Vysvetlené 3 spôsoby zberu kávy (s obrázkami)

farmárka zbierajúca kávu

Pre tých, ktorí pijú veľa kávy, nie je nič uspokojivejšie ako hrnček voňavej kávy v chladné zimné ráno alebo dokonca horúce letné popoludnie. Vedeli ste, že kávovníkom trvá 4 až 6 rokov, kým dosiahnu zrelosť, v závislosti od odrody rastliny? Vedeli ste, že na výrobu kávy sa používajú rôzne metódy zberu a rôzne metódy spracovania?

Existujú tri hlavné spôsoby zberu kávy. Ide o selektívny, strojový a pásový zber. Každý región alebo forma má svoj preferovaný spôsob zberu a neexistuje správny alebo nesprávny spôsob.

Ak ste si niekedy položili otázky uvedené vyššie, sme tu, aby sme vám na ne odpovedali v príručke nižšie.

rozdeľovač 6

3 najlepšie spôsoby zberu kávy:

1. Selektívny zber

Selektívny zber je najbežnejšie používaný spôsob zberu kávy. Táto metóda sa vykonáva ručne, pričom zberači čerešní strhávajú zrelé plody z rastlín. Toto je tiež najlepšia voľba pre miesta, ktoré majú nerovný terén, kde je nepraktické priniesť stroj.

Samozrejme, v závislosti od veľkosti vašej farmy si táto metóda vyžaduje viac pracovníkov ako iné metódy a práca je o niečo náročnejšia. Robotníci sa potom museli vrátiť a oberať nezrelé bobule v čase prvého zberu.

Ide o časovo náročnú metódu, pretože po zbere musia pracovníci z ovocia dostať všetky nečistoty a zvyšky. Aj keď sa to môže zdať ako časovo náročná a únavná metóda, výsledky stoja za to. Mnoho farmárov používa túto metódu kvôli vynikajúcim výsledkom a pretože čas môže byť posunutý počas fázy spracovania práce.

ostrihaný farmár zbierajúci kávové čerešne
Obrazový kredit: danramirez, Pixabay

2. Strojový zber

Strojový zber je presne to, ako to znie. Stroj je zodpovedný za zber namiesto ručného zberu ovocia. Ide o vysoko efektívny spôsob zberu a je rýchlejší ako selektívny zber.

Túto metódu je však možné použiť len vtedy, ak je vaša farma na rovnom teréne. Zatiaľ čo na obsluhu stroja potrebujete iba jednu osobu, čo znamená, že vaše mzdové náklady budú lacnejšie, samotný stroj je veľmi drahý. Preto túto metódu využívajú hlavne väčšie farmy, ktoré majú peniaze na vybavenie.


3. Pásový zber

Pásový zber sa považuje za rýchly, efektívny a pohodlný spôsob zberu čerešní z kávovníka. Vyčistí celú vetvu kávovníka a súčasne odstráni zrelé a nezrelé kávové zrná.

Tento spôsob zberu je možné vykonať ručne alebo strojom, hoci stroj je, samozrejme, rýchlejší. To nezaberie veľa pracovníkov, takže ušetríte prácu a je to relatívne lacná metóda na použitie.

Jediný problém s pásovým zberom je ten, že musíte byť opatrní, aby ste po zbere oddelili nezrelé kávové čerešne od zrelých kávových čerešní.

Toto sú tri hlavné metódy zberu kávy, o ktorých ste možno nevedeli, ale čo najlepšie postupy spracovania? Ak vás tieto veci zaujímajú, pokračujte v čítaní vysvetlení v príručke nižšie.

stroj na zber kávy na poli
Obrazový kredit: Alf Ribeiro, Shutterstock

rozdeľovač 3

Odhalené metódy spracovania kávy a osvedčené postupy

Zber kávy nie je tam, kde práca končí; tam sa práca začína. Keď sú kávové zrná zozbierané, musia prejsť metódami spracovania kávy. Je možné použiť šesť možných spôsobov spracovania kávy.

 • Spracovanie medu
 • Poloprané spracovanie
 • Premyté spracovanie
 • Prírodné spracovanie
 • Suché spracovanie
 • Mokré spracovanie

Každá z týchto metód trvá rôzne dlho. Po dokončení spracovania kávy sa môže začať praženie a je na ceste do obchodu s potravinami a špecializovaných obchodov, kde nájdete svoje zrná na nákup a konzumáciu.

Osvedčené postupy pri zbere kávy

Je dôležité poznamenať, že rýchlosť nie je tým najväčším problémom, pokiaľ ide o zber kávy. Primárnym faktorom je správne zozbierané ovocie, ktoré produkuje kávu najvyššej kvality a najlepšej chuti.

Práve z tohto dôvodu existujú postupy zberu kávy. Ak sa zúčastňujete selektívneho zberu, zbierajte iba zrelé kávové čerešne, pretože nezrelé ovocie primiešané do strapca ovplyvní kvalitu kávy.

 • Dozretie nezrelej fazule trvá 10 až 14 dní.
 • Počas poslednej sezóny zberu vždy oberajte všetky zrelé čerešne a nečakajte na neskôr.
 • Nikdy nezbierajte nezrelé, prezreté alebo napadnuté kávové čerešne.
 • Vždy majte na zemi pás látky, ak zbierate pás, aby ste zachytili všetky zrelé čerešne, ktoré spadnú.
 • Nazbierané čerešne chráňte pred priamym slnečným žiarením.
 • Čerešne trhajte jednu po druhej, aby vám pri selektívnom zbere nespadli na zem.
 • V košíku nikdy nemiešajte čerešne spadnuté na zem s čerešňami.
 • Po dokončení vždy vyčistite zberací stroj.
 • Po dokončení zberu preneste zrná do čistých nádob, aby sa počas prepravy neznečistili.

Dodržiavaním týchto osvedčených postupov pri zbere kávy bude káva vo vašej šálke svieža, voňavá a lahodná, a ak budete mať niekedy možnosť zozbierať kávu, budete vedieť, že na dosiahnutie najlepších výsledkov budete postupovať podľa týchto postupov.

rozdeľovač 4

Záver

Zber kávy je spôsob, akým káva vo vašej šálke chutí úžasne a je skvelé poznať metódy zberu a spracovania a najlepšie kávové postupy, ktoré treba dodržiavať. Na výber sú tri spôsoby zberu a šesť spôsobov spracovania kávy, ktoré treba dodržiavať. Tí, ktorí pestujú kávu, si vyberajú metódu, ktorú chcú použiť, na základe typu pôdy, kávových rastlín, ktoré pestujú, a mnoho ďalšieho.


Kredit odporúčaného obrázka: dmusicalv, Pixabay

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *