Vlhké citrónové cuketové muffiny | Pečieme alebo lámeme

Citrónové cuketové muffiny sú jemné, nie príliš sladké muffiny s fantastickou sviežou chuťou. Skvelý recept na využitie hojnosti letnej cukety!

pohľad zhora na citrónové cuketové muffiny na oválnom bielom podnose

Vlhké citrónové cuketové muffiny

Ak je vaše leto vždy plné čerstvej cukety, potom viete, že s ňou môžete upiecť úžasné veci. Jeho jemná chuť a schopnosť urobiť pečivo super vlhké z neho robí ideálneho kandidáta na pečenie!

Tieto citrónové cuketové muffiny sú presne to, čo chcem, aby muffin bol. Sú úžasne mäkké, vlhké a nie príliš sladké. Ich ľahká citrónová príchuť dodá šmrnc na oživenie vašich raňajok alebo popoludňajšieho občerstvenia.

Ak ste v pečení s cuketou noví a máte pochybnosti, buďte si istí, že cuketová chuť nie je zrejmá. Dodáva týmto muffinom objem a zároveň poskytuje vlhkosť. Určite ho nastrúhajte najemno a v podstate zmizne v cestíčku!

Ste pripravení vyskúšať viac cuketových rýchlych chlebov? Ako ďalšie urobte ananásový cuketový chlieb, čokoládové cuketové muffiny alebo čokoládový cuketový chlieb!

horný pohľad na ingrediencie pre citrónové cuketové muffiny

Čo budete potrebovať

Okrem cukety a citrónu máte pravdepodobne všetko, čo potrebujete na prípravu dávky citrónových cuketových muffinov. Posuňte sa nadol na kartu receptov v spodnej časti tohto príspevku, kde nájdete množstvá prísad a úplné pokyny. Tu je niekoľko užitočných poznámok o prísadách.

 • Univerzálna múka – Odmerajte podľa hmotnosti alebo použite metódu lyžice a zametania. Prečítajte si viac: Ako merať múku
 • Kryštálový cukor
 • Prášok do pečiva
 • Prášok na pečenie
 • Soľ
 • Citrón – Na tieto muffiny budete potrebovať citrónovú kôru aj citrónovú šťavu. Do nižšie uvedeného receptu som dal rozsah pre každú z nich, takže si môžete prispôsobiť množstvo citrónu podľa svojho vkusu. Jeden stredný citrón by mal stačiť. Zistite viac: Ako strúhať a odšťavovať citróny
 • Nesolené maslo – Po rozpustení masla ho nechajte niekoľko minút vychladnúť, až potom ho zmiešajte s ostatnými ingredienciami.
 • Mlieko – Nechajte mlieko zohriať na izbovú teplotu. Odporúčam piecť s plnotučným alebo 2% mliekom.
 • Vajcia – Aj tieto nechajte zohriať na izbovú teplotu. Odporúčam piecť s veľkými vajíčkami.
 • Cuketa – Cuketu nastrúhajte na jemno strúhadlom alebo mikroplánom. Jedna stredná cuketa zvyčajne stačí na získanie pohára.
 • Nasekané orechy – Sú voliteľné, ale dodávajú príjemnú chrumkavosť a chuť. Pekanové orechy, mandle a vlašské orechy sú dobrou voľbou.
citrónový cuketový muffin rozdelený na polovicu s ďalšími muffinmi v pozadí

Treba cuketu pred pečením scediť?

Pri väčšine receptov na cuketu rád odstránim časť vlhkosti predtým, ako ju vmiešam do cesta. Po nastrúhaní cukety jednoducho položte papierovú utierku a utierka absorbuje časť vody. Na dotyk by mal byť stále mierne vlhký.

Zatiaľ čo cuketa je zvyčajne k dispozícii po celý rok, zistíte, že cuketa, ktorá je v sezóne alebo z vašej vlastnej záhrady, bude mať vyšší obsah vody. Ak sa vám ten váš zdá obzvlášť vlhký, môžete byť pri odstraňovaní vody trochu agresívnejší. A ak sa vám nastrúhaná cuketa zdá suchá, pokropte ju trochou vody.

pohľad zhora na muffiny s citrónovou cuketou roztrúsené na mramorovom povrchu

Ako pripraviť muffiny s citrónovou cuketou

Tento jednoduchý recept na cuketové muffiny sa riadi metódou muffinov, vďaka čomu je skvelým receptom bez problémov. Nie je potrebné vyberať mixér; tieto muffiny sa ľahko miešajú iba lyžicou.

Pripravte sa na pečenie. Predhrejte rúru na 375 ° F. Formu na 12 muffinov vysteľte papierovými vložkami. Ak nechcete použiť obliečky, vymastite košíčky na muffiny. Odporúčam sprej na varenie s múkou, ako je Baker’s Joy alebo Pam Baking.

Spojte suché prísady a cukor. Zmiešajte múku, cukor, prášok do pečiva, sódu bikarbónu, soľ a citrónovú kôru. V strede zmesi urobte jamku.

Spojte mokré ingrediencie. Zmiešajte rozpustené maslo, mlieko, vajcia a citrónovú šťavu v samostatnej miske.

Mokré suroviny pridáme k suchým. Maslovú zmes nalejte do jamky v múčnej zmesi. Miešajte, kým sa zmes nespojí alebo kým nezostane niekoľko pruhov múky.

Pridajte cuketu a orechy. Do cesta jemne vmiešame nastrúhanú cuketu a orechy.

Pečieme. Cesto rozdeľte do pripravených košíčkov na muffiny, pričom použite asi 3 polievkové lyžice cesta na naplnenie každého košíčka do 3/4. Ak pridávate hrubý cukor, posypte štipkou vrch každého muffinu. Pekáč vložíme do vyhriatej rúry a pečieme 20 až 25 minút. Keď sú muffiny zlatohnedé a špáradlo zapichnuté do stredu vyjde čisté, sú pripravené na vytiahnutie z rúry.

V pohode. Formu položte na mriežku a nechajte muffiny 10 minút vychladnúť. Potom muffiny vyberte z formy na mafiny a položte ich priamo na mriežku, aby úplne vychladli.

Citrónové cuketové muffiny na drôtenom chladiacom stojane

Top nápady

Na vrch týchto Citrónových cuketových muffinov zvyčajne pridávam štipku hrubého cukru, aby som im dodal extra sladkosť a trochu iskru. Posypový cukor alebo cukor Turbinado sú obe dobrou voľbou.

Ak by ste chceli upečené muffiny poliať polevou, vyskúšajte jednoduchú sladkú polevu, ako je tá na Triple citrusových makových muffinoch. Pre citrónovú polevu jednoducho pridajte citrónovú šťavu. Vychladnuté muffiny pokvapkáme polevou.

hromady citrónových cuketových muffinov na mramorovej doske

Tipy na úspech

 • Nemiešajte príliš. Príliš veľa miešania znamená tuhé, suché muffiny. Miešajte, kým sa cesto nespojí, inak v cestíčku uvidíte niekoľko malých prúžkov múky.
 • Použite svetlú kovovú panvicu. Vaše muffiny sa upečú dôkladnejšie a rovnomernejšie.
 • Ošúpanie cukety. Cuketu nemusíte šúpať, keďže tá šupka zmäkne, keď sa muffiny upečú. Ale môžete ho ošúpať, ak chcete menej zelených škvŕn vo svojich muffinoch.
Citrónové cuketové muffiny naukladané na bielom tanieri

Ako skladovať muffiny s citrónovou cuketou

Po vychladnutí muffiny vložte do vzduchotesnej nádoby. Mali by sa uchovávať pri izbovej teplote až 3 dni. Aby sa nerozmočili, môžete na dno nádoby, ako aj medzi vrstvy muffinov a na vrch muffinov vložiť papierové utierky.

Môžu byť tieto muffiny zmrazené?

Áno, tieto muffiny môžete zmraziť. Vychladnuté muffiny vložte do vzduchotesnej, mrazuvzdornej nádoby alebo vrecka. Pri správnom skladovaní by muffiny mali vydržať v mrazničke až 3 mesiace. Rozmrazte hodinu alebo dve pri izbovej teplote alebo krátko zohrejte v mikrovlnnej rúre.

horný pohľad na citrónový cuketový muffin rozdelený na polovicu na bielom tanieri

pohľad zhora na citrónové cuketové muffiny na oválnom bielom podnose

Ingrediencie

 • 1 a 1/2 šálky (180 g) univerzálnej múky

 • 1 šálka (200 g) kryštálového cukru

 • 1/2 lyžičky prášku do pečiva

 • 1/4 lyžičky sódy bikarbóny

 • 1/2 lyžičky soli

 • 1/2 až 1 polievková lyžica citrónovej kôry

 • 1/2 šálky (113 g) nesoleného masla, rozpusteného a mierne vychladnutého

 • 1/2 šálky (118 ml) mlieka

 • 2 veľké vajcia

 • 1 až 2 lyžice citrónovej šťavy

 • 1 šálka (asi 135 g) najemno nastrúhanej cukety, mierne scedenej*

 • 1/2 šálky nasekaných orechov, voliteľné

 • hrubý cukor, voliteľné

Inštrukcie

 1. Predhrejte rúru na 375 ° F. 12 štandardných košíčkov na muffiny vysteľte papierovými vložkami alebo košíčky vymastte, ak ich nechcete použiť.
 2. Vo veľkej mise vyšľaháme múku, cukor, prášok do pečiva, sódu bikarbónu, soľ a citrónovú kôru. V strede urobte studňu.
 3. V samostatnej miske zmiešajte maslo, mlieko, vajcia a citrónovú šťavu. Nalejte do jamky v múčnej zmesi. Miešajte, kým sa zmes nespojí alebo kým nezostane niekoľko pruhov múky.
 4. Vmiešame cuketu a orechy.
 5. Cesto rovnomerne rozdeľte do pripravených košíčkov na muffiny, pričom na jeden pohár použite približne 3 polievkové lyžice cesta, aby ste ich naplnili do 3/4. Ak chcete, posypte vrch každého muffinu štipkou hrubého cukru.
 6. Pečieme 20 až 25 minút, alebo kým muffiny nie sú zlatohnedé a kým špáradlo zapichnuté do stredu nevyjde čisté.
 7. Muffiny ochlaďte v panvici na mriežke 10 minút. Potom presuňte muffiny z formy priamo na mriežku, aby úplne vychladli.

Poznámky

*Hmotnosť cukety sa môže líšiť od 120 g do 150 g v závislosti od obsahu vlhkosti. Na strúhanú cuketu položte papierovú utierku, aby absorbovala časť vlhkosti a potom ju vmiešajte do cesta.

Muffiny skladujte vo vzduchotesnej nádobe pri izbovej teplote až 3 dni alebo zmrazte až 3 mesiace.

Odporúčané produkty

Bake or Break je účastníkom programu Amazon Services LLC Associates Program, partnerského reklamného programu, ktorý nám poskytuje prostriedky na zarábanie poplatkov prepojením na Amazon.com a pridružené stránky.

Zdieľajte toto:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *