Vysvetlenie 4 základných typov praženej kávy – Nomad Coffee Club

Káva sa pestuje na stromoch vo forme červených čerešní. Po zbere sa vonkajšia vrstva odstráni a získame zeleno sfarbené kávové zrná.

Tieto zelené kávové zrná sú takmer bez chuti a bez arómy. Sú teda pražené pod vysokým tlakom a teplotou v špeciálnom type pekáča. Tento proces praženia prináša lahodnú a bohatú chuť kávy.

Zelené kávové zrná sa pražia pri rôznych tlakoch a teplotách počas rôzneho času. Počas procesu praženia dochádza k rôznym chemickým zmenám, odparuje sa vlhkosť a farba kávových zŕn stmavne zo zelenej.

Teplota a čas praženia majú vplyv na fyzický vzhľad, chuťové profily a vôňu konečného produktu.

Na základe stupňa procesu praženia sa pražená káva tradične delí do 4 skupín: svetlo pražené, stredne pražená, stredne tmavá pečienkaa tmavá pečienka.

V tomto článku vysvetlím chuťové profily, proces praženia, úroveň kyslosti a horkosti a rôzne názvy všetkých 4 druhov pražení kávy.

Tabuľka úrovne praženia kávy

Tabuľka úrovne praženia kávy

So zvyšujúcim sa stupňom praženia sa farba kávových zŕn mení zo zelenej na hnedú až tmavú. Počas procesu praženia dochádza k mnohým chemickým a fyzikálnym zmenám a takmer všetka voda sa odparí.

Zelené kávové zrná sú mäkké bez oleja na povrchu a tmavé pražené zrná sú krehké s veľmi mastným povrchom.

Tabuľka vysvetľuje, ako sa mení úroveň kyslosti, horkosť, textúra povrchu a farba kávových zŕn so stupňom praženia.

Aké sú rôzne druhy praženej kávy?

1. Svetlo opečieme

Svetlo pražená káva

Svetlo pražené kávové zrná sa pražia pri 375 až 410 stupňoch v pražiacich strojoch. Po určitom čase začnú kávové zrná vydávať praskavé zvuky podobné zvuku, ktorý počujeme pri výrobe pukancov.

Toto je známe ako „prvá trhlina“.

Počas procesu sa kávové zrná zväčšia na dvojnásobok svojej pôvodnej veľkosti a väčšina vlhkosti sa odparí. Proces praženia sa zastaví hneď po zaznení prvého prasknutia.

Táto pečienka má svetlohnedú farbu a na povrchu nemá olej.

Chuťový profil

Svetlo pražená káva sa nepraží značnú dobu, takže chuťový profil väčšinou závisí od pôvodu kávy a zachováva si väčšinu pôvodných chutí kávy.

Svetlé pečené je vysoko kyslé s príchuťou citrusového ovocia a jemnou kvetinovou arómou. Táto pečienka má najväčšie množstvo kofeínu podľa objemu.

Ak vám neprekáža vysoká kyslosť a máte radi citrusové ovocné chute, potom je pre vás tou najlepšou voľbou svetlé praženie.

Najlepšie pre

Svetlo pražené kávové zrná sú ideálne na prípravu studených nápojov, pretože majú ovocnú chuť.

Môžete ich použiť aj na varenie prelievanej kávy, ale nedosiahnete príjemnú vôňu.

Niektoré bežné názvy pre svetlopraženú kávu

 • Nové Anglicko
 • Škoricová pečená
 • Pol mesta
 • Svetlé mesto
 • biela káva

2. Stredne opečené

Stredne pražené kávové zrná

Stredne pražená káva má hnedú farbu a na povrchu je málo alebo žiadny olej. Praží sa pri teplote 415 až 440 stupňov o niečo dlhšie ako svetlé praženie. Vyberá sa z pekáčov tesne pred druhou škvarkou a má o niečo hrubší korpus ako svetlá pečienka.

Stredne pražené je najobľúbenejšie praženie v Amerike a mnohí kávoví nadšenci tvrdia, že ide o najlepšiu praženú kávu.

Chuťový profil

Stredne pražené je sladšie a menej kyslé ako svetlé pečené a má oveľa vyváženejšie chute. Má zmes chuťových profilov od hnedého cukru, karamelu a orechov až po citrusové a ovocné tóny. Navyše, predĺžený proces praženia tiež prináša príjemnú arómu.

Najlepšie pre

Táto pečienka je vhodná na varenie za horúca aj za studena, pretože má vyváženú chuť. Vo všeobecnosti je vhodný pre prelievacie, moka konvičky a prekvapkávacie kávovary. Môžete s ním ale uvariť aj French Press alebo Espresso.

Samozrejme, musíte podľa toho pomlieť fazuľu.

Niektoré bežné názvy pre stredne praženú kávu

Stredne pražené je najpredávanejším druhom pečeného mäsa a predáva sa pod rôznymi názvami

 • Americká pečienka
 • City Roast
 • Raňajková pečienka
 • Domáca zmes
 • Pravidelné praženie

3. Stredne tmavé pečené

Stredne tmavé pražené kávové zrná

Stredne tmavé praženie sa dosiahne predĺžením procesu praženia, kým opäť nezaznie zvuk pukania. Toto je známe ako „druhá trhlina“.

Druhá trhlina nastáva, keď teplota vnútri kávových zŕn dosiahne až 435 až 450 stupňov.

Táto pečienka má tmavohnedú farbu a mierne mastný povrch.

Chuťový profil

Vďaka zdokonalenému procesu praženia sa takmer všetka kyslosť odstráni a vznikne mierne horká pachuť. Chuťový profil má korenisté a čokoládové tóny s nádychom karamelu a údenosti.

Ak ste fanúšikom bohatej šálky kávy s výraznou arómou a jemnou horkosťou, ktorá vás neobťažuje, potom je pre vás stredne tmavé praženie ako stvorené.

Najlepšie pre

Táto pečienka je najlepšia na varenie Francúzska tlač a Espresso. Oba tieto spôsoby varenia poskytujú intenzívnu a plnú šálku kávy, takže vyžadujú aj bohaté praženie kávy, ako je stredne tmavé praženie.

Toto praženie nie je ideálne pre studenú kávu alebo ľadovú kávu, pretože horkosť nie je pri týchto typoch kávy žiadúca.

Niektoré bežné názvy pre stredne tmavú praženú kávu

 • Plné mesto
 • Po večeri pečienka
 • Ľahká francúzština
 • Ľahké espresso
 • viedenská pečienka

4. Tmavá pečienka

Tmavo pražené kávové zrná

Tmavo pražené kávové zrná sú takmer čiernej farby s lesklým a mastným povrchom. Aby sa dosiahlo tmavé praženie, kávové zrná sa pražia pri teplote vyššej ako 450 stupňov počas veľmi dlhého obdobia až po „druhé prasknutie“.

Počas tohto procesu praženia sa odstráni všetka vlhkosť a väčšina olejov sa vylúhuje na povrch, čo spôsobuje, že zrná stmavnú.

Iba skúsení pražiari môžu pražiť kávové zrná do tohto stupňa, pretože ak nie sú dobre upražené, káva bude mať spálenú a extrémne horkú chuť.

Tmavé praženie je lacnejšie ako iné praženie, pretože väčšina pražiarní používa na toto praženie nekvalitné kávové zrná. Keďže chuť tmavého praženia závisí najmä od odbornosti pražiara, nie od pôvodu kávových zŕn.

Chuťový profil

Väčšina pôvodných kvetinových chutí kávy sa počas praženia odstráni a káve zostane len bohatá a intenzívna chuť. Tmavé pečienky majú najmenšie množstvo kofeínu podľa objemu a nemajú žiadnu kyslosť. Táto pražená má výraznú a sviežu arómu, ktorá poteší každého milovníka kávy.

Ak ste striktne proti kyslým príchutiam kávy a máte radi horkosladkú dochuť, potom je toto praženie pre vás.

Najlepšie pre

Tmavé praženie je ideálne na prípravu akéhokoľvek typu horúcej kávy, či už ide o French Press, Pour-over alebo Espresso. Len sa uistite, že používate správnu veľkosť mletia.

Espresso a Drip kávovary používajú stredne jemnú mletú kávu a na varenie French Press extrémne hrubé mletie.

Chuť z tmavých pražených bôbov sa ľahko extrahuje. Váš nápoj môže byť extrémne horký, ak použijete extra jemnú usadeninu alebo ak ho varíte dlhšie.

Niektoré bežné názvy pre tmavo praženú kávu

 • Francúzska pečienka
 • Espresso pečené
 • Talianska pečienka
 • New Orleans
 • neopolitansky
 • Európska pečienka

Často kladené otázky o kávových zrnách

Ktorá káva je najsilnejšia?

Tmavo pražená káva je najsilnejšia a má najintenzívnejšie a najbohatšie chute.

Tmavá pečienka sa praží dlhšiu dobu, ktorá spáli všetky ovocné a kyslé chute a zostanú len horké a intenzívne chute.

Ktorá pražená káva je menej horká?

Svetlá pečienka je zo všetkých najmenej horká.

Tieto zrná sa pražia veľmi kratšiu dobu pri nižších teplotách, takže si zachovávajú pôvodnú ovocnú a citrusovú chuť kávových zŕn.

Aký druh praženej kávy je najlepší?

No, záleží na vkuse človeka, niekomu sa páčia ovocné a kyslé chute a inému horké a intenzívne chute.

V Amerike sú populárnejšie svetlé a stredné pečené, zatiaľ čo v Európe sú populárnejšie stredne tmavé a tmavé pražené jedlá.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *