Význam kávy bez kofeínu

Čo znamená káva bez kofeínu?

Odpoveď je, že dekofeinácia je akt odstránenia kofeínu z kávových zŕn, kakaa, čajových lístkov a iných materiálov obsahujúcich kofeín. Zjednodušene povedané to znamená, že z kávy bol odstránený kofeín.

Ako je káva zbavená kofeínu?

Existujú tri hlavné metódy dekofeinácie: metylénchloridový proces, etylacetátový proces, švajčiarsky vodný proces a CO2 proces.

Poďme postupne prejsť každým procesom bez kofeínu:

  • Proces kávy bez kofeínu s metylénchloridom (MCP)

Dekofeinácia rozpúšťadla metylénchloridom je staromódny spôsob zbavenia kávy bez kofeínu a stále je to spôsob, akým sa drvivá väčšina kávy celosvetovo zbavuje kofeínu. Keď pijete instantnú kávu bez kofeínu, takmer určite bude zbavená kofeínu pomocou procesu rozpúšťadla metylénchloridu.

Podobne, ak na obale nie je zmienka o tom, ako bola pražená káva zbavená kofeínu, opäť je takmer isté, že ide o MCP.

Metylénchlorid je bezfarebné chemické rozpúšťadlo v tekutej forme s mierne sladkou arómou s bodom varu 104°F. Je to chemické rozpúšťadlo s mnohými spôsobmi použitia vrátane odstraňovača farieb a spreja na vlasy.

Ako sa vyrába metylénchloridová káva bez kofeínu?

Najprv sa kávové zrná ošetria parou, aby sa kofeín dostal z vnútorného kávového zrna na vonkajší povrch zrna.

Metylénchlorid sa potom aplikuje priamo na fazuľa. Ako chemické rozpúšťadlo MC odstraňuje kofeín.

Potom sa na kávové zrná opäť aplikuje para, aby sa vytlačilo zvyškové rozpúšťadlo.

Nakoniec sa zrná sušia a pražia, čím sa odstránia všetky ďalšie zvyšky chemického rozpúšťadla.

Akékoľvek množstvo metylénchloridu, ktoré by zostalo v uvarenej káve, by bolo menšie ako jedna časť na milión.

  • Proces kávy bez kofeínu s etylacetátom (EA)

Čoraz populárnejším novým procesom bezkofeinácie je proces bez kofeínu s etyl acetátom (EA), často nazývaný „bez kofeínu z cukrovej trstiny“, a jednoducho povedané, metóda bez kofeínu s etyl acetátom využíva na zbavenie kávových zŕn prírodné rozpúšťadlo – etylacetát.

Etylacetát niektorí považujú za „prírodnejší“ ako iné chemikálie, pretože sa prirodzene vyskytuje v nepatrných množstvách v dozrievajúcej vegetácii, ako je cukrová trstina, jablká a černice.

Preto, keďže sa toto rozpúšťadlo vyskytuje v prírode, často sa predáva ako „prirodzene“ bez kofeínu alebo ako „bez kofeínu z cukrovej trstiny“, pretože etylacetát sa zvyčajne získava ako vedľajší produkt fermentácie cukrovej trstiny pri výrobe spracovaného cukru.

Ale podľa rôznych vedeckých zdrojov (zdroj: Coffee Confidential), kvôli nákladom na získavanie prírodného etylacetátu je chemikália používaná na dekofeináciu často skutočne syntetická.

Je to preto, že etylacetát je možné získať a vyrobiť za dostupnejšieho etylalkoholu a kyseliny octovej, ktoré sa bežne vyrábajú z prírodných zložiek a ropných derivátov.

Najprv sa zelené kávové zrná najprv namočia do vody a potom sa naparia, aby sa bunky zrna rozšírili. Potom sa zelené fazuľky namočia a premyjú v roztoku etylacetátu, ktorý priťahuje a odstraňuje kofeín. Po umytí etylacetátom sa káva opláchne, vysuší a zabalí na prepravu.

  • Švajčiarsky proces bez kofeínu vo vode (SWP)

Swiss Water Process, vyvinutý vo Švajčiarsku v 80. rokoch 20. storočia, je bezchemický vodný proces. Zelené (surové) kávové zrná sa ponoria do vody, aby sa kofeín extrahoval vodou nasýtenou požadovanými kávovými zložkami, čím sa zníži extrakcia kávových olejov a chutí počas procesu bez kofeínu.

To znamená, že sa extrahuje kofeín, ale nie aróma. Tento proces naparovania trvá 8 až 10 hodín a zahŕňa presun dávky bez kofeínu do rôznych parných kúpeľov. Decadent Decaf používa iba prémiové, vysokokvalitné kávové zrná zbavené kofeínu pomocou švajčiarskeho vodného procesu.

Metódu CO2 vyvinul doktor Kurt Zosel z Inštitútu Maxa Plancka. Vo vedeckej reči sa to nazýva extrakcia superkritickej tekutiny. Proces v podstate začína ponorením zŕn do oxidu uhličitého (rovnaký plyn ako v perlivej vode) na približne 10 hodín.

Niektorí pražiari to nazývajú proces bez kofeínu s perlivou vodou, ale myslíme si, že to nie je presné a mali by používať správny výraz proces CO2. Po dôkladnom nasiaknutí sa stlačený CO2 obsahujúci rozpustený kofeín odstráni z komory, ktorá sa vráti na atmosférický tlak, čím sa CO2 odparí. To umožňuje odstránenie kofeínu pomocou uhlíkových filtrov.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *