 minút alebo 55 – 60 minút, ak používate mrazené banány (ak vrch zhnedne príliš rýchlo, prikryte alobalom). Vyberieme z rúry a ešte horúci koláč potrieme trochou javorového sirupu, aby sa vrch pekne leskl.
 8. Pred krájaním necháme koláč úplne vychladnúť. Na krájanie použite zúbkovaný nôž, ak nejaký máte – zistil som, že produkuje krajšie vyzerajúce plátky.

POZNÁMKY

*BANÁNY: uvádzaná hmotnosť je PO ošúpaní. Môžete použiť čerstvé alebo rozmrazené mrazené banány. Dôležité je, že sú naozaj zrelé. Ak používate mrazené banány, nezabudnite použiť aj všetku tekutinu, ktorá má tendenciu sa v dôsledku mrazenia oddeľovať, a nebojte sa, ak zhnednú, to je úplne normálne.

*TAHINI: Nezistil som, že by chuť tahini bola prehnaná, ale ak dávate prednosť len jemnej chuti, pokojne nahraďte časť tahini neutrálnym aromatickým olejom, ako je olivový olej, roztopený kokosový olej bez parfumácie alebo vegánske maslo.

Použila som tortovú formu 2lb / 900 g s rozmermi: 18,5 cm x 8 cm x 6 cm. (Použil som jeden like toto).

Tento recept na banánový chlieb je zlúčením niekoľkých mojich predchádzajúcich výtvorov. Ak sa vám páči tento koncept, ale nie ste si istí tahini, čo poviete na tento banánový chlieb s arašidovým maslom?

VÝŽIVOVÉ INFO

*na 1 z 18 porcií (vrátane čokolády)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *