Vysoká spotreba mäsa ohrozuje globálnu ponuku potravín uzatvára správu – vegkonóm

Stratégia PwC a nedávno spustený a správa s názvom „The Coming Sustainable Food Revolution“, v ktorom sa uvádza, že súčasný model výroby potravín ohrozuje budúce globálne dodávky potravín.

Zisťuje, že najväčšia hrozba pochádza z neudržateľných poľnohospodárskych postupov potrebných na uspokojenie vysokého dopytu po spotrebe mäsa.

Správa tiež zdôrazňuje, že zmena stravovacích návykov je kľúčová pre minimalizáciu vplyvov výroby potravín na životné prostredie a že budúce generácie budú mať problémy s farmárčením, ak sa naše postupy nezmenia.

Posun je pomalý, ale zmysluplný

Súčasný posun v priemyselných krajinách od mäsa k pestrejšej rastlinnej strave je pomalý, ale zmysluplný, uvádza správa. Podľa nového prieskumu spotreba mäsa v Európe klesá, no zdá sa, že posun by mal byť naliehavejší. „Dokonca aj nahradenie hovädzieho mäsa kuracím by mohlo znížiť emisie oxidu uhličitého z produkcie mäsa o polovicu a znížiť spotrebu vody približne o 30 %. Efekt by bol ešte väčší, keby sme prešli na vegetariánsku alebo vegánsku stravu,“ pokračuje.

Rastlinné mäso Kroger/PFBA v obchode
©Plant-Based Foods Association

Mäso je neefektívne a nákladné pre životné prostredie

Podľa štúdie PwC sa približne 80 % všetkej poľnohospodárskej pôdy priamo alebo nepriamo využíva na produkciu mäsa. Iba 20 % sa však pestuje na zeleninu, obilniny, ovocie a iné rastliny, napríklad tabak.

Mäso je relatívne neefektívna forma výroby potravín, uvádza správa a dodáva, že „v porovnaní s pestovaním rastlín si vyžaduje 100-krát väčšie množstvo pôdnych zdrojov, aby sa vyprodukovalo porovnateľné množstvo kalórií“.

Cieľom dokumentu Coming Sustainable Food Revolution je preskúmať dostupné možnosti na zlepšenie udržateľnosti potravín ovplyvňovaním výberu stravy na úrovni spotrebiteľov, zdôrazňovaním skutočných nákladov na potraviny a analýzou súčasných metód výroby potravín.

Potravinársky priemysel je zodpovedný za dve tretiny celosvetovej spotreby sladkej vody, tri štvrtiny znečistenia živinami vo vodných útvaroch a štvrtinu všetkých emisií skleníkových plynov. „Ak bude svet naďalej masívne investovať do najmenej produktívnej formy výroby potravín, riskujeme, že na začiatok zdvojíme model, ktorý bol neudržateľný,“ píšu autori.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *