Vegánsky tekvicový koláč s pekanovou polevou

vegánsky tekvicový koláč pekanová poleva rez

Ako tento víkend znie tekvicový koláč inšpirovaný jeseňou (známy aj ako tekvicový chlieb) s lahodným oblakom pekanovej polevy? dobre? Dobre, pretože to mám pre vás dnes. Je to jednoduchý koláč z jednej misy posiaty chrumkavými pekanovými orechmi a doplnený snovou polevou s výraznou príchuťou pražených pekanových orechov. Je to stredná popoludňajšia pochúťka a dá sa dokopy. Poďme.

VIAC O ZLOŽKÁCH

PUMPKIN PURÉE: Ak nežijete v USA, kde je tekvicové pyré základom pečenia a varenia, je ľahké si ho vyrobiť sami. Jednoducho naparujte tekvicu nakrájanú na kocky, kým špíz ľahko nezapadne, a potom z nej urobte pyré v kuchynskom robote. Môžete ho aj rozmixovať v mixéri, ale na to budete musieť pridať trochu tekutiny – pridajte 120 ml rastlinného mlieka prideleného tomuto receptu (ak je to v skutočnosti to, čo som urobil pre tento recept).

HODVÁBNE TOFU: toto pudingové tofu je ideálne na prípravu dezertov a tu som ho použila ako základ pre moju jednoduchú pekanovú polevu.

KOKOSOVÝ OLEJ: Použil som trochu kokosového oleja bez vône v cestíčku, aby bol koláč pekný a vlhký (môžete použiť iný olej, napríklad hroznové semienko) a trochu v poleve na stuhnutie.

CUKOR: V koláči môžete použiť akýkoľvek cukor, ktorý máte – ja som zvolil cukor demerara. V poleve odporúčam použiť práškový cukor (známy aj ako cukrársky cukor), pretože sa musí ľahko rozpúšťať a do polevy nepridávať vlhkosť. Ak chcete zachovať tento koláč bez rafinovaného cukru, navrhnem vám kokosový cukor pomletý najemno alebo niekoľko mäkkých datlí pridaných do polevy.

PEKÁNOVÉ MASLO: Vlastné pekanové maslo som si vyrobila tak, že som opečené pekanové orechy spracovala v kuchynskom robote, kým neboli krémové a odkvapkané, keďže pekanové orechy sú dosť mastné, trvalo to len pár minút. Prípadne môžete použiť orechové maslo (ale má tendenciu byť horké, takže možno budete musieť zvýšiť množstvo cukru podľa chuti) alebo kešu maslo pre neutrálnejšiu chuť.

MÚKA: Na bežnú verziu som použila hladkú múku a na bezlepkovú kombináciu dobrého bezlepkového múčneho mixu a nádych xantámovej gumy.

KORENIA: Na tento koláč som použila kombináciu niekoľkých suchých korenín, môžete použiť aj hotovú tekvicovú zmes, ak ju máte.

vegánsky tekvicový koláč pekanová poleva mokré ingrediencie

Vo veľkej mise zmiešame všetky mokré ingrediencie. Ak si pripravujete tekvicové pyré sami, uistite sa, že už nie je teplé.

vegánsky tekvicový koláč pekanová poleva suché ingrediencie

Všetko dobre premiešajte vareškou, kým nezískate homogénnu zmes. Na misu položte sito a preosejte polovicu múky, oba prostriedky na pečenie, suché korenie a soľ.

vegánsky tekvicový koláč pekanová poleva pekanové orechy

Pomocou špachtle začnite pridávať suché ingrediencie do tých mokrých tak, že najskôr v strede misky urobíte malé kolieska (aby ste minimalizovali hrudky), postupne kruhy predlžujte, aby ste do nich zapracovali viac a viac múky. Buďte pomalý a jemný! Preosejte druhú polovicu múky a postupujte rovnako. Nakoniec vmiešame nasekané pekanové orechy.

vegánska tekvicová torta s pekanovou polevou

Cesto preložíme do vymastenej a papierom vystlanej formy a pečieme, kým špáradlo nevyjde čisté – asi 45-50 minút.

vegánsky tekvicový koláč pekanová poleva pekanové orechy

vegánsky tekvicový koláč pekanový poleva koláč

Mrazom vychladnutý koláč s pekanovou polevou, ozdobte nasekanými pekanovými orechmi a užívajte si!

vegánsky tekvicový koláč pekanová poleva matná

vegánsky tekvicový koláč pekanová poleva rez

PEKÁNSOVÁ POLAVA (urobte si dopredu)

 • 150 g / 5,3 oz (približne ¾ šálky) hodvábneho tofu
 • 60 g / ¼ šálky pekanového masla*
 • 35 g / ¼ šálky práškového cukru, upravte podľa chuti
 • dobrá štipka soli
 • ½ ČL škorice
 • 1 lyžička vanilková esencia
 • 40 g / 3 lyžice kokosový olej bez parfumácie alebo vegánske maslo, roztopené

MOKRÉ PRÍSADY

 • 300 g / 10,5 oz (približne 1 šálka) tekvicové pyré*
 • 120 ml / ½ šálky rastlinného mlieka (použila som ovsené)
 • 60 ml / ¼ šálky oleja miernej chuti (ak používate kokosový olejroztavený)
 • 175 g / ¾ šálky + 2 polievkové lyžice cukru demerara alebo kokosový cukor alebo
 • 10 ml / 2 ČL citrónovej / limetkovej šťavy

SUCHÉ INGREDIENCIE

 • 220 g / 1¾ šálky univerzálnej bielej múky alebo Zmes múky GF
 • 1¼ ČL prášku do pečiva
 • 1 lyžička prášok na pečenie
 • KORENIE: 1 ½ ČL škorice, 1 ČL zázvoru, ½ ČL nového korenia, ½ ČL kardamónu, ½ ČL muškátového orieška
 • ¼ lyžičky jemnej soli
 • ½ ČL xantámovej gumy (odporúča sa len pri použití zmesi múky GF)
 • 100 g / 7 oz pekanové orechy, rozdelené

METÓDA

PEKÁNSOVÁ POLAVA (urobte si dopredu)

 1. Všetky ingrediencie vložte do kuchynského robota a spracujte, kým nebudú hladké a bez hrudiek.
 2. Preložíme do vzduchotesnej nádoby a dáme na pár hodín do chladničky (ideálne cez noc), kým poleva nestuhne.

TORTA

 1. Predhrejte rúru na 180 °C / 355 °F, vymastite a vyložte tortovú formu s hmotnosťou 900 g / 2 lb kusom pergamenu.
 2. Vo veľkej mise zmiešajte tekvicové pyré s rastlinným mliekom, cukrom, olejom a citrónovou šťavou. Veľmi dobre premiešajte.
 3. Nad misu položte sitko a preosejte polovicu múky, oba prostriedky na pečenie, suché korenie a soľ. Ak používate Zmes múky GF ktorá neobsahuje xantámovú gumu, odporúčam pridať aj tú.
 4. Pomocou špachtle začnite pridávať suché ingrediencie do tých mokrých tak, že najskôr v strede misky urobíte malé kolieska (aby ste minimalizovali hrudky), postupne kruhy predlžujte, aby ste do nich zapracovali viac a viac múky. Buďte pomalý a jemný.
 5. Ďalej preosejte druhú polovicu múky a postupujte ako v predchádzajúcom kroku.
 6. Miešajte, kým nezostane suchá múka, ale nepremiešajte (to je dôležité len vtedy, ak používate múku s lepkom)!
 7. Dve tretiny pekanových orechov jemne vložíme do tortového cesta.
 8. Cesto preložíme do pripravenej formy na pečenie. Mal by byť pomerne hustý.
 9. Pečte asi 45-50 minút, alebo kým špáradlo nevyjde celkom čisté (tento koláč by mal byť vlhký). Pred vybratím z formy a nanesením polevy ho vyberte z rúry a nechajte ho úplne vychladnúť.
 10. Na vychladnutý koláč naneste stuhnutú polevu a posypte zvyšnými pekanovými orechmi (pre extra chuť ich môžete najskôr opražiť).
 11. Na krájanie koláča použite zúbkovaný nôž – získate krajšie vyzerajúce plátky. Uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe v chladničke 3-4 dni.

POZNÁMKY

*PUMPKIN PURÉE: Ak nemôžete získať tekvicové pyré, pripravte si ho sami rozmixovaním 300 g / 10,5 oz dusenej tekvice v kuchynskom robote alebo mixéri (ak používate mixér, na pomoc budete musieť pridať rastlinné mlieko priradené k tomuto receptu mieša sa).

*PEKANOVÉ MASLO: Vlastné som si pripravil tak, že som opekané pekanové orechy šľahal v kuchynskom robote, kým neboli krémové a odkvapkané. Prípadne môžete použiť orechové maslo (alebo kešu maslo pre neutrálnejšiu chuť).

VEĽKOSŤ FORMY NA PEČENIE: Formy s hmotnosťou 900 g / 2 lb sa medzi značkami výrazne líšia, preto odporúčam najskôr zmerať objem formy, ktorú chcete použiť. Na tento recept som použila formu, ktorá pojme 1250 ml / 5 šálok tekutiny (po okraj), ale cesto by nemalo zapĺňať viac ako 2/3 – 3/4 tortovej formy s hmotnosťou 2 lb, inak sa koláč nemusí nadvihnúť. .

VÝŽIVOVÉ INFO

*na 1 z 18 plátkov (vrátane polevy)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *